Reklama

Siły zbrojne

Bułgaria szuka tymczasowych myśliwców

Bułgarskie MiGi-29
Bułgarskie MiGi-29
Autor. Chavdar Garchev (CC BY 2.0)

Minister obrony narodowej Bułgarii Dymitar Stojanow poinformował, że jego państwo zbiera obecnie oferty na tymczasowe pozyskanie samolotów bojowych, które mogłyby wypełniać zadania do czasu pojawienia się docelowych F-16C/D Block 70. Tymczasowa maszyna jest potrzebna w związku z opóźnieniami produkcji amerykańskich samolotów wielozadaniowych.

Reklama

Produkcja F-16C/D opóźnia się w związku z przenosinami ich linii produkcyjnej z Fort Worth w Teksasie do Greenville w Karolinie Południowej, na co nałożyły się jeszcze problemy związane z pandemią Covid-19. Przenosiny te zostały wymuszone przez rozbudowę linii produkcyjnych F-35 w Fort Worth. Na dzień dzisiejszy produkcja F-16 ma ruszyć znowu w 2023 roku, jednak oznacza to, że Bułgaria otrzyma swoje osiem maszyn dopiero w latach 2027-2028. Tymczasem ostatnie zużyte MiGi-29 tego państwa będą warunkowo służyły do 2023 roku i luka 2023-2028 musi w jakiś sposób zostać wypełniona.

Reklama

Minister Stojanow poinformował, że obecnie Bułgaria stara się jeszcze w Polsce o zakup od 6 do 8 silników do „obecnych myśliwców" (czyli MiG-29), co pozwoli im posłużyć ostatnie kilkanaście miesięcy. Jednocześnie powiedział też, że zapytania ws. tymczasowych myśliwców zostały złożone do Szwecji, Francji, USA i Izraela. Jak na razie odpowiedziały Szwecja i Francja, trwa oczekiwanie na pozostałe oferty.

Szwecja ma duże doświadczenie jeżeli chodzi o wypożyczanie jej relatywnie tanich myśliwców JAS-39C/D Gripen, których zapas posiada. Maszyny te są leasingowane obecnie przez Czechy i Węgry. Francja z kolei święciła w ostatnich latach wielkie sukcesy sprzedażowe swoich samolotów wielozadaniowych Rafale, ale może mieć też używane, korzystne cenowo Mirage 2000-5.

Reklama

Z kolei oferta izraelska byłaby prawdopodobnie związana z wycofanymi już F-16C/D Barak, które wcześniej niemal zostały wybrane przez Chorwację. Nie wiadomo co zaproponują Stany Zjednoczone, które nie oddają swoich F-16C/D nowszych wersji ze względu na potrzeby operacyjne, a stojące w pustynnej składnicy F-16A/B raczej nie nadają się już do użytku. Opcją mogą być jedynie bardzo zużyte F-16C/D Block 25, "wychodzące" powoli z linii i zastępowane przez F-35A.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. Roshedo

    Może kupią chińsko- pakistańskie JF-17 ( wersja z chińskimi silnikami)? Swoją drogą moglibyśmy my je kupić ... Są tanie jak barszcz, a nasze MiG-29 mogłyby razem z Su-22 polecieć do Ukrainy.

    1. Shev

      Roshedo nie dość ze chcesz zastapić nasze MiG-29 chińską rozwojówką MiG-21 to jeszcze ostatnio Pakistan przekonał się że jakość chińskiego uzbrojenia jest delikatnie mówiąc słaba. Aha Su-22 na Ukrainie od dawna nie są używane.

    2. Mision

      Możemy kupować sprzęt wojskowy tylko od sojusznikòw ,nato,Korean itd

  2. szczebelek

    Bułgaria na 8 maszyn musi czekać do 2028 roku, Polska patrząc na liczbę FA50 to 48 sztuk i kiedy byśmy je dostali? 4 samoloty na rok, 12 lat oczekiwania , więc tak F16 są dostępne na rynku od ręki xd

    1. kowal83

      Tutaj sie zgadzam z autorem - takiej ilosci samolotow w tak krotkim czasie nie mozna byloby otrzymac znikad. Pozdr

    2. Andrew "Ender" Wiggin

      gdzie sa od reki?

  3. TenBlady

    Myśle że Szwedzi zrobią bardzo dużo żeby wybrano ich konstrukcje, Gripen w ostatnim czasie przegrywa nierówną walke na froncie europejskim z F-35.

  4. Valdi

    Przypomnijmy 700mln USD za 12 sztuk fa50 block10 czyli 58 mln USD sztuka Teraz okazuje się że Fa50 to nie najgorszy wybór. Dobry punkt startowy do F16 wliczając symulatory i serwis full wypas

    1. Shev

      Valdo jak 58mln usd za maszynę nadająca się w Polsce jedynie do walki z kiepsko uzbrojonymi partyzantami to wg ciebie okazja... Ale zwróć uwagę ze Bułgarzy nawet o nim słyszeć nie chcieli, nawet na maszynę tymczasową szykaja prawdziwego mysliwca.

    2. Furlong

      Nawet Bułgarzy tego nie chcą, Ukraińcy nie są nawet zaonteresowani, Czesi też olali ten " twój nienajgorszy wybór". Tylko nasi geniusze się na to zdecydowali i dopłaca za integrację z amerykanskim uzbrojeniem (o ile USA się zgodzi). Zmarnowaliśmy pieniądze które można było przeznaczyć na f35 które dostalibyśmy niewiele później. Jak w ogóle można chwalić tą porażkę jaką była decyzja o zakupie tego samolotu?

    3. Szwejk85/87

      @Shev FA50 zupełnie wystarczy n to co Rosjanie mają teraz i przez najbliższe 10 latek. Potem przejdą do szkolenia, a u nas powinien się pojawić nowy myśliwiec z Koreii. Na Rosjan nic lepszego nie jest potrzebne.

  5. Valdi

    Jeżeli Su22 są tych mamy 18 sztuk może przenosić AGM88 harm jak nam pokazała wojna a tym załatwili A2AD ruskiej cywilizacji, to Fa50 jest idealnym samolotem Ponieważ na radar na 200 km A Su22 na 5km

    1. Shev

      Valdi, HARM-y na Ukrainie przenosi kilkanaście MiG-29 zmodernizowanych juz wcześniej z pomocą Izraela, nie ma tam żadnych Su-22 .

Reklama