Reklama

Siły zbrojne

Bułgaria: modernizacja T-72 "bardzo udana"

Modernizacja bułgarskich T-72M1 pozwoli na wydłużenie ich służby do roku 2030.
Modernizacja bułgarskich T-72M1 pozwoli na wydłużenie ich służby do roku 2030.
Autor. Fot. Apolo Engineering

Tymczasowy minister obrony Bułgarii Dimityr Stojanow wziął udział w demonstracji zdolności bułgarskich czołgów T-72, które obecnie przechodzą proces modernizacji, mający wydłużyć ich służbę do roku 2030.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Bułgarskie czołgi T-72M1 przechodzą obecnie proces modernizacji przeprowadzany na bazie zawartej umowy z państwowym koncernem TEREM-Holding jeszcze w grudniu 2020 roku. Na jego mocy modernizacji poddanych ma zostać 44 czołgi T-72M i trzy wozy dowodzenia MT-LBu za łączną kwotę ok. 78,7 mln lewa. Termin realizacji określono na lata 2021-2022. Zakłady te przeprowadziły wcześniej, w latach 2019-2020, remont 13 egzemplarzy przewidzianych do modernizacji czołgów co posłużyło do ustalenia zakresu modernizacji kolejnych wozów.

„Modernizacja czołgu T-72 była bardzo udana. Dziś byliśmy świadkami doskonałych wyników osiągniętych dzięki unowocześnionym maszynom i dobremu wyszkoleniu załóg". Powiedział minister obrony Dimityr Stojanow po demonstracji zdolności bojowych zmodernizowanego czołgu T-72, zorganizowanej przez Dowództwo Wojsk Lądowych na poligonie Novo Selo.

Reklama

Czytaj też

Modernizacja obejmuje m.in. montaż nowego systemu kierowania ogniem TIFCS firmy Elbit Systems, wymianę oryginalnego celownika nocnego 1K13 na dzienno-nocny TIFCS-GS, w którego skład wchodzi również dalmierz laserowy o zasięgu do 9 km. Izraelskie przedsiębiorstwo zaimplementowało w czołgu system ostrzegania o opromieniowaniu wiązką laserową E-LAWS, pozwalający na dookólne określenie typu użytego lasera. Dodatkowo przewiduje się także instalację nowoczesnych systemów łączności oraz zwiększenie poziomu ochrony załogi.

Minister Stojanow wyjaśnił, że modernizacja sprzętu wojskowego jest procesem długotrwałym, wymagającym doskonalenia systemów uzbrojenia, aby sprostać współczesnym wymaganiom prowadzenia działań bojowych. „Oczekuję, że jak najszybciej otrzymamy niezbędny sprzęt łącznościowo-informacyjny, aby do końca kwietnia 2023 roku zawrzeć umowę na modernizację czołgu T-72 i pomyśleć o kolejnym etapie ich ulepszania " – powiedział minister obrony.

W sumie zmodernizowane zostaną 44 czołgi, z czego 40 dla Wojsk Lądowych i 4 dla Narodowej Akademii Wojskowej im. Wasyla Lewskiego. Docelowo liczba poddanych modernizacji czołgów T-72M1 ma zostać zwiększona.

Czytaj też

Na poligonie Novo Selo personel wojskowy z Centrum Szkolenia Specjalistów w Sliwen wykonywał strzelanie z uzbrojenia głównego czołgów zarówno w postoju, jak i w ruchu na różnych dystansach z użyciem różnych typów amunicji, oraz strzelanie ze sprzężonego karabinu maszynowego do celu nieruchomego i ruchomego. Zademonstrowano możliwości kamery termowizyjnej w wykrywaniu celów w nocy i przy słabej widoczności. Na pokazie dynamicznym zadania wykonywał także samolot szturmowy Su-25 z bazy lotniczej w Bezmer. Oznacza to, że nie wszystkie samoloty bułgarskie tego typu zostały przekazane na Ukrainę.

Minister obrony Dimityr Stojanow, szef obrony admirał Emil Eftimow i dowódca wojsk lądowych generał dywizji Michaił Popow pogratulowali załogom czołgów z Centrum Szkolenia Specjalistów, którzy wzięli udział w demonstracji zdolności.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Extern.

    Czyli jakby nawet bogatsza modernizacja niż my zrobiliśmy naszym Tetkom, bo nie wstawialiśmy ani naszego systemu kierowania ogniem, ani Obry. Ciekawe dlaczego Bułgarzy zostawili doświetlacz podczerwieni? Podejrzewam że dlatego bo jednak zostawili tam obecną noktowizję, a my, co akurat jest sporym plusem naszych wozów, przeszliśmy już na termowizję.

  2. Valdi

    Elbit posiada niezły Asop A to podstawa każdego czołgu Inaczej mówiąc kicha Vide Ukraina