Reklama

Siły zbrojne

Ukraina: „eksportowy” T-72 zdobyty przez Rosjan

Czołg T-72 w zakładach Apolo Engineering. To z nich pochodzi tabliczka znamionowa na wozie zauważonym na Ukrainie.
Czołg T-72 w zakładach Apolo Engineering. To z nich pochodzi tabliczka znamionowa na wozie zauważonym na Ukrainie.
Autor. Apolo Engineering

W Internecie pojawiły się zdjęcia czołgu T-72M1, zdobytego przez Rosjan na Ukrainie. Wóz przechodził istotne prace w bułgarskich zakładach na początku lat 90. ubiegłego wieku i najprawdopodobniej pochodzi z pomocy wojskowej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wykorzystywany przez ukraińską armię czołg T-72 został uszkodzony (m.in. utracił reflektor podczerwieni) i wpadł w ręce sił rosyjskich, po czym wykonano zdjęcia z jego wnętrza. Widać na nich wyraźnie oznaczenia bułgarskiej firmy Apolo Engineering, wraz z oznaczeniem roku 1993 (jeśli to rok produkcji, to jedna z najpóźniejszych serii), czołg charakteryzował się też niskim przebiegiem.

Czytaj też

Ta bułgarska firma jest aktywna na rynku zbrojeniowym po dziś dzień i zajmuje się remontami oraz sprzedażą sprzętu wojskowego, w tym pochodzenia posowieckiego. Niedawno informowano, że dostarczyła partię czołgów T-72 i wozów BMP-1 do Iraku. Sofii nie ma wśród oficjalnych, licencyjnych producentów czołgu T-72M1, bo do ich grona zaliczają się Polska (ZM Bumar-Łabędy), dawna Czechosłowacja, była Jugosławia oraz Indie. Czołg najprawdopodobniej przechodził więc w bułgarskich zakładach prace remontowe.

Reklama

Pewną zagadką jest jednak to, w jaki sposób wóz ten trafił na Ukrainę. Bułgaria, przynajmniej oficjalnie, nie dokonywała dostaw tego rodzaju sprzętu na Ukrainę w ramach pomocy wojskowej. Dziennikarz „Bilda", Julian Roepcke poinformował, że jest to jeden z czołgów dostarczonych przez Czechy. Jest to dość prawdopodobne. Czeskie firmy współpracują z bułgarskimi od dawna, a jednocześnie uczestniczą w dostawach broni na Ukrainę, także współfinansowanych przez sojuszników. Czołg mógł zostać zakupiony przez Czechów (nawet długo przed wojną lub po jej wybuchu) a następnie przekazany przez Pragę.

Czytaj też

Bułgaria dysponowała czołgami T-72 w liczbie łącznie około 432, w tym w wersjach T-72, Т-72А, Т-72АК, Т-72М, Т-72МК, Т-72М1, Т-72М1К. Spośród nich 100 T-72A i T-72AK zostało dostarczonych przez Rosję w 1996 roku.

Ukraina otrzymuje dostawy czołgów T-72 nie tylko z Polski, ale i z innych państw, w tym z Czech. Są wśród nich wozy różnego pochodzenia, niekoniecznie pochodzące bezpośrednio z zasobów (rezerw) sił zbrojnych państw, które zdecydowały się na ich przekazanie.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (5)

 1. Darek S.

  Prawdopodobnie z Iraku lub z jakiegoś innego tego typu Państwa. Polacy np. swoje czołgi T-72 spisywali ze stanu, rzekomo nie nadawały się do niczego. W rzeczywistości były to te najlepiej zakonserwowane. Takie spisane ze stanu T-72 sprzedawano wszędzie gdzie popadło. Wtedy właśnie, przy eksporcie poza Europę, tak na dobrą sprawę ukradzionych z polskich rezerw czołgów, doklejano te idiotyczne tabliczki, że wyprodukowano w Europie. Spytajcie naszych czołgistów, może jeszcze pamiętają, czy u nich były w ich wozach te idiotyczne oznaczenia ? Nie tabliczki znamionowe zdejmowano, żeby nie można było udowodnić kradzieży z Polski tych wozów. Czesi mieli nad tym kontrolę, u nas kasa szła na lewo.. Tak słyszałem, czyli bardzo prawdopodobne, że to z Bumaru.

 2. szczebelek

  Z tego co potwierdzono to raczej Czechy i Polska przekazały natomiast Słowacja, Słowenia, Rumunia mówiły o przekazaniu T72 inne Cypr, Grecja i Bułgaria chyba odmówiły.

  1. mick8791

   Ale zdajesz sobie sprawę z tego, że coraz mniej się komentuje i przekazuje jakichkolwiek informacji odnośnie sprzętu dostarczanego na Ukrainę? Chodzi o bezpieczeństwo transportu jak i możliwe retorsje ze strony Rosji - np odcięcie dostaw węglowodorów...

  2. DIM1

   @szczebelek. Grecja nie miała żadnych T-72.

  3. szczebelek

   @mick8791 Mówię o tym co było oficjalne potwierdzone, nie zajmuję się czymś co można nazwać teoriami spiskowymi i jedynie podsumowałem to co wiem. Gorzej by było jakbym zaczął pisać którędy pojechały... @DIM1 Wiem tyle, że to państwo posiada broń sowiecką szczególnie plot i może dlatego tam dopisałem sądząc, że i czołgi też posiada.

 3. Jan24

  Temat zastępczy wpisujący się w narrację niemiecka- wojna przegrana przez Ukrainę......już tak piszą na Onecie. Więcej umiaru.

  1. papa lebel

   Dokładnie tak jak piszesz. Kundelki szczekają, karawana idzie dalej. Już Napoleon wiedział, że aby wygrać potrzeba 3 rzeczy: po pierwsze: pieniędzy, po drugie: pieniędzy i po trzecie: pieniędzy. A kto ich ma więcej.....?

 4. skition

  Ta jasne "nowenkij" he he..Był w remoncie w 1993 czyli ma 30 lat od tego remonta, a wyprodukowany ze dwadzieścia lat wcześniej..No ale jak coś nie ma 50 lat z okładem to według rosyjskich standardów jest nowe ...choć czeskie.

 5. skition

  Fakt .Czeska firma Excalibur posiada ( posiadała) więcej czołgów T-72 niż armia czeska.."W sierpniu 2014 r. węgierskie ministerstwo obrony poinformowało o sprzedaży 58 kolejnych czołgów T-72 znajdujących się w rezerwie. Pojazdy te zostały przetransportowane do Czech, gdzie firma Excalibur Defence wykonała remont. Naprawione czołgi zostały przeznaczone na sprzedaż do kraju trzeciego, choć ministerstwo obrony Węgier nie określiło do jakiego konkretnie."..a więc tak to i węgierskie T-72 niedługo się odnajdą..Do Bułgarii ( prawdopodobnie)pojechały zaś T-72 z ukraińskiej rezerwy magazynowej..w celu remontu..Tylko,że oni Bułgarzy tego nie potrafią to apiat' zlecą to Czechom..Można by to nazwać obiegiem zamkniętym czołgów w Europie ..napisane jest wszak made in Europe..a tak czy owak to dalej NATO..

Reklama