Reklama

Siły zbrojne

Brytyjczycy stworzyli największy niszczyciel min na świecie [FOTO]

Fot. Royal Navy
Fot. Royal Navy

Brytyjski okręt wsparcia-dok RFA „Mounts Bay” udowodnił, że bez problemu może wykonywać zadania przeciwminowe po zabraniu na pokład amerykańskich pododdziałów i systemów do zwalczania min morskich. Jednostka o wyporności ponad 16000 ton i długości 176,6 metra stała się w ten sposób największym niszczycielem min na świecie.

Brytyjczycy przeprowadzili testy amerykańskich systemów przeciwminowych. Wykorzystali w tym celi okręt wsparcia-dok RFA „Mounts Bay” typu Bay klasy LSD/A (Auxiliary Landing Ship Dock), który wcześniej, w miesiącach zimowych, brał udział w operacji zwalczaniu przemytników narkotyków na Morzu Karaibskim. Później okręt ten popłynął do bazy Norfolk w Wirginii w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ciągu zaledwie trzech dni został przekształcony z jednostki przeznaczonej głównie do transportu piechoty morskiej (Royal Marines) i ich wyposażenia podczas operacji desantowych na niestandardowy, duży „niszczyciel min”.

image
Fot. Royal Navy

Na brytyjskim okręcie czasowo zaokrętowano w sumie 120 Amerykanów (wojskowych i cywili), w tym grupę płetwonurków minerów oraz śmigłowce, bezzałogowe pojazdy nawodne i podwodne służące w amerykańskich, tzn. mobilnych siłach przeciwminowych. To właśnie ten zespół miał prowadzić operację poszukiwania i zwalczania min z wykorzystaniem tego, co zastali jako stałe wyposażenie na brytyjskim okręcie. Amerykanie udowodnili w ten sposób, że „przeciwminowy moduł zadaniowy” („mine countermeasures mission module”), który był wcześniej opracowywany przede wszystkim dla okrętów do działań przybrzeżnych LCS (littoral combat ship), może być wykorzystany na każdej jednostce pływającej, mającej odpowiednią ilość miejsca na pokładzie.

image
Fot. Royal Navy

Testy prowadzono na morzu u wybrzeży stanu Wirginia. W badaniach potwierdzono, że doraźnie stworzona grupa zadaniowa może wykonywać stawiane jej zadania bez udziału specjalistycznych okrętów – w tym przede wszystkim niszczycieli min. Takie ćwiczenia amerykańskich, mobilnych sił przeciwminowych były już zresztą realizowane, jednak tym razem postanowiono skorzystać z zupełnie do tego nieprzygotowanej jednostki pływającej i to dodatkowo wykorzystywanej przez Brytyjczyków.

Z okrętem RFA „Mounts Bay” współpracował m.in. śmigłowiec MH-60S Sea Hawk z eskadry Helicopter Sea Combat Squadron 28 „Dragon Whales”. Jest on wyposażony w m.in. w laserowy system wykrywania min ALMDS AN/AES-1 (Airborne Laser Mine Detection System) oraz systemy zwalczania min z powietrza (np. jednorazowe, przewodowo sterowane samobieżne ładunki wybuchowe lub system szybkiego niszczenia min przy powierzchni za pomocą pocisków superkawitacyjnych RAMICS (Rapie Airborne Mine Clearance System).

image
Śmigłowiec MH-60S Sea Hawks z eskadry Helicopter Sea Combat Squadron 28 „Dragon Whales”. Fot. Facebook/Dragonwhale28

Na pokład brytyjskiego okrętu przetransportowano także bezzałogowy pojazd nawodny CUSV (Common Unmanned Surface Vehicle) Textron. Okazało się, że pojazd ten bez problemu mógł być wypuszczany i podejmowany z wody przez Brytyjczyków. Oznacza to, że ich okręt z amerykańskim sprzętem mógłby z powodzeniem nie tylko wykonywać zadania przeciwminowe, ale również poszukiwać i zwalczać okręty podwodne. Taki moduł zadaniowy jest bowiem także przewidziany dla drona nawodnego CUSV.

Próby prowadzono w sumie przez dziesięć dni, ale cała operacja była planowana i organizowana od ośmiu miesięcy. Udowodniono w ten sposób, ze okręty typu Bay bardzo dobrze są przygotowane do wykorzystania modułów zadaniowych, przez co z teoretycznie jednostek pomocniczych mogą się stać pełnowartościowymi okrętami bojowymi, służącymi np. do zwalczania min lub okrętów podwodnych.

„W krótkim czasie Mounts Bay został zrekonfigurowany tak, aby działał zarówno jako platforma dowodzenia sił przeciwminowych, jak i baza morska do wypuszczania i odzyskiwania załogowych i bezzałogowych systemów”.

komandor Jed Macanley - dowódca okrętu RFA “Mounts Bay”

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.