Reklama

Siły zbrojne

Broń z Tarnowa na indyjskich targach Defexpo

Fot. ZM Tarnów
Fot. ZM Tarnów

Wśród ponad 230 zagranicznych wystawców podczas indyjskich targów Defexpo 2014 znalazły się Zakłady Mechaniczne Tarnów, prezentujące swoje produkty wraz z 17 innymi przedstawicielami polskiego przemysłu. Spore zainteresowanie wzbudził w New Dehli granatnik rewolwerowy RGP-40, zdobywca nagrody Defender na kieleckich targach MSPO 2013 oraz tarnowska rodzina karabinów wyborowych. 

ZM Tarnów były jednym z przeszło 230 zagranicznych wystawców na targach odbywających się co dwa lata w stolicy Indii. Uzbrojenie z Tarnowa prezentowane było wśród innych produktów spółek należących do Polskiego Holdingu Obronnego. 

Duże zainteresowanie odwiedzających targi wzbudził granatnik rewolwerowy RGP-40, ze względu na nowoczesny, zwarty wygląd i niewielką masę. Broń ta jest przystosowana do szerokiej gamy amunicji. Nie tylko bojowej, ale również pocisków specjalnych, obezwładniających i amunicji gazowej. Oznacza to możliwość szerokiego stosowania granatnika RGP-40 nie tylko przez siły zbrojne, ale również przez służby specjalne i porządkowe. 

Znaczące miejsce na stanowisku ZM Tarnów zajmowały też karabiny wyborowe, które od 15 lat są rozwijane przez tą firmę. Wysoką niezawodność działania zapewnia im  zminimalizowanie ilości elementów i prostota prostota mechanizmu przy zastosowaniu zaawansowanej konstrukcji. Obecnie w ofercie znajdują się trzy powtarzalne wzory, strzelające nabojami 12,7 mm x 99mm , 7,62 mm x 51mm oraz 8,6 mm x 70mm.

Prezentowana broń jest skonstruowana w układzie bezkolbowy, co zwiększa długość lufy, a więc również zasięg i precyzję, bez wydłużania całej broni. Umieszczenie komory nabojowej w miejscy tradycyjnej kolby ogranicza również podrzut broni. Na precyzje broni wyborowej z Tarnowa wpływa zastosowanie efektywnych hamulców wylotowych, który np. w wypadku karabinu Tor, o największym kalibrze, posiada ponad 70% skuteczność. 

Oferta ZM Tarnów wzbudziła znaczne zainteresowanie po stronie indyjskiej, gdyż kraj ten prowadzi obecnie wiele programów związanych z modernizacją wyposażenia sił zbrojnych. W szczególności dotyczy ona sił lądowych, które obecnie są w Europie segmentem ograniczonym w zakresie zakupów. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.