Siły zbrojne

British Army zamawia Boxery

Fot. Rheinmetall
Fot. Rheinmetall

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o zawarciu kontraktu ze spółką Artec GmbH na dostawę ponad 500 egzemplarzy kołowych transporterów opancerzonych GTK Boxer dla British Army za kwotę blisko 2,8 mld funtów.

Zakup Boxerów był planowany już od ubr. ze względu na jego zwycięstwo w programie Mechanised Infantry Vehicle (MIV), który dotyczył pozyskania nowej rodziny kołowych transporterów opancerzonych dla British Army. Tempo zawarcia tej umowy zostało jednak w ostatnim czasie zdecydowanie przyśpieszone ze względu na wyjątkowo korzystną ofertę wynegocjowaną z dostawcą pomimo faktu zaplanowanych na 12 grudnia przedterminowych wyborów parlamentarnych, a co za tym idzie ograniczonych uprawnień obecnego rządu. Ostateczna decyzja w sprawie tego kontraktu zależy zatem od zdania nowego rządu, jednak wszystko wskazuje na to, że zostanie ona utrzymana.

Za realizację umowy ze strony jednego z konsorcjantów Artec GmbH, czyli Rheinmetalla, będzie odpowiedzialna niedawno powołana m.in. na potrzeby tej umowy spółka RBLS, czyli przede wszystkim niemiecki Rheinmetall i brytyjski BAE Systems. Boxery będą produkowane w należących do tej spółki joint venture zakładach w Stockport i Telford. Umowa zakłada także szeroki udział wielu innych brytyjski firm zbrojeniowych w roli dostawców podzespołów dla tego pojazdu. Pearsons Engineering będzie odpowiedzialny za integracje poszczególnych systemów na pojazdach, Qioptiq za systemy optoelektronicze, a Thales UK za sensory. Nadzór nad całym projektem będzie sprawowało holendersko-niemieckie konsorcjum ARTEC GmbH, które jest twórcą i głównym producentem Boxerów.

Nasi mężczyźni i kobiety z sił zbrojnych zasługują na najlepszy sprzęt do wykonywania swojej pracy. Bokser jest liderem na swoim polu i czekam na jego przybycie do jednostek wojskowych od 2023 roku.

- Minister Obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace

Wśród zamówionych ponad 500 egzemplarzy kołowych transporterów opancerzonych Boxerów znajdują się wersje takie jak: transporter piechoty, wóz ewakuacji medycznej, wóz dowodzenia oraz wozy bazowe przewidziane pod zabudowę specjalistyczną. Wszystkie te pojazdy w założeniu mają trafić na wyposażenie brygad zmechanizowanych brytyjskich wojsk lądowych. Wszystko wskazuje także na to, że jest to dopiero pierwsze z kilku zamówień, gdyż zapotrzebowanie British Army na Boxery jest szacowane na blisko 1500 egzemplarzy.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.