Reklama

Siły zbrojne

British Army zamawia Boxery

Fot. Rheinmetall
Fot. Rheinmetall

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o zawarciu kontraktu ze spółką Artec GmbH na dostawę ponad 500 egzemplarzy kołowych transporterów opancerzonych GTK Boxer dla British Army za kwotę blisko 2,8 mld funtów.

Zakup Boxerów był planowany już od ubr. ze względu na jego zwycięstwo w programie Mechanised Infantry Vehicle (MIV), który dotyczył pozyskania nowej rodziny kołowych transporterów opancerzonych dla British Army. Tempo zawarcia tej umowy zostało jednak w ostatnim czasie zdecydowanie przyśpieszone ze względu na wyjątkowo korzystną ofertę wynegocjowaną z dostawcą pomimo faktu zaplanowanych na 12 grudnia przedterminowych wyborów parlamentarnych, a co za tym idzie ograniczonych uprawnień obecnego rządu. Ostateczna decyzja w sprawie tego kontraktu zależy zatem od zdania nowego rządu, jednak wszystko wskazuje na to, że zostanie ona utrzymana.

Za realizację umowy ze strony jednego z konsorcjantów Artec GmbH, czyli Rheinmetalla, będzie odpowiedzialna niedawno powołana m.in. na potrzeby tej umowy spółka RBLS, czyli przede wszystkim niemiecki Rheinmetall i brytyjski BAE Systems. Boxery będą produkowane w należących do tej spółki joint venture zakładach w Stockport i Telford. Umowa zakłada także szeroki udział wielu innych brytyjski firm zbrojeniowych w roli dostawców podzespołów dla tego pojazdu. Pearsons Engineering będzie odpowiedzialny za integracje poszczególnych systemów na pojazdach, Qioptiq za systemy optoelektronicze, a Thales UK za sensory. Nadzór nad całym projektem będzie sprawowało holendersko-niemieckie konsorcjum ARTEC GmbH, które jest twórcą i głównym producentem Boxerów.

Nasi mężczyźni i kobiety z sił zbrojnych zasługują na najlepszy sprzęt do wykonywania swojej pracy. Bokser jest liderem na swoim polu i czekam na jego przybycie do jednostek wojskowych od 2023 roku.

- Minister Obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace

Wśród zamówionych ponad 500 egzemplarzy kołowych transporterów opancerzonych Boxerów znajdują się wersje takie jak: transporter piechoty, wóz ewakuacji medycznej, wóz dowodzenia oraz wozy bazowe przewidziane pod zabudowę specjalistyczną. Wszystkie te pojazdy w założeniu mają trafić na wyposażenie brygad zmechanizowanych brytyjskich wojsk lądowych. Wszystko wskazuje także na to, że jest to dopiero pierwsze z kilku zamówień, gdyż zapotrzebowanie British Army na Boxery jest szacowane na blisko 1500 egzemplarzy.

Reklama

Komentarze (3)

  1. SZARIK

    Nie rozumiem dlaczego Angole kupują KTO BOXER bez wież z działkami 30-40 mm i wyrzutniami PPK. Obecnie prawie każdy kraj trzeciego świata ma na uzbrojeniu najczęściej rosyjskie czołgi więc każda interwencja w Afryce lub na Bliskim Wschodzie oznacza kontakt z silnie uzbrojonym przeciwnikiem. Być może Angole naiwnie wierzą , że będą brali udział w kolonilnych wojenkach USA takich jak w Afganistanie a nie w obronie wschodniej flanki NATO czyli Polski , Bałtów i reszty środkowej Europy. Litwa zakupiła BOXERY , ale z izraelskimi wieżami i działkami 30 mm i wyrzutniami SPIKE ale Niemcy nie tylko nie mają na BOXERACH ani wież z działkami ani tym bardziej wyrzutni SPIKE ale równiez nie wszystkie PUMY są uzbrojone w ppk SPIKE!!!

    1. NATOwnik

      Boze, nastepny znafca sie znalazl! Zacznijmy od najprostszej kwestii, czyli czytania ze zrozumieniem: "...jest to dopiero pierwsze z kilku zamowien, gdyz zapotrzebowanie British Army jest szacowane na 1500 egzemplarzy." W nastepnych zamowieniach beda Boxery IFV! To samo Niemcy, przeciez tam Boxer bedzie dostaczany przez nastepne kilkanascie lat i juz teraz mowi sie o Boxerach IFV (Niemcy nie moga sie zdecydowac czy z wieza jak dla AUS czy ta od Pumy) dla np. Gebirgsjaeger i Jaeger. Kraje, ktorych glowna doktryna jest obrona wlasnego kraju(np. wlasnie Niemcy czy tez Polska) stawiaja na ciezkie pojazdy gasiennicowe, wiec maja IFV(BWP) na gasiennicach, zeby mogly w terenie dotrzymywac kroku czolgom podstawowym. Lzejsze, takie wlasnie kolowe IFV, to dla lekkich, szybkich brygad czy na misje daleko od domu. Oczywiscie, ze nie wszystkie Pumy maja MELLS(SPIKE), bo po co?

  2. krisss

    Nasz Rosomak przy tym wygląda dość biednie :( I jakoś nie słychać by prowadzono prace nad jego następcą :(

    1. Gliwiczanin

      Nie sądzę by nasz Rosomak wyglądał biednie przy brytyjskim GTK Boxer tym bardziej, że nasz jest obecnie lepiej uzbrojony. Masz rację co do naszego Rosomaka, że przydałaby się jego modernizacja. Mam nadzieję, że szybko na uzbrojenie naszych wojsk wejdzie nowa wieża zssw-30 z wyrzutnią ppk dla wszystkich naszych Rośków.

  3. adrian

    i tak kupuje się sprzet my robimy błędy nie kupujemy od razu kto wraz z innymi wersjami specjalistycznymi tylko wersje bazowa tak samo będzie z bwp a kupuje się całość wraz z wersjami spewcjalistycznymi bo później jest problem jak u nas ze od lat czeka się na werje specjalistyczne których nie ma bo rossomak to finska patria i tyle

Reklama