Siły zbrojne
Brazylijskie wahanie z zakupem artylerii z Izraela [KOMENTARZ]
Brazylia ma w najbliższych tygodniach sfinalizować kontrakt na zakup izraelskich armatohaubic ATMOS 2000, chociaż pierwotnie miała to zrobić na początku maja. Powodem wstrzymania decyzji o podpisaniu umowy w pierwotnym terminie miały być spięcia na linii Brazylia - Izrael.
Pod koniec kwietnia brazylijska armia ogłosiła zwycięzcę programu dotyczącego pozyskania kołowego systemu artyleryjskiego kal. 155 mm, którym został Izraelski ATMOS w liczbie 36 sztuk. Pokonał on w ostatniej fazie przetargu konkurencję z Chin, Francji oraz Słowacji. Pierwotnie umowa na pozyskanie izraelskiej artylerii miała zostać podpisana 7 maja, jednak to nie nastąpiło. Kilka dni po tej dacie użytkownik Defence360 (znany z publikowania informacji dotyczących sektora zbrojeniowego i wojskowego m.in. w regionie Ameryki Południowej) w serwisie X poinformował, że decyzja o zakupie artylerii z Izraela została wstrzymana. Powodem tego mają być m.in. napięcia dotyczące Brazylii i Izraela, które przybliży Wojciech Kozioł, redaktor Defence24.pl:
Czytaj też
„Wybuch wojny pomiędzy Izraelem, a Hamasem może tutaj posłużyć za pewien wyznacznik zmian w stosunkach pomiędzy oboma państwami. Obecny prezydent Brazylii Lula da Silva, kilka miesięcy temu przyrównał działania Cahalu (izraelskie siły zbrojne - przyp. red.) i władz w Tel Awiwie do Holocaustu i hitlerowskich zbrodni w trakcie II wojny światowej. Jeszcze w ubiegłym roku określał działania premiera Netanjahu jako szaleństwo. To odbiło się szerokim echem, co nie jest zaskoczeniem. Słowa te padły podczas 37. szczytu Unii Afrykańskiej w Addis Abebie. Dodał też, że jest to wojna „żołnierzy z kobietami i dziećmi”. Tuż po tym ambasador Brazylii w Izraelu został wezwany do tamtejszego MSZ. Co ciekawe, wcześniej stosunki pomiędzy państwami były raczej pozytywne i nie dochodziło aż do tak radykalnych rozbieżności. Również poprzednik Luli, Jair Bolsonaro, utrzymywał bardzo dobre relacje z władzami Izraela.”
O 🇧🇷 @exercitooficial decidiu suspender temporariamente a assinatura no dia 7 de Maio de um contrato com a 🇮🇱 @ElbitSystemsLtd para a compra de 2 obuseiros sobre rodas 6x6 ATMOS no âmbito do projeto VBC OAP 155mm SR. A suspensão ocorre em um contexto de pressão política e social. pic.twitter.com/IEJLrFXEl6
— Defence 360° (@Defence360) May 10, 2024
Wracając do zakupu izraelskiego ATMOS-a przez Brazylię, kilka dni temu użytkownik Defence360 ponownie opublikował post w tej sprawie, informując o planowaniu finalizacji zakupu przez brazylijską armię w przeciągu najbliższych tygodni. Może to wskazywać na przełamanie chwilowego impasu, z racji m.in. na offset jaki będzie przekazany dla brazylijskiego przemysłu przez Elbit Systems. Jest to jeden z elementów, jaki przechylił szalę na korzyść izraelskiej firmy, która ma według założeń m.in. pomóc w rozbudowie zdolności produkcji amunicji kal. 155 mm, obejmującej nie tylko inwestycję w istniejącą infrastrukturę, ale także zwiększenie skali produkcji, poprawę jakość oraz rozpoczęcie wytwarzania nowych rodzajów środków bojowych w tym kierowanych, a także o zwiększonym zasięgu.
O 🇧🇷 @exercitooficial deverá formalizar nas próximas semanas a aquisição de dois sistemas de artilharia de 155mm/52 @ElbitSystemsLtd ATMOS 6x6 no âmbito do projeto VBC OAP 155mm SR. O contrato estava inicialmente previsto para ser assinado no dia 7 de Maio. pic.twitter.com/Ox6gXrM1ty
— Defence 360° (@Defence360) May 21, 2024
Oprócz tego Elbit ma pozwolić na standaryzację produkowanych na miejscu pocisków M107, aby umożliwić ich eksport, a z firmy CSD (Defense Components and Systems) stworzenie jednego ze swoich kluczowych dostawców amunicji. Mowa tutaj zarówno o środkach bojowych dla wspomnianego ATMOS-a, ale także systemów moździerzowych SOLTAM (wskazując na zaangażowanie CSD w produkcję granatów moździerzowych kal. 120 mm). Oprócz tego zapewnione będzie utworzenie zdolności serwisowych w kraju. Tym samym oferta Elbit Systems dla Brazylii jest dość szeroka. Z drugiej strony jednak, przeciągnięcie tematu na kolejne tygodnie może budzić pytania dotyczące potencjalnego anulowania całego programu. Na taki obrocie spraw skorzystają zapewne producenci pozostałych konstrukcji, jakie brały udział w programie. Mowa tutaj zwłaszcza o KNDS France (CAESAR) oraz Excalibur International (Zuzana 2).
Czytaj też
ATMOS 2000 to 155 mm kołowa armatohaubica samobieżna na podwoziu samochodu ciężarowego. System został zaprojektowany przez izraelską firmę SOLTAM Systems w ramach prywatnego przedsięwzięcia. Pierwsze informacje o ATMOS 2000 pojawiły się w 2001 r. Jest to ulepszona wersja haubicy ATMOS. Nowy wariant powstał głównie z myślą o rynkach eksportowych, chociaż został już zademonstrowany Siłom Obrony Izraela. Obecnie jest produkowany i sprzedawany przez koncern Elbit Systems. Umożliwia eliminację celów znajdujących się w odległości ponad 40 km.
Rozwój ATMOS 2000 rozpoczął się od haubicy kalibru 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów, którą zamontowano na podwoziu ciężarówki Tatra z napędem 6x6. System jest również kompatybilny z innymi typami uzbrojenia, w tym rosyjską armatą polową M-46 130 mm, haubicą D-30 122 mm, a także lufami kal. 155 mm o długości przewodu wynoszącej 39, 45 i 52 kalibry. Elbit Systems opracował również różne warianty wykorzystujące inne podwozia ciężarówek w konfiguracjach 6x6 i 8x8. ATMOS jest używany w kilku krajach, m.in. w Azerbejdżanie, Danii, Kolumbii, Filipinach, Tajlandii, Ugandzie i Zambii. Istnieje również wersja rumuńska, zwana ATROM, która wykorzystuje haubicę Soltam 155 mm na opracowanym lokalnie podwoziu ciężarówki ROMAN 26.360 DFAEG 6x6. Zmodyfikowaną haubicę ATMOS 2000 zastosowano również na prototypie polskiej armatohaubicy samobieżnej Kryl.
LMed
No cóż, tak się dba o interes własnego kraju w rozmowach z dostawcą zagranicznym. Można też kupować jak leci i najlepiej beż offsetu, bo on drogi jest, hehe. No można...