Reklama

Siły zbrojne

Brazylia kupuje kilkaset pojazdów taktycznych

Brazylijskie Iveco LMV określane lokalnie jako Guaicuru.
Brazylijskie Iveco LMV określane lokalnie jako Guaicuru.
Autor. Ministério da Defesa/Wikipedia

Brazylijskie ministerstwo obrony poinformowało o zamiarze pozyskania kolejnych 420 lekkich pojazdów taktycznych Iveco IDV LMV-2 określanych lokalnie jako VBMT 4x4 Guaicuru.

Informacja podana przez serwis ArmyRecognition wskazuje na zwiększenie zamówienia przez brazylijskie ministerstwo na pojazdy produkowane na terenie zakładów należących do firmy Iveco Defence Vehicles (IDV) względem pierwotnie podpisanej umowy ramowej. Na jej mocy możliwe było pozyskanie w sumie 186 pojazdów, z czego dotychczas zakupionych zostały 63 egzemplarze. Wspomniana konstrukcja jest produkowana w zakładach IDV na terenie miasta Sete Lagoas, zatem podpisanie tak dużej umowy oznacza kolejny zastrzyk cennych funduszy dla lokalnego przemysłu zbrojeniowego. Jeżeli dojdzie do podpisania umowy wykonawczej, pozwoli to brazylijskiej armii na wymianę starszego typu pojazdów taktycznych przeznaczonych do działań m.in. patrolowych i rozpoznawczych.

Reklama

Iveco LMV to opancerzony pojazd w układzie 4x4 produkowany przez włoski koncern Iveco, napędzany w zależności od generacji i wersji silnikiem o mocy pd 180 do 220 KM, który pozwala na osiąganie maksymalnej prędkości do 130 km/h. Masa wozu w różnych wariantach wynosi od 6,5 do ponad 7,5 tony Może być on uzbrojony w zdalnie sterowany moduł z 12,7 mm karabinem maszynowym. Ponadto LMV może przewozić ładunek o masie 1,2 tony. Pojazd oficjalnie zapewnia ochronę balistyczną na poziomie 3 wg STANAG 4569, co oznacza odporność na karabinowe pociski przeciwpancerne kalibru 7,62 mm wystrzelone z odległości 30 m. Do użytkowników różnych wersji LMV zalicza się m.in. Norwegię, Rosję, Austrię, Włochy, Hiszpanię, Wielką Brytanię, Belgię, Czechy czy nawet Syrię, która od Rosji otrzymała zmodernizowany wariant Iveco LMV, czyli „Rysia”. Włoski pojazd był tez oferowany Wojsku Polskiemu w ramach programu Lekkiego Opancerzonego Samochodu Patrolowego (LOSP).

Czytaj też

Norweskie Iveco LMV były używane m.in. podczas misji w Afganistanie
Norweskie Iveco LMV były używane m.in. podczas misji w Afganistanie
Autor. PRT Meymaneh, Wikipedia
Reklama

Komentarze

    Reklama