Reklama

Siły zbrojne

Bradley z systemem ochrony aktywnej

Moment wystrzelania kontrpocisku z systemu Iron Fist Decoupled (IF-LD) na M2 Bradley.
Moment wystrzelania kontrpocisku z systemu Iron Fist Decoupled (IF-LD) na M2 Bradley.
Autor. US Army

U.S. Army ogłosiła zakończenie testów systemu ochrony aktywnej Iron Fist Light zainstalowanego na bojowym wozie piechoty M2 Bradley. Miały się one zakończyć znacznie lepszym rezultatem niż wcześniejsze próby.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Testy, które miały zakończyć się w październiku ubiegłego roku, wskazują na poprawę skuteczności i trwałości systemu w porównaniu z poprzednimi próbami . Jeżeli doprowadzi to do wdrożenia seryjnego tego typu ochrony na bojowych wozach piechoty M2 Bradley (najpewniej od wersji A3 wzwyż), będzie to oznaczać znaczący wzrost ich odporności na m.in. przeciwpancerne pociski kierowane, efektory granatników przeciwpancernych czy pociski kumulacyjne wystrzeliwane z konwencjonalnych armat np. czołgowych.

„Armia jest bardzo zadowolona z udoskonalonej wydajności tego systemu" — powiedział generał dywizji Glenn Dean, oficer wykonawczy armii ds. systemów walki naziemnej. „Ulepszenia oprogramowania od 2018 roku są bardziej spójne i stabilne. Widzimy dalsze możliwości rozwoju systemu w przyszłości, ale ten aktywny system ochrony lepiej chroni naszych żołnierzy i pojazdy na polu bitwy".

Reklama

Czytaj też

Początek integracji systemu ochrony aktywnej na bojowych wozach piechoty Bradley to rok 2016, kiedy to U.S. Army zdecydowała się na taki krok. Testy rozpoczęto dwa lata później. Oprócz implementacji na M2 Bradley, przewiduje się integrację systemu z następca bradley'a wyłonionym w programie OMFV, który zostanie rozstrzygnięty za kilka lat.

System Iron Fist składa się z czujników optycznych, radaru i lekkich pocisków, które zostają wystrzelone w kierunku nadlatującego zagrożenia, takiego jak np. głowica efektora przeciwpancernego. Kontrpocisk eksploduje w pobliżu zagrożenia i z dala od pojazdu, minimalizując obrażenia od eksplozji dla pojazdu i żołnierzy. Jest on zdecydowanie lżejszy od np. systemu ochrony aktywnej Trophy, co pozwala na łączenie go z lżejszymi platformami jak bojowe wozy piechoty.

Czytaj też

System aktywnej ochrony Iron Fist koncernu IAI. Fot. Wikipedia
System aktywnej ochrony Iron Fist koncernu IAI. Fot. Wikipedia
Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. Kleofas03

    Podsumowując K2 wysłane do Polski maja KAPS jak widać na zdjęciach Haloooooo

  2. wert

    KAPS podobno nie do końca zadowolił nasze wojsko. Generalnie KAŻDY dzisiejszy ASOP to badziew ochraniający tylko mały wycinek zagrożeń. Na UKR większość strat dekli i BWP to ogień artylerii przeciw której taki Iron Fist jest BEZUŻYTECZNY. Potrzebujemy jeśli juz to nowego systemu. Zamiast KAPS-a czy innego mamy Pangolin i obstawiam że K2 go otrzymają

  3. nyx

    dla borsuka też planowany?

  4. Kleofas03

    Podsumowując 561$ tys za sztukę ASOP Warte każdą kase Czołgi K2 maja KAPS W STANDARDZIE

    1. Mireq

      zapomniałeś dopisać słowo "mieć" - mają mieć i niekoniecznie w standardzie

    2. Orthodoks

      Niestety, nie w standardzie, a przynajmniej nie w tym standardzie dla obecnej partii dostarczanej dla nas.

  5. Paweł P.

    Ciekawe, czy niedługo poznamy polską konstrukcję..