Siły zbrojne
Bomby dla F-16 powstaną w Bydgoszczy. Produkcja ruszy za pół roku [Defence24.pl TV]

Należące do PGZ Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” S.A. we współpracy z firmą RWM Italia z grupy Rheinmetall Defence uruchomią w Polsce produkcję bomb lotniczych Mk-82 będących uzbrojeniem samolotów F-16 Jastrząb. Broń ma posiadać wszelkie certyfikaty umożliwiające jej użycie na polskich samolotach, a także eksport.
W dniu 17 maja 2017 roku w Warszawie podpisano list intencyjny pomiędzy Zakładami Chemicznymi „Nitro-Chem” S.A. i RWM Italia należącym do grupy Rheinmetall Defence. Firma ta jest certyfikowanym producentem bomb lotniczych, co gwarantuje że produkowana w kraju bomba będzie spełniała wymagania jakościowe. Włoski producent będzie dostarczał korpusy bomb, które będą elaborowane materiałem wybuchowym w Bydgoszczy. Znacznie obniży to koszty transportu, gdyż będzie on dotyczył jedynie metalowych odlewów a nie objętej specjalnymi przepisami amunicji lotniczej.
Jak podkreślił Fabio Spacci, prezes RWM Italia, jest to umowa o znaczeniu strategicznym i ekonomicznym. Polska zyskuje możliwość produkcji i zakupu bomb Mk-82 a w przyszłości również Mk-84, a także ich eksportu. RMI Italia jest certyfikowanym dostawcą bomb lotniczych. Jak przyznaje jej prezes, od kilku lat na świcie na bomby Mk-82 jest znaczny popyt, jednak możliwości produkcyjne włoskiej firmy są ograniczone zdolnością do elaboracji skorup materiałem wybuchowym.
Prezes zarządu Zakładów Chemicznych „Nitro-Chem” S.A. Krzysztof Kozłowski poinformował, że podpisany dziś list intencyjny może w ciągu 4-6 miesięcy umożliwić rozpoczęcie produkcji bomb Mk-82 w Bydgoszczy. Wymagane w tym celu inwestycje wiążą się jedynie z dostosowaniem zakładu do produkcji cięższych niż dotychczas bomb. Produkowane tam dotychczas bomby burzące miały masę 100 kg, natomiast Mk-82 waży 227 kg (500 funtów).
Co ważne, bomby RMI Italia posiadają nie tylko certyfikaty dla wielu samolotów bojowych, łącznie z polskimi F-16, ale zostały dopuszczone do konwersji na amunicję kierowaną laserowo (GBU-12 Paveway) jak i oraz wyposażoną w układy naprowadzania inercyjnego (INS) i odbiornik GPS (GBU-38). Otwiera to możliwość znacznego obniżenia kosztów pozyskiwania tego typu nowoczesnej amunicji kierowanej przez Polskę.
Polskie Siły Powietrzne pozyskują ostatnio znaczną ilość uzbrojenia lotniczego dla samolotów F-16. Tylko w grudniu 2016 roku Siły Zbrojne RP rozpoczęły przetargi na: 550 bomb lotniczych odłamkowo-burzących Mk-82, 480 bomb kierowanych GBU-12 Paveway II oraz 440 bomb kierowanych GBU-38 JDAM. Natomiast 30 listopada IU ogłosił informacje o zakupie 200 sztuk kierowanych bomb ćwiczebnych za blisko 12 mln zł. Światowe zapotrzebowanie na uzbrojenie tej klasy wynika natomiast z powszechnego wykorzystywania bomb Mk-82 i bazujących na nich wariantach kierowanych podczas operacji powietrznych w Syrii oraz Iraku.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.