Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Błaszczak: Wojsko Polskie zorganizuje obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

niemiecki pancernik"Schleswig Holstein" ostrzeliwuje Westerplatte. Fot. Bundesarchive
niemiecki pancernik"Schleswig Holstein" ostrzeliwuje Westerplatte. Fot. Bundesarchive

W tym roku, po raz pierwszy, to Wojsko Polskie zorganizuje 1 września na Westerplatte obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej - poinformował w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. Jak zaznaczył, zależy mu, aby obchody miały charakter państwowy, żeby nie były wykorzystywane politycznie.

"W tym roku po raz pierwszy, mam nadzieję, że już tak zawsze będzie, Wojsko Polskie zorganizuje obchody 1 września na Westerplatte" - oświadczył na piątkowej konferencji prasowej szef MON. Zaznaczył, że zależy mu na tym, aby obchody miały charakter państwowy, nie były wydarzeniem wyłącznie o skali lokalnej.

"To był atak Niemiec na Polskę. To wydarzenie, w którym czcimy przede wszystkim dzielność i ofiarność Wojska Polskiego" - podkreślał.Minister stwierdził też, że teren Westerplatte przez lata był zaniedbany. "Teraz ten teren przechodzi we władanie Skarbu Państwa. To teren, na którym powstanie w przyszłości Muzeum Westerplatte, to teren, który jest uświęcony krwią żołnierzy Wojska Polskiego" - zaznaczył.

Podkreślił, że chce, aby obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej miały charakter państwowy, żeby nie były wykorzystywane politycznie. "Tak niestety było przez lata, kiedy władze Gdańska, albo zamierzały nie zapraszać Wojska Polskiego, albo zapraszały polityków typu (Frans) Timmermans (wiceprzewodniczący KE ), którzy wygłaszali wówczas na Westerplatte przemówienia bardzo kontrowersyjne w swojej treści" - powiedział minister.

Zapowiedział, że na uroczystości zaproszeni zostaną m.in. kombatanci, weterani czy harcerze. Błaszczak podkreślił również, że zaproszone zostaną także władze samorządowe.

Podkreślił, że zmiana polega na tym, że organizatorem uroczystości, po raz pierwszy, będzie Wojsko Polskie. Wyraził nadzieję, że będzie to zmiana na stałe.

"To będzie uroczystość z pełnym ceremoniałem Wojska Polskiego. To będzie uroczystość, której przesłaniem będzie oddanie hołdu żołnierzom Wojska Polskiego, podkreślenie ich dzielności w 1939 r., podkreślenie postawy żołnierzy Wojska Polskiego, która jest wzorem dla dzisiejszych żołnierzy polskich sił zbrojnych" - podkreślał Błaszczak.

Pytany o kwestie kontaktów z władzami Gdańska przy organizacji uroczystości i ewentualne "niesnaski", szef resortu obrony stwierdził, że "niesnaski były przez lata". "Chcemy temu zapobiec. W związku z tym, najlepszym rozwiązaniem jest zorganizowanie uroczystości przez Wojsko Polskie" - przekonywał Błaszczak. Podkreślił, że sensem organizacji obchodów jest oddanie chwały żołnierzom Wojska Polskiego.

Minister przypomniał też, że obecnie teren Westerplatte zarządzany jest przez Skarb Państwa. Ocenił, że gdy zarządzały nim władze samorządowe Gdańska był w stanie - jak mówił - który "urągał godności tego miejsca".

"Na tym terenie powstanie Muzeum Westerplatte, ale będzie on też wykorzystywany każdego roku, 1 września do tego, aby zorganizować na nim uroczystości. Te uroczystości będzie organizowało Wojsko Polskie" - stwierdził.

Szef MON poinformował, że nie ma jeszcze decyzji wojewody pomorskiego o przekazaniu terenu dla Muzeum Westerplatte. Wyraził przekonanie, w "ciągu kliku dni" teren Westerplatte zostanie przekazany. "Nie sądzę, żeby były tu jakiekolwiek przeszkody, by Wojsko Polskie mogło zorganizować uroczystości poświęcone oddaniu hołdu dzielnym polskim żołnierzom, którzy walczyli na Westerplatte" - powiedział.

W sierpniu ub. roku prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę w sprawie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Autorzy specustawy, posłowie PiS, wnosząc projekt, argumentowali, że – na należącym wówczas do Gdańska terenie półwyspu sposób upamiętnienia bohaterskich polskich żołnierzy jest nieadekwatny do wagi wydarzeń, jakie rozegrały się na Westerplatte we wrześniu 1939 r., a teren jest zaniedbany.

Planowana placówka ma działać na terenach będącym wcześniej w gestii m.in. wojska i Straży Granicznej, ale też tych należących do miasta Gdańsk. W tym ostatnim przypadku chodzi o m.in. działki, na których zlokalizowana jest Wartownia nr 1, relikty budowli obronnych stanowiących niegdyś elementy wojskowej składnicy, a także wzgórze z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Na potrzeby budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 co najmniej część tych miejskich terenów przeszłaby na własność państwa bądź nowej placówki.

Projekt ustawy od początku był krytykowany przez opozycję oraz władze Gdańska

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama