Siły zbrojne

Błaszczak: dołączyliśmy do państw, w których na trwałe stacjonują wojska amerykańskie

Amerykański czołg Abrams na ćwiczeniu Anakonda 18 na poligonie koło Drawska Pomorskiego. Fot. st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek/Combat Camera DO RSZ
Amerykański czołg Abrams na ćwiczeniu Anakonda 18 na poligonie koło Drawska Pomorskiego. Fot. st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek/Combat Camera DO RSZ

Deklarację o pogłębianiu współpracy wojskowej podpisali w poniedziałek prezydenci Polski i USA Andrzej Duda oraz Donald Trump.

Błaszczak, który na konferencji prasowej w Nowym Jorku towarzyszył Andrzejowi Dudzie, powiedział, że Polska podpisując z USA deklarację dołączyła do wąskiego grona państw, w których na trwałe stacjonują wojska amerykańskie. "To jest niezwykle ważne dla naszej ojczyzny" - podkreślił szef MON. Poinformował, że w dokumencie podpisanym przez prezydentów zostały określone lokalizacje pobytu wojsk USA w Polsce.

Udowodniliśmy, że potrafimy negocjować jak równy z równym i rezultat właśnie tu (w podpisanej deklaracji - PAP) mamy (...) Mamy efekt naszej pracy, jest to niewątpliwie wielki dzień, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Polski i państw NATO. To jest wydarzenie, które na charakter historyczny

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

 Przypomniał, że dowództwo dywizyjne wojsk amerykańskich będzie ulokowane w Poznaniu. Będzie ono "operowało w Polsce, ale także w całej naszej części Europy, na wschodniej flance NATO" - zaznaczył.

Centrum Szkolenia Bojowego - jak mówił minister - będzie ulokowane w Drawsku Pomorskim i będzie ono przeznaczone do tego, by oddziały wojsk polskich, amerykańskich i innych państw sojuszniczych "mogły przygotowywać się do podjęcia działań i certyfikować swoje zdolności".

Jak dodał, w Powidzu będą umiejscowione Lotnicza Brygada Bojowa oraz wojska specjalne USA. Te ostanie będą ulokowane także w Lublińcu, gdzie stacjonuje polska Jednostka Wojskowa Komandosów - zaznaczył szef MON. W Łasku będą stacjonować amerykańskie bezzałogowce; we Wrocławiu będzie port lotniczy, który będzie w stanie przyjmować największe statki powietrzne, "tak żeby zwiększyć siły w sytuacji, która będzie tego wymagała" - podkreślił Błaszczak.

Źródło:
PAP

Komentarze