Siły zbrojne

Black Hawki dla Słowacji jeszcze w 2015 roku?

Słowaccy i czescy żołnierze korzystają z Black Hawków podczas licznych ćwiczeń NATO - fot. US Army
Słowaccy i czescy żołnierze korzystają z Black Hawków podczas licznych ćwiczeń NATO - fot. US Army

Słowacja może kupić 9 śmigłowców UH-60 Black Hawk za sumę około 300 mln euro. Taką propozycję otrzymał minister obrony tego kraju Martin Glváč podczas ubiegłotygodniowej wizyty w USA. Brak jest informacji czy chodzi o śmigłowce nowe, czy też używane wcześniej przez US Army. Transakcja miałaby być zrealizowana w ramach systemu Foreign Military Sales (FMS). 

Słowacja od wielu miesięcy prowadzi rozmowy w sprawie pozyskania śmigłowców, które podobnie jak w Polsce, zastąpią transportowe maszyny Mi-17 produkcji rosyjskiej. Jeśli amerykańska propozycja zostanie szybko przyjeta, to pierwsze dwie maszyny Sikorsky UH-60 Black Hawk mogą trafić do armii jeszcze w bieżącym roku.

W obecnej fazie rozmów jest to jednak jedynie oferta, jak zaznaczył minister Glváč, a rozmowy nadal trwają. Oficjalnie warunki mają zostać przekazane słowackiemu rządowi, parlamentarnej komisji obrony i Radzie Bezpieczeństwa do końca stycznia. Kwestia funduszy na ten cel została już przedyskutowana z ministrem finansów Peterem Kazimirem i premierem rzadu Robertem Fico.

Jak podkreślił szef sztabu generalnego słowackiej armii, gen. Milan Maxim, zakup 9 maszyn w ciągu najbliższych 6 lat to dopiero początek i kolejne śmigłowce powinny być pozyskane w dalszej perspektywie czasu. Jego zdaniem Black Hawki zapewniły siłom zbrojnym Słowacji interoperacyjność z siłami NATO, a przy tym koszt godziny lotu spadł by o niemal połowę, względem obecnie eksploatowanych Mi-17.

Opozycyjni politycy słowaccy krytykują plan pozyskania śmigłowców bez przetargu. Transakcja może też być uzależniona od decyzji UE w tej sprawie, ze względu na transparentność tego typu zakupów – przyznaje minister Glváč. Słowacja przeznacza w ostatnim czasie znaczące środki na modernizację sił zbrojnych i zastępowanie postsowieckiego sprzętu. Chodzi m. in. o wymianę karabinków Vz. 58 na nowe CZ 508 czy zakup transportowych samolotów C-27J Sparta. Trwają również rozmowy na temat poszerzenia współpracy z Czechami, między innymi w zakresie pozyskania i wspólnej eksploatacji myśliwców JG-39

Komentarze (12)

 1. sorbi

  "koszt godziny lotu spadł by o niemal połowę, względem obecnie eksploatowanych Mi-17".Tak tyle, że potrzeba dwóch Black Hawków, aby przerzucić tylu żołnierzy, co jednym MI-17.

  1. Tyberios

   Więc za cenę użytkowania jednego Mi-17 masz DWA śmigłowce które mogą być wykorzystane do jednego zadania lub co zaskakujące... do dwóch oddzielnych! Zamiast wysyłać Mi-17 do przewiezienia 6 ludzi teraz wyślą jednego Blackhawka za połowę ceny... szaleństwo!

  2. gupek z betonki

   Przecież to jest PR-owo/marketingowy bełkot polityka, który łyka marketingowe bajki jak młody Pelikan. Chyba z sufitu im to wyszło. W realnych warunkach koszt eksploatacji będzie co najmniej 2x wyższy dla BH jak nie więcej! Mi-17/171 z TW3-117WMA po 200-2400KM zużywa wg normy w wojsku ok. 900 litrów na godzinę, BH ze słabszymi silnikami jakieś 700-800 zależnie od wersji (tyle norma, może być +/-). Zużycie jednostkowe dla TW3-117WMA i T700-GE-701D w przeliczeniu kg/KM(kW)*h jest praktycznie takie samo! Cudów nie ma, Amerykanie nie mają patentów na materiały z Kryptona czy jakąś inną fizykę. Do tego cała infrastruktura, obsługi, wymogi dot. hangarowania itd.... jaja jak berety :-D

 2. Fret

  Zaplaca troche drozej niz Polska za 70 maszyn. Swoja droga za co dac te 142 czy trzy mln pln?! Kawalek smigla, wskaznikow i mozliwosci odpalania rakiet? Smiglowce powinny byc tanie i powinno byc ich duzo. Ta awionika nie powinna byc az tak droga. A tak jeden smiglowiec kosztuje tyle co 14 czolgow, a rakieta do jego stracenia raptem 400tys. pln. Panowie budujmy rakiety!

  1. heh

   Nic nie zapłacą dostaną te śmigłowce w ramach FMS, który opłaca amerykański podatnik.

 3. Hermul

  33,3mln euro/szt. to chyba 3x za dużo. Cytat z thinkdefence.co.uk "The commonly quoted unit price for a UH60M Blackhawk is $14million"

  1. heh

   Co to Słowaków obchodzi przeciez płaci amerykański podatnik w ramach FMS, dlaczego my nie dostaniemy śmigłowców w ten sposób tylko musimy kupować sami?

 4. zac

  Czeski (nie słowacki:) błąd: CZ 805 a nie 508.

 5. TomaszBak

  Z pewnością będą to maszyny używane. Kwota wskazuje, że zaoferowano jakiś pakiet - pewnie szkoleniowy i części zamienne. Słowacka prasa wielokrotnie wymieniała zakup nowych śmigłowców jako jeden z priorytetów programu modernizacyjnego Słowackich Sił Zbrojnych. Nowe śmigłowce powinny pojawić się w linii między 2016 a 2020. Bardzo prawdopodobne, że propozycja amerykańska jest zbieżna z propozycją wobec Chorwacji. Możliwe, że wycofane maszyny produkcji radzieckiej/rosyjskiej zostaną przekazane/zakupione przez Ukraińskie Siły Zbrojne. Myślę że oferta jest ciekawa. Z drugiej strony wydaje się, iż Słowacy będą starali się o większą unifikację sprzętową przede wszystkim z Czechami ewentualnie Węgrami. Również Czechy i Węgry planują zakup nowych śmigłowców wielozadaniowych. W przypadku Czech chodzi o zastąpienie w linii maszyn klasy Sokół ale również Mi-24 co przesądzić powinno o silniejszym uzbrojeniu maszyny aniżeli tylko karabiny maszynowe. Podobnie Węgry dla których priorytetem jest zastąpienie maszyn Mi-8 i niewielkiej liczby nowszych Mi-17. Czesi z racji wieku maszyn mogą pozwolić sobie na jeszcze kilka lat zwłoki w temacie nowych śmigłowców. Co innego Węgrzy, którzy nowe maszyny powinni już kupić albo wkrótce finalizować ewentualną transakcję.

 6. Legion

  Doskonale widać że jesteśmy traktowani przez USA jako "Jabłkowa Republika". Chorwacja dostanie UH-60, teraz Słowacja, a my niestety prawdopodobnie wykastrowaną wersje S-70I... Szkoda nawet pisać...

  1. ani

   A o co dokładnie wykastrowany? Bo wszyscy o gorszej wersji, a jak spytać o szczegóły, to brak. Czym różni się 60 od 70?

  2. lol

   Nie podpalaj się.....nawet nie wiesz jaka jest rożnica między UH-60M a S70i...tylko obijasz się o spekulacje i dyrdymały pseudoekspertów itd. Znasz takie pojęcie jak customization - która to robiona jest na życzenie każdego Klienta.

  3. say69mat

   Turcja zamierza wyposażyć swoją armię w około 500 maszyn wyprodukowanych, w różnej konfiguracji, na bazie modelu S70i. I specjalnie nie grymaszą, tym bardziej, że produkowane w Mielcu będzie można doposażyć w systemy niczym nie różniące się od tych zastosowanych w wersji UH-60M. Czy też odpowiednika MH-60M, jako wersji dla naszych sił specjalnych.

 7. BiałystokMan

  Mam nadzieje że Polska nie pozbędzie się tych 12 nowych śmigłowców Mi17 które kilka lat temu zakupiono na misję w Afganistanie a których stan i wyposażenie jest bardzo dobre, w zasadzie to nówki sztuki...

  1. Autor

   sam mam takową nadzieję i ze razem z MI-24 zostanie zakonserwowana ale chyba znając pazerność oraz trafność decyzji naszych rządzących sprzedadzą to na trzecie światy na grosze......

 8. Willgraf

  czarna wtopa szczególnie zimą !

  1. ursus

   A o farbie słyszał, bo przemalować zawsze idzie. Czarne nie jest takie złe, bo w nocy jest ciemno o każdej porze roku. Szare będą zapewne śmigłowce CSAR i ZOP. Można by jeszcze ew. pomyśleć o zielonym maskowaniu, tak by przy niskich lotach maszyny zlewały się z krajobrazem.

 9. gazek

  Nasze duże programy zakupu sprzętu powinny być konsultowane i koordynowane z naszymi sąsiadami z regionu i powinniśmy kupować ten sam sprzęt zasadniczo. I o ile możliwości powinniśmy występować wspólnie, jako jeden klient przy zakupach sprzętu (do uzyskania lepsze warunki wtedy). To jest nie tylko w naszym interesie, ale także w interesie naszych sąsiadów. Wiązałoby się to często z braniem większego ciężaru przez nasz kraj, ale i z korzyściami typu: serwis, treningi, użyczanie sprzętu w potrzebie itp Po zakupie samolotów F-16 przepuszczamy kolejne okazje: program Wisła/Narew i program śmigłowcowy. Samo się to nie zrobi jak widać i trzeba intensywnej pracy politycznej z naszej strony.

  1. Oj

   Idąc twoim tropem gazek powinniśmy się "załapywać" na programy modernizacyjne razem z Niemcami tak?

 10. ghh

  Farciarze

 11. ziom

  A Mi-17 pewnie na Ukrainę.

  1. Fret

   Nikt inny uzywki raczej nie kupi, a chyba Ukraincy remontuja ten zlom.

  2. szyszka

   i dobrze nawet w formie prezentu sie nada

 12. Tyberios

  FMS... czyli pewnie nadwyżka, Mi-17 pewnie w zamian jako podarunek dla Ukrainy.