Reklama

Siły zbrojne

Białoruś pracuje nad kołowym transporterem opancerzonym

Ujawniono kolejny projekt białoruskiego transportera kołowego – fot. http://warfiles.ru
Ujawniono kolejny projekt białoruskiego transportera kołowego – fot. http://warfiles.ru

Rosyjskie portale internetowe opublikowały informacje o nowym kołowym transporterze opancerzonym, nad którym pracuje Białoruś typu MZKT-590100 „Umka”. 

Notatka, która pojawiła się na portalu warfiles.ru opisuje ośmiokołowy transporter opancerzony MZKT-590100 „Umka”, który od razu został skojarzony z programem budowy kołowych pojazdów opancerzonych KBM „Umka”,który od 2008 r. jest prowadzony przez zakłady mechaniczne w Mińsku. Białorusini analizując rynek na świecie stwierdzili duże zapotrzebowanie na KTO i dlatego postanowili zaproponować swoje rozwiązanie.

„Umka” ma mieć nowatorski układ napędowy z osobnym silnikiem elektrycznym na każde z 8 kół. Reszta prawdopodobnie jest jedynie z grubsza zarysowaną koncepcją. Mówi się więc zabezpieczeniu pojazdu za pomocą materiałów kompozytowych, o nowoczesnych systemach obserwacji optycznej dającej pełny obraz sytuacji załodze wewnątrz pojazdu, najnowszych systemach łączności i kierowania ogniem.

Założono, że bezzałogowe wieże z uzbrojeniem zostaną na początku programu kupione za granicą. Jak widać praktycznie całe te wymagania można by napisać od ręki, bez większego przygotowania.

Założono że nowy KTO będzie ważył około 14 ton, mógł przewozić ok. 6 ton ładunku, miał prędkość maksymalną 130 km/h i minimalną 2 km/h. Pojazd ma być zdolny do przeprawiania się przez przeszkody wodne z prędkością do 12 km/h. Długość białoruskiego KTO to 7,8 m, szerokość 3 m i wysokość: 2-2,3 m.

  • KTO
Reklama

Komentarze (5)

  1. Doinformowany

    I na tym polega problem: ... Wtorek, 07 Stycznia 2014, 15:01 Wracaj do PRL. Scooby Wtorek, 07 Stycznia 2014, 10:27 Bananów i Kawy też nie uprawiamy... że PRL z punktu widzenia bezpieczeństwa i rozwoju kompleksu militarno-obronnego był 1000 razy skuteczniejszy, nie wspominając o udziale jednostek bojowych w tzw. misjach demokratyzacji Iraku i Afganistanu. - Na misje od lat jeżdżą te same jednostki i ci sami ludzie. Mamy taki cichy podział na wojsko klasy A i B. Dopóki ten system działał, było w porządku. Ale wojsko A jest już zarżnięte. Niektórzy żołnierze mają po pięć misji w Iraku i w Afganistanie, i nie dają już rady -

  2. kaszanka

    Myśle że waga tego pojazdu odpowiada jego wartości bojowej. Nasza przedwojenna rusznica kb ppanc UR 7,92mm dziurawiła by to jak sito. Jak projektować to trzeba wiedzieć co i jak.

  3. AS

    Znajoma sylwetka tego transportera, ale oni nie mają produkować, tylko kupować u Rosjan.

  4. Chasim

    Może za 30 lat ;)

    1. Realista

      Polska swojego za to nigdy nie będzie miała. Nie robi soich blach, swoich modułów uzbrojenia, swoich silników, swoich przekładni czy swoich elementów zawieszeń. Białoruś natomiast robi nawet nośniki dla rakiet Topol

  5. Tankstelle

    Podobny do rosyjskiego KTO Bumierang

Reklama