Reklama

Siły zbrojne

Bez zmiany w sprawie awansów generalskich

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP
Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

W piątek prezydencki minister Andrzej Dera powiedział, że prezydent Andrzej Duda współdziała z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, ale nie zmienia zdania ws. awansów generalskich.

Brak uzgodnień w sprawie przyszłego systemu kierowania i dowodzenia armią były powodem odłożenia nominacji generalskich 15 sierpnia i 11 listopada w 2017 r. Według mediów związek z odkładaniem mianowań miało także postępowanie SKW wobec gen. Kraszewskiego.

Dera pytany na antenie RMF FM, czy będzie "odwilż" w sprawie awansów generalskich, minister odpowiedział: "Jest współdziałanie pana prezydenta z ministrem obrony narodowej. Będzie przygotowany przez pana ministra system dowodzenia i w związku z tym domniemywam, że za tym pójdą również wnioski personalne".

Dera zaznaczył, że powodem braku nominacji był spór w kwestii systemu dowodzenia. "Dlatego prezydent mówił to publicznie wielokrotnie, że dopóki nie będzie uzgodnienia w sprawie systemu dowodzenia, dopóty nie będzie awansów generalskich. I tego zdania prezydent nie zmienia, również w tej chwili" - podkreślił.

Dziennikarz odniósł się do zapowiadanej kwestii weryfikacji orderów Virtuti Militari. Na początku listopada ówczesny wiceszef MON Michał Dworczyk wyraził nadzieję, że wkrótce rząd przyjmie, a Sejm szybko uchwali ustawę przewidującą pozbawienie stopni m.in. Wojciecha Jaruzelskiego. Dworczyk wskazał też na konieczność pozbawiania odznaczeń, np. Virtuti Militari, morderców "żołnierzy wyklętych". Dera, odnosząc się do sprawy, powiedział, że trwa "procedura w tej kwestii".

Dera pytany w RMF, ile orderów zostało już zweryfikowanych, odpowiedział: "Jest trochę pracy przy tym. (...) Trwają prace i mogę powiedzieć, że zbliżają się do końca". 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. kazik

  Kupić coś przyszłościowego to sztuka . A pieniądze raz wydane to stracone. Kto nie umie zarobić to wydawałby na byle co.

 2. dg

  Prezydent w ONZ opowiedział się za światowym rozbrojeniem i... odstrzelił min. Macierewicza, który dążył do 200 tys. polskiej armii.

 3. Weteran

  Zabranie odznaczeń weteranom wojennym to wstyd dla urzędu MON i kancelarii prezydenta. Całkowity brak szacunku.

 4. zły

  Granatników ppanc brak, decyzji co do czołgów brak, decyzji co z BWP brak, śmigłowców brak, Orek brak, Czapli i Mieczników brak, BMS brak, Wisła utknęła, Homar stoi, w dowodzeniu chaos. A MON i prezydent będą się zajmowali weryfikacją komu w przeszłości przyznano Virtuti Militari! Obecna władzunia zbyt dużo uwagi poświęca historii a zbyt mało teraźniejszości.

Reklama