Reklama

Siły zbrojne

Batalion armii amerykańskiej w Orzyszu. Ponad 800 żołnierzy z USA

Fot. www.eur.army.mil
Fot. www.eur.army.mil

Batalion wojsk amerykańskich będzie stacjonował w Orzyszu - powiedział gen. Ben Hodges, dowódca U.S. Army Europe. Będzie to ponad 800 żołnierzy amerykańskich wyposażonych w wozy bojowe Stryker.

W czasie spotkania szefa BBN Pawła Solocha z dowódcą amerykańskich wojsk lądowych w Europie, gen. Benem Hodgesem, dyskutowano o rozmieszczeniu w Polsce amerykańskiej brygady i jednego z czterech batalionów wzmacniających wschodnią flankę NATO. Amerykański dowódca poinformował, że amerykańska grupa batalionowa NATO będzie stacjonować w Orzyszu. Początkowo będzie to ponad 800 żołnierzy wydzielonych z 2. Pułku Kawalerii, dysponujących 67 wozami bojowymi Stryker.

Pojazdy tego typu wielokrotnie brały udział w europejskich ćwiczeniach rotacyjnych, w tym także w ramach "rajdów dragonów", czyli wielodniowych, demonstracyjnych przerzutach amerykańskich wojsk drogą lądową, również przez terytorium Polski.

Wschodnie obrzeża Sojuszu Północnoatlantyckiego mają zostać wzmocnione czterema batalionowymi grupami bojowymi, liczącymi po ok. 1000 żołnierzy państw NATO, stacjonującymi rotacyjnie w Polsce, Litwie, Łotwie i w Estonii. Batalionową grupą NATO stacjonującą w Orzyszu będą dowodzić Amerykanie, natomiast państwami ramowymi będą: w Estonii Wielka Brytania, Kanada na Łotwie, a Niemcy na Litwie.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, amerykańska grupa batalionowa wojsk NATO ma zostać rozmieszczona na terenie Polski w kwietniu. Niemal na pewno w jej składzie znajdą się także żołnierze innych państw Sojuszu, w tym Brytyjczycy. Natomiast amerykańska brygada pancerna ma zostać rozmieszona na podstawie dwustronnego porozumienia między Polską i USA, jej elementy trafią najprawdopodobniej na terytorium Polski w lutym przyszłego roku.

Czytaj też: Amerykański batalion w Polsce na kołach.

Rozmieszczenie dowodzonej przez Amerykanów grupy batalionowej NATO w rejonie Orzysza wzmocni tzw. przesmyk suwalski, leżący na połączeniu granic trzech sąsiadujących z Polską państw: Rosji, Białorusi i Litwy. Jest to o tyle istotne, że ewentualne zajęcie tego terenu przez obce siły byłoby równoznaczne z odcięciem jedynej drogi lądowej z państw bałtyckich do innych krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

 

Reklama

Komentarze (16)

 1. dżdżowniczka

  A czy mieszkańcy Orzysza wyrazili zgodę na to?? Proszę o linka do wyników lokalnego referendum.

  1. cuma

   Każdy myślący Orzyszanin wyraża na to zgodę. Wrośliśmy w armię i tu wsród wojska wychowaliśmy się. To już coś. Dzieci w szkołach strzelają z czegoś o czym ty pojęcia czcigodny nie masz...

 2. 45

  AWU nie pisz bajek szwadron tyle zniszczyl jakim cudem.Lwy Babilonu czyli nasze T-72 nie były masowe .Gwardia Rep miała tylko jeden pułk na dywizje tych tankow. Ja nie spotkałem zdjęcia bojowego T-72 zniszczonego w walce. Je niszczyło lotnictwo.,Saddama rozum opuścił i kazał czołgi okopac. To tak jak kawalerię posadzić na krowy. Zresztą wg amerykanów stracili oni 11 Abramsow w walce z czołgami gdyby irakijczycy mieli nowoczesną amunicję. Jedna uwaga T-72 mieli też Kuwejtczycy bo je kupili w Jugosławii.jako M-72. Ja kupiłem model 1:72 irackiego T-72 w malowaniu które w amerykanskiej książce było opisane na zdjęciu jako kuwejcki T-72. Arabskiego nie znam więc nie wiem iracki czy kuwejcki.

 3. fvfdvdfvf

  Dobrze ze bendzie choc 800 tych zołnierzy to jest straszak na ruskich

 4. Ciekawski

  Może trochę nie na temat, ale żądam wyjaśnień odnośnie planów sprzedaży naszych F-16 do Rumunii! O co tu chodzi? Jako płacący podatki obywatel mam prawo wiedzieć.

  1. ecik

   Poszukaj odpowiedzi w komentarzach pod artykółem o F16 dla Rumunii. http://www.defence24.pl/460682,f-16-dostarczone-do-rumunii

  2. Bartek

   Pytane gdzie Pan płaci podatki ? O co chodzi? A chodzi tu o rozsiewanie dawno wyjaśnionych plotek.

  3. onkolog

   To fake, ktoś się bawił w głuchy telefon, jeden usłyszy to, drugi to, a trzeci powie jeszcze co innego. Polska nie sprzedaF-16 bo będzie ich używać przez kolejne 30 lat ponieważ jest to jedna z najlepszych wersji

 5. Rolo

  To jest jakaś kpina..... Miał być batalion pancerny, element brygady pancernej.

 6. brewed up

  z filmiku "Największe bitwy pancerne" i wypowiedzi w tymże wynika że do rozwalania t-72 w 1991 na dystansie 2mil (3 km po naszemu) stosowali Abrams'y. Weteran opowiada o 4 TOW-ach bodajże do rozprucia trzech gwardyjskich czołgów (jeden "niedolot", jak u nas przy certyfikacji spike). czy ich KTO zabierają trały wykopowe-do zagrabienia tytanu...?

 7. damian

  I co z ta doza testosteronu zrobia w Orzyszu?

 8. rozczochrany

  No to współczuję mieszkańcom miasta Orzysz i okolicznych wiosek. 800 chłopa, którzy lubią się zabawić i wiedzą ze są bezkarni, bo nie podlegają polskiej jurysdykcji prawnej.

  1. Paweł L

   Trochę więcej optymizmu. Raczej te 800. Chłopa bedzie zostawiało dolary w miejscowych sklepach, barach itp. to szansa dla miasta

  2. Uczesany

   Piszesz o swoich sołdatach? Amerykanie nie są bezkarni. Lubią się zabawić. Dokładnie tak jak każdy. I owszem czasem popełniają przestępstwa jednak w przeciwieństwie do sołdatów z jedynego pokojowo napadającego Kraju Rad nie są bezkarni i jest z nimi dużo mniej problemów dyscyplinarnych.

  3. Marek

   Jakoś nie słyszałem o Amerykanach demolujących Berlin Zachodni i mimo tego, że mieszkałem tam przez czas jakiś, nie widziałem takowych w akcji też. Coś ci się pomyliło z sowiecką hołotą, która w mieszkaniach oficerskich przy jednostkach stacjonujących kiedyś w Polsce potrafiła wykuwać dziury w podłodze by załatwiać się do piwnicy, kiedy w mieszkaniu przez wrzucanie różnych świństw sanitariat się zatkał.

 9. ito

  Właściwie to nawet nie trzeba było zrywać tych gwiazd z ruskich koszar- przemalowało by się na biało i byłoby jak znalazł.

 10. ddd

  nie w Orzyszu a w OSPWL ORZYSZ w BEMOWIE PISKIM

 11. AWU

  2 pułk kawalerii to bez wątpienia jedna z najbardziej zasłużonych jednostek armii USA. Sformowany w 1808r. Walczył w wojnie 1812r na terenie Kanady, wojnie secesyjnej, wojnach indiańskich, amerykańsko - hiszpańskiej, I i II w.ś, obydwu wojnach w Iraku oraz w Bośni. Podczas wojny w zatoce pułk odznaczył się w starciu z iracką DPanc gwardii Tawalkalna znanym jako bitwa na 73 Easting, sam 2 szwadron pułku zniszczył 55 irackich T-72 i 45 BWP biorąc 865 jeńców. Biorąc pod uwagę realia wschodniej flanki NATO, przesmyku suwalskiego oraz zagrożenie konfliktem asymetrycznym, bezcennym są przekazywane z pokolenia na pokolenie doświadczenia pułku nabyte w walkach na nizinach Teksasu oraz pogórzach Montany z podstępnymi barbarzyńskimi przeciwnikami łamiącymi wszelkie obowiązujące konwencje oraz podstawowe zasady etyczne normujące współegzystencję cywilizowanych narodów. Kilka dni temu stacja CNN wyemitowała reportaż o nowej książce i powstającym filmie opisującym najsłynniejszą akcję 2 pułku kawalerii w historii. Podczas 2 w.ś. pułk był jednostką rozpoznawczą 3 Armii i podczas słynnych kilkuset kilometrowych rajdów czołgowych wyspecjalizował się w głębokiej penetracji za linie wroga uzyskując miano "Duchów Pattona". W ostatnich dniach wojny pułk na prośbę oficerów weterynarzy Wehrmachtu dokonał rajdu w głąb Czechosłowacji do miasta Hostoun/Hostau ratując 1200 koni w tym 675 najpiękniejszych w Europie: 375 Lipizzanerów ze słynnej Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, 100 koni krwi arabskiej (kilkanaście z Janowa w tym najsłynniejszy Witez II) oraz 200 krwi angielskiej. W obliczu nadchodzącej Armii Czerwonej istniała uzasadniona obawa iż spotka je los koni z węgierskiej stadniny lipicańskiej które zostały przez żołnierzy wyzwolicieli zaszlachtowane i zjedzone. Akcja zakończona sukcesem, wyzwolono przy tym 400 jeńców alianckich w tym Polaków. Napisano o akcji kilka książek, w latach 60-tych wytwórnia Disneya zrobiła o tych wydarzeniach film "Miracle of the White Stallions",a nowy film wejdzie na ekrany latem 2017. Cała historia nadal dostępna na portalu CNN.

 12. nowe jak stare

  "cieszę" się z tego jak "cieszyłem" się ze stacjonowania sowietów.

  1. Oleum

   To lepiej pomyśl jeszcze raz

  2. BFG

   Skup się z całej siły wysil wszystkie swoje 10 neuronów i zastanów się jeszcze raz.

 13. Suwalczanin

  Początkowo batalion miał być w Suwałkach. Niewiem może ktoś wie kiedy zmodernizują 14 dappanc

 14. Realista33

  a gdzie batalion czolgow w liczbie 40 Abramsow?? gdzie lekkie pojazdy humvee?? kto zapewni im opl ?? Kto zaplaci za utzymanie tego batalionu??

 15. Obywatel

  Bardzo dobra decyzja. Szczególnie dlatego że poprzednia ekipa usilnie likwidowała jednostki wojskowe na wschodzie kraju, i mamy teraz z tym problem. Umieszczenie tam jednostek USA częściowo ten problem likwiduje, ale i tak jeszcze sporo jest do naprawienia.

 16. Wiesiek

  Tymczasem rumunskie media donosza o sprzedaży im przez Polskę f16. Oby to była pomyłka Portugali z Polska

Reklama