Siły zbrojne

Australia pierwszym zagranicznym odbiorcą AMRAAM-ów nowej generacji

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Amerykańska administracja zaakceptowała możliwość sprzedaży do Australii najnowszej wersji rakiet rakiety „powietrze-powietrze” AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missiles) o wydłużonym o połowę zasięgu - typu AIM-120D.

Kontrakt o wartości 1,22 miliarda dolarów zakłada dostawę 450 pocisków AIM-120D, 34 rakiet testowych AAVI (AIM-120D Air Vehicles Instrumented), 6 zestawów testowych ITV (Instrumented Test Vehicles), 10 zapasowych głowic naprowadzania, szkolenie oraz wsparcie techniczne. Obecnie informacja o możliwej sprzedaży do Australii tych rakiet została przekazana przez agencję DSCA (Defense Security Cooperation Agency) do Kongresu, który przed jej realizacją musi wyrazić na to zgodę.

Koszt dostawy samych rakiet i urządzeń testowych to około 1,08 miliarda dolarów. Zgoda na przekazanie najnowszych rakiet AMRAAM jest dowodem na to, że Australia jest traktowana przez Stany Zjednoczone jako najważniejszy sojusznik w rejonie Pacyfiku.

Australijskie siły powietrzne zamierzają wprowadzić najnowsze rakiety na wyposażenie swoich samolotów F/A-18, E/A-18G, a w przyszłości F-35. Amerykanie ocenili, że nie będzie żadnych problemów z przystosowaniem tych statków powietrznych do nowych pocisków.

Kontrakt będzie realizowany głównie przez zakłady koncernu Raytheon w Tuscon w Arizonie.

Komentarze (2)

 1. wąż_w_kieszeni

  2,4 miliona USD za jedną rakietę wychodzi, więcej niż za JASSM

  1. wiele pytan, malo danych

   Ciekawe jak sie ma kosztowo AIM-120D do AIM-54C (biorac pod uwage inflacje). Wagowo na pewno duuzo lepiej. Metoda naprowadzania pewnie tez wydajniejsza. No i fizycznie czy pocisk dluzszy niz zwykly Amraam, czy tylko lepszy material pedny.

 2. Rozwiewacz legend

  "o wydłużonym o połowę zasięgu - typu AIM-120D" - ciekawe przeciw czemu ten zasięg "wydłużono o połowę"? Przeciw celom "stacjonarnym" po zastosowaniu lotu po krzywej balistycznej? Bo na pewno nie przeciw myśliwcom. AIM-120D to zmieniona nazwa AIM-120C8. Od AIM-120C5 wszystkie AMRAAMy jak dotąd posiadają TAKI SAM SILNIK i gdyby AIM-120D naprawdę miał "o połowę większy zasięg" to amerykańscy piloci i ich dowódcy nie domagaliby się płaczliwie rakiet "o zasięgu większym niż PL-12", a jeszcze nie znalazłem źródła, które zasięg PL-12 szacowałoby na więcej niż 130km (większość pisze o ok. 100km).

  1. gregor

   Naziemne systemy oparte na pociskach AMRAAM o tym w Moskwie słyszeli ?

  2. Ad_summam

   Polecam wikipedie, tą angielską….

  3. APA

   > Rozwiewacz legend - Czyli jak zwykle nas oszukują bo wszędzie podają takie wartości zasięgu dla poszczególnych wersji: - AIM-120A/B = 55–75 km - AIM-120C-5 = >105 km - AIM-120D (C-8) = >160 km Oj kłamczuszki, kłamczuszki ;)