Reklama

Siły zbrojne

Ataki rakietowe na Izrael. Iron Dome w akcji

Wyrzutnia samobieżna Iron Dome. Fot. Defence24.pl.
Wyrzutnia samobieżna Iron Dome. Fot. Defence24.pl.

Terroryści z organizacji Islamski Dżihad ostrzelali terytorium Izraela za pomocą pocisków rakietowych. System Iron Dome zdołał zestrzelić ponad 20 z nich.

Jak podaje The Times of Israel, w poniedziałek członkowie organizacji Islamski Dżihad wystrzelili w kierunku terytorium Izraela co najmniej 14 pocisków rakietowych. W miejscowościach na południu kraju ogłoszono alarm, m.in. w rejonie Sderot. Do odparcia ataków wykorzystany został system przeciwrakietowy Iron Dome, który pozwolił przechwycić co najmniej dwanaście rakiet. Izraelskie lotnictwo prowadzi uderzenia odwetowe na cele Islamskiego Dżihadu, położone w Strefie Gazy.

Islamski Dżihad rozpoczął ostrzał rakietowy w niedzielę, po tym jak izraelska armia otwarła ogień do grupy terrorystów usiłujących podłożyć ładunek wybuchowy pod ogrodzeniem granicznym. Około połowa z wystrzelonych jeszcze wczoraj 20-30 pocisków została przechwycona, a większość pozostałych została uznana za nie stanowiące bezpośredniego zagrożenia. W odpowiedzi jeszcze tego samego dnia Siły Obronne Izraela przeprowadziły serię ataków na cele Islamskiego Dżihadu, w tym także te położone w Syrii. Dziś natomiast miały miejsce kolejne ataki.

Podobnie jak w czasie ostatniego zaostrzenia walk w listopadzie 2019 roku, Izraelczycy unikają atakowania celów Hamasu, gdyż za trwający ostrzał na terytorium tego państwa odpowiedzialna jest inna organizacja (Islamski Dżihad). Władze Izraela już wcześniej zapowiadały odejście od polityki automatycznego obarczania Hamasu odpowiedzialnością za wszystkie ataki z terenu Strefy Gazy.

Iron Dome to system przeciwrakietowy krótkiego zasięgu opracowany przez izraelską firmę Rafael we współpracy z amerykańskim Raytheon. Jest używany od 2011 roku, i przeznaczony przede wszystkim do przechwytywania pocisków artyleryjskich, rakietowych i moździerzowych zasięgu od 4 do 70 km. Może zwalczać również klasyczne cele aerodynamiczne (samoloty, śmigłowce, bezzałogowce) i jest ciągle rozwijany.

Według informacji koncernu Raytheon izraelska armia dysponuje dziesięcioma bateriami zestawów tego typu. Na zakup ograniczonej liczby Iron Dome zdecydowały się też siły zbrojne USA, aby wzmocnić swoje zdolności punktowej obrony przed atakiem rakietowym.

Reklama

Komentarze (5)

 1. John Rolf

  ciekawe, ile jeszcze kolejnych metrów rur kanalizacyjnych czy innych tego typu półproduktów zbrojeniowych musieliby odpalić w stronę państwa położonego w Palestynie jego wrogowie, by doprowadzić do załamania ekonomicznego spowodowanego kosztami ultra technologii obronnej.

 2. michalspajder

  To swietny system obronny:-)))Prosze zauwazyc,ze na 14 wystrzelonych pociskow udalo sie zestrzelic ponad 20;-)))Chociaz kilka linijek ponizej jest juz napisane,ze system zdolal przechwycic conajmniej 12 rakiet. A jeszcze nizej,ze okolo polowe z wystrzelonych 20-30 pociskow przechwycono,a reszte uznano za nie stanowiace zagrozenia.Nie neguje skutecznosci Iron Dome,ale nasuwa mi sie jedno pytanie:ile w tym rownaniu wynosi x???;-)))))

  1. Davien

   Michał, te 14 pocisków to z poniedziałku, te 20-30 to z niedzieli, patrz na daty i kiedy były odpalane, ma pan wszystko ładnie opisane w artykule. Na te 14 pocisków z poniedziałku zestrzelono 12, z odpalonych w niedzielę kilkudziesięciu rakiet przechwycono ok połowy, reszta leciała w pustynię.

  2. michalspajder

   Hehe,faktycznie,znamy juz wiec wartosc nie tylko x,ale i y,bo faktycznie dwa dni ich probowali okladac.Dzieki,Davien:-)

 3. mordimer

  i tak należy postępować - szczelna obrona i natychmiastowy odwet...

  1. mirtar13

   Chciałbym aby Polska kupiła 5 baterii Iron Dome i rozstawiła je od Braniewa do Gołdapi. Iskandera stosunkowo łatw

  2. tyle

   Czy masz też na myśli codzienne represje państwa Izrael w stosunku do Palestyńczyków nie uczestniczących w żadnych walkach , ostrzałach i innych akcjach militarnych?

  3. mordimer

   mam na myśli skuteczną obronę i odstraszanie z eliminacją zagrożenia - o Palestyńczyków niech się martwią ci, którzy atakują tchórzliwie kryjąc się za cywilami, narażając ich życie, zdrowie i mienie czyli Hezbollah i inne tego typu robactwo... taktyka izraelska jest znana, nikogo nie zaskakuje i jest cynicznie wykorzystywana do dezawuowania Izraela... tak więc skoryguj adresata swych uwag

 4. Cat

  Mam pytanie może ktoś się orientuje ile kosztuje jeden pocisk do tego systemu?

  1. King

   w 2016 około 40000 dolarów.

 5. Wojciech

  Nie ma takiej organizacji jak "Islamski Dżihad". Islamski Dżihad działał w latach 1982-1985. Obecnie są Egipski Islamski Dżihad i Palestyński Islamski Dżihad (حركة الجهاد الإسلامي في فلسطين). Tłumaczy artykułów z zachodniej prasy która ma pojęcie o Bliskim Wschodzie jak ja o muzyce Średniowiecza prosi się o przyłożenie się do tego co piszą i nie powtarzanie bzdur.

  1. No, faktycznie było się do czego przyczepić. Przecież wiadomo, że Palestyński a nie Egipski ten Dżihad. Chyba, że ty nie masz bladego pojęcia i trzeba ci wszystko tłuczkiem do mięsa...

Reklama