Siły zbrojne

Ataki rakietowe na Izrael. Iron Dome w akcji

Wyrzutnia samobieżna Iron Dome. Fot. Defence24.pl.
Wyrzutnia samobieżna Iron Dome. Fot. Defence24.pl.

Terroryści z organizacji Islamski Dżihad ostrzelali terytorium Izraela za pomocą pocisków rakietowych. System Iron Dome zdołał zestrzelić ponad 20 z nich.

Jak podaje The Times of Israel, w poniedziałek członkowie organizacji Islamski Dżihad wystrzelili w kierunku terytorium Izraela co najmniej 14 pocisków rakietowych. W miejscowościach na południu kraju ogłoszono alarm, m.in. w rejonie Sderot. Do odparcia ataków wykorzystany został system przeciwrakietowy Iron Dome, który pozwolił przechwycić co najmniej dwanaście rakiet. Izraelskie lotnictwo prowadzi uderzenia odwetowe na cele Islamskiego Dżihadu, położone w Strefie Gazy.

Islamski Dżihad rozpoczął ostrzał rakietowy w niedzielę, po tym jak izraelska armia otwarła ogień do grupy terrorystów usiłujących podłożyć ładunek wybuchowy pod ogrodzeniem granicznym. Około połowa z wystrzelonych jeszcze wczoraj 20-30 pocisków została przechwycona, a większość pozostałych została uznana za nie stanowiące bezpośredniego zagrożenia. W odpowiedzi jeszcze tego samego dnia Siły Obronne Izraela przeprowadziły serię ataków na cele Islamskiego Dżihadu, w tym także te położone w Syrii. Dziś natomiast miały miejsce kolejne ataki.

Podobnie jak w czasie ostatniego zaostrzenia walk w listopadzie 2019 roku, Izraelczycy unikają atakowania celów Hamasu, gdyż za trwający ostrzał na terytorium tego państwa odpowiedzialna jest inna organizacja (Islamski Dżihad). Władze Izraela już wcześniej zapowiadały odejście od polityki automatycznego obarczania Hamasu odpowiedzialnością za wszystkie ataki z terenu Strefy Gazy.

Iron Dome to system przeciwrakietowy krótkiego zasięgu opracowany przez izraelską firmę Rafael we współpracy z amerykańskim Raytheon. Jest używany od 2011 roku, i przeznaczony przede wszystkim do przechwytywania pocisków artyleryjskich, rakietowych i moździerzowych zasięgu od 4 do 70 km. Może zwalczać również klasyczne cele aerodynamiczne (samoloty, śmigłowce, bezzałogowce) i jest ciągle rozwijany.

Według informacji koncernu Raytheon izraelska armia dysponuje dziesięcioma bateriami zestawów tego typu. Na zakup ograniczonej liczby Iron Dome zdecydowały się też siły zbrojne USA, aby wzmocnić swoje zdolności punktowej obrony przed atakiem rakietowym.

Komentarze