Reklama

Prezentowany na ekspozycji państwowego koncernu Ukroboronprom pojazd bazuje na starszych modelach BTR-4, ale został gruntownie przekonstruowany aby zwiększyć poziom ochrony, poprawić osiągi i dostosować do standardu NATO. Prototyp który ujawniono 9 października, dzień przed rozpoczęciem wystawy Arms and Security 2017 nosi oznaczenie BTR-4MW1 co sugeruje iż jest to dopiero pierwszy wariant.

Jest to wersja dedykowana do roli kołowego bojowego wozu piechoty. Jego masa całkowita z dodatkowym opancerzeniem zapewniającym ochronę na poziomie STANAG 5 w przedniej części pojazdu i najbardziej newralgicznych jego elementach sięga 25 ton. Warto przypomnieć, że podstawowy wariant BTR-4 waży „zaledwie” 17 ton.

Czytaj też: Ukraińcy przyśpieszają produkcję transporterów BTR-4

Prace koncepcyjne nad BTR-4MW trwały od 2014 roku i zaprezentowany obecnie prototyp zdaje się być pojazdem dość dobrze przemyślanym i dopracowanym. Pierwsza rzucająca się w oczy zmiana, to brak dużych przednich i bocznych okien przedniej kabiny, które zastąpił bardziej klasyczny układ dwóch włazów z peryskopami, podobny do stosownego w KTO Rosomak czy ukraińskim Atamanie.

BTR-4MW
Tylna rampa prototypu BTR-4MW1 - fot. J. Sabak

Pozwoliło to znacznie podnieść poziom ochrony przedniej części pancerza ze STANAG 3 do poziomu 5 (pociski podkalibrowe 25 mm) wg STANAG 4569. Można zastosować modułowy pancerz kompozytowy, ceramiczny a nawet reaktywny. Wzmocniono również podwozie i dno pojazdu aby podnieść odporność na detonacje min i ładunków improwizowanych a desant i załoga mogą korzystać z foteli absorbujących energię.

Warto odnotować zastąpienie dwudzielnych drzwi opuszczaną rampą desantową wyposażona w pojedyncze drzwi w środku. Znacznie ułatwia to nie tylko opuszczanie pojazdu ale również załadunek sprzętu czy dużych gabarytowo obiektów.

Ze względu na znaczny wzrost masy pojazdu wzmocnieniu uległo podwozie i układ napędowy. Dzięki zastosowaniu silnika Deutz BF6M1015CP o mocy ponad 450 KM i przekładni amerykańskiej firmy Allison prędkość maksymalna pojazdu w wersji BTR-4MW1 wynosi 110 km/h.

BTR-4MW
Moduł uzbrojenia Parus BM-7 na prototypie BTR-4MW1 - fot. J. Sabak

Uzbrojenie stanowi chroniony osłonami prętowymi najnowszym ukraiński bezzałogowy system wieżowy Parus BM-7, z armatą ZTN-1 kal. 30 mm, granatnikiem kal. 30 mm, karabinem maszynowym kalibru 7,62 mm i pociskami przeciwpancernymi Barier. Zapas amunicji wynosi zwykle 360 szt. dla działka 30 mm, 150 szt. do granatnika i 2000 szt. do kaemu.

W tej konfiguracji pojazd w najbliższym czasie będzie realizować testy poligonowe i badania związane z dalszym rozwojem i dopracowaniem konstrukcji. BTR-4MW ma być przeznaczony zarówno dla sił zbrojnych Ukrainy jak i na eksport. Z pewnością dostępne będą również inne wersje uzbrojenia z szerokiej ukraińskiej oferty a w przyszłości również warianty specjalne. 

Reklama
Reklama

Komentarze (23)

  1. Darek S.

    Mają potencjał, ale Państwowe kolosy polegną tak jak u nas.

  2. Szczepko

    I Ukraińcy potrafili stworzyć KTO od razy z pociskami przeciwpancernymi a nad naszym Rosomakiem od samego początku trwają nieustanne "dialogi", "konsultacje", "analizy" i tak w koło Macieju. A pocisków przeciwpancernych jak nie było tak nie ma.

    1. Marek

      Zdradzę ci w tajemnicy, że oni integrują swoje własne PPK ze swoją własną wieżą. Nie mają więc żadnych kłopotów z dostępem do dokumentacji i tym podobnych drobnych. Powiem ci także w tajemnicy, że Włochom integracja izraelskiego Spike z ich własnym systemem wieżowym także nie układała się różowo.

  3. Strzała

    Bardzo ciekawy pojazd, wygląda na to, że udało się z BTR-a zrobić przyzwoity KTO. No, no. Popatrzcie na ten kadłub, on wywodzi się z sowieckiego g-wna (bo BTR to trumna na kołach) a całkowicie niweluje najpoważniejsze wady tamtego pojazdu: - układ z silnikami z tyłu (fatalne, nieekonomiczne, z niewystarczającą mocą) - wrota do nieba (mikro włazy pomiędzy kołami dla desantu) - iluzoryczne uzbrojenie (nawet w nowych wariantach to nadal jest prosta, niestabilizowana, bez nowoczesnej optyki wieżyczka) - papierowy pancerz o fatalnym ukształtowaniu, zerowej ochronie przed czymkolwiek (przeciwsprzętowe 12,7 robi z tego pancerza sito) I popatrzmy na tego uka: ma nowoczesny układ, z solidną jedn. napędową zamontowaną z przodu pozwalającą na znaczną poprawę osiągów, z tylną rampą, z modułowym, nowoczesnym opancerzeniem, z zachowaniem zdolności do pokonywania z marszu przeszkód wodnych, wreszcie bardzo mocnym uzbrojeniem w bezzałogowej wieży. Dwie rzeczy, które wymagają wyjaśnienia to oprtonika oraz systemy wymiany informacji (tutaj uki są daleko, bardzo daleko w tyle - szansa dla naszego Radmoru i innych producentów nowoczesnych systemów C2I). Niech zgadnę. Cena za ten pojazd to 1/2 tego co za naszego Rośka, nie mówiąc już o zach. pojazdach tego typu?

    1. nod

      BTR-4 Jest tak dobry że nie chcieli go nawet w Iraku...pewnie ze wstydu że niegodni takiego dobrodziejstwa.

  4. Orcio

    Ukraiński przemysł robi ciekawe projekty w warunkach obciążenia gospodarki wojną. A u nas? Ogłaszają kolejne "dialogi techniczne", albo unieważniają kolejne przetargi albo wspiera się z publicznych pieniędzy podmioty, które nie potrafią nic ciekawego zaprezentować albo produkują pękające kadłuby do działa samobieżnych!

    1. tak tylko ... na marginesie

      Polskim - ciekawym projetem był "Anders", kto go utracił ?

  5. Patriota

    I mają wojnę na swoim terytorium ale coś produkują a u nas co..... dialogi techniczne,konferencje,pierdo lamento i niema nic.Zobaczycie kiedy my zbudujemy własnego Borsuka,będą się z nim pierdzielić tak jak się pierdzielą i ze Ślązakiem.WSTYD!!!!!!!!!!!!!!!!!

    1. Dzejson

      Właśnie dlatego produkują (a właściwie to dopiero prezentują), bo mają wojnę

  6. Cezar

    Ukraina, kraj w stanie wojny, ponoć kompletnie przeżarty korupcją oraz doszczętnie zinwigilowany przez rosyjskie służby specjalne, w dodatku społecznie głęboko podzielony, na dodatek na granicy bankructwa. A tu proszę, kolejny na D24 artykuł o propozycjach ukraińskiej zbrojeniówki. I dla kontrastu Polska - kraj, który wstał z kolan, ponoć świetnie się rozwijający, ponoć równie świetnie walczący z przestępczością gospodarczą, jednorodny etnicznie, głęboko religijny oraz bardzo patriotycznie usposobiony. I...? Co tam w naszej zbrojeniówce piszczy?

    1. ZZ

      Co tam w naszej zbrojeniówce? Krab, Rak, Soła, Poprad, Kryl, Borsuk... Ups, chyba jednak jesteśmy sporo przed Ukraińcami.

    2. Wojciech

      Od roku z uporem piszę żeby współpracować z Ukrainą z korzyścią dla obu stron. Oni potrzebują kasy, optoelektroniki, zaplecza a my ich technologii. Wróg jest wspólny.

    3. Olaf

      Chyba tylko jednorodność etniczna jest realną naszą cechą. Pozostałe istnieją bardziej w sferze propagandy. Już nie mówiąc o patriotyzmie, który na pierwszym miejscu stawia religię a ojczyznę na ostatnim.

  7. Harry

    Wieża ma dużą siłę ognia! Można? Może by tak zakupić i zmodernizować część BWP1 coooo?

  8. xiom

    Pływa? Pytam, gdyż to, że ma przyczepione pędniki, to nic nie znaczy.

    1. niezalezny obsrywator

      Jeździ? Pytam, gdyż to, że stoi na kołach, to nic nie znaczy.

  9. polak mały

    A nasze rośki wiele lat po wprowadzeniu do linii nadal nie maja ppk.

    1. Marek

      Boxery dla niemieckiej armii nie mają nawet wież z działkami. Francuskie VBCI, które zostały wprowadzone później od Rosomaków mają wieżę z kalibrem 25mm, bez PPK. Mimo tego, że Francuzi zamiarują nimi zastąpić gąsienicowe AMX-10P, które zarówno działka jak i PPK mają. Są jeszcze "lepsi" od Niemców, bo im nie zaświtał do głowy pomysł, żeby KTO miały zastępować Mardery. Amerykanie na swoich Strykerach na gwałt montują systemy wieżowe z działkiem i PPK, bo dotychczas takowych nie miały. To są znacznie bogatsze państwa od nas. A nasze mają to, co mają bo wprowadzono je wówczas, kiedy obowiązywała koncepcja sieciocentrycznej, mobilnej i lekko opancerzonej armii. Kiedy zaczęły się misje, zrobiono z niego stosunkowo silnie opancerzony pojazd, dla którego wieża jaką miał Rosomak jak najbardziej pasowała. Więc nikt chyba tak naprawdę do zintegrowania tych pojazdów ze Spikami niestety nie przywiązywał przez czas dłuższy większej wagi. Mimo tego i tak jesteśmy chyba lepsi od Francuzów, bo jak sądzę w końcu PPK na Rośkach się pojawią.

  10. gegroza

    A nasz Rosomak dalej bez rampy. Póki co Borsuk chyba też co zakrawa na dywersję

  11. agri

    nowy od podstaw,a przekonstruowany stary ,to zasadnicza różnica.

  12. Feliks

    Oni opracowali wieże z działkiem, km i granatnikiem. Elastyczność i siła ognia że pozazdrościć! A ktoś u nas decyduje że nasze "zsmu" ma wyłącznie albo działko, albo km, albo granatnik? O 10 -o letnim braku integracji ppk tylko przypomnę! Nie chca? Nie potrafią? Nie lubią? Zła wola, sabotaż, nieudolność?

  13. kpr.rez.

    Dzięki temu, że ma system wieżowy zintegrowany z PPK to jest lepszy od naszego Rośka. Ciekawe czy pływa? Akurat na Ukrainie to jest przydatne ze względu na dużą ilość szerokich i głębokich rzek. Fajnie wygląda i sami zrobili. Oczywiście jeszcze długa droga do dopracowania i usunięcia wszystkich niedociągnięć. Ale sami w trzy lata zrobili całkiem przyzwoity BWP. Myślę, że mogą osiągnać sukces eksportowy, czego o naszym Rośku raczej powiedzieć nie można,

    1. m.h.

      Już z pierwszego zdjęcia widać, że pływa - skąd to idiotyczne pytanie?

    2. Marek

      No sorki. Od Rośka gorszy jest choćby dlatego, że Rosiek od dawna jest w linii, podczas gdy ten ukraiński pojazd nie. Jaki on będzie w praktyce, wykażą dopiero testy poligonowe. Sądzę też, że nie obejdzie się bez chorób wieku dziecięcego i związanych z tym poprawek. Nie, żebym próbował używać sobie na tym ukraińskim pojeździe, ponieważ podobnie jak i Davien uważam, że jest to chyba najlepsza wersja BTRa. No i ma dla Ukraińców jeszcze jedną zaletę. To ich własny pojazd, więc nie mają ograniczeń wynikających z licencji. Czyli mogą sobie z nim robić wszystko to, co chcą. Dlatego też dla mnie rzeczą ważną jest to, żebyśmy własnymi siłami zrobili Borsuka. Co do Rośków zaś sugeruję ten artykuł z Defence: http://www.defence24.pl/254472,mspo-2015-rosomak-w-dwoch-nowych-odslonach Masz tu nowe ich wersje. I jeśli chodzi o PPK tutaj: http://www.defence24.pl/632430,rosomaki-ze-spike-i-bms-mon-kontrakty-do-konca-roku Fakt, że sprawa się ślimaczyła do tej pory, ale też nigdzie nie ma tak dobrze, żeby ktoś integrował pociski z wieżą, na istniejących już pojazdach bez podpisanego kontraktu.

    3. Ciekawski

      Ciekawe czy pływa pytasz? Może wystarczy że spojrzysz na zdjęcie wirników z tylu kadłuba?

  14. wqq

    Może by tak integrację bezzałogowej wierzy do Rosomaka z ppk zlecić Ukraińcom. Zrobią to w 2 lata i za 1/3 ceny. Co pan na to panie Wojnicz ?.

    1. Marek

      Pozwól Pan, że się tak zapytam, czy znasz Pan parametry tej ukraińskiej wieży? Bo zdaje mi się, że Ukraińcy we wcześniejszych BTRach, które szły na eksport odnotowywali niejakie problemy.

  15. dim

    O kurcze ! Tak w 3 lata od pomysłu ? I na nas nie poczekali ? Wiadomo, że źle się dzieje na tej Ukrainie, bardzo źle zorganizowane jest to państwo... z tym, że czy mi się tak tylko wydaje ? jakbyśmy byli od nich jeszcze, w praktyce, znacznie gorsi ? Ach ! Żeby nam tylko topowego pomysłu 'Loary' nie podebrali !

    1. Dzejson

      Tylko, że bazę już mieli - BTR-4. A my borsuka od zera musieliśmy stworzyć. A i nawet w tym przypadku HSW popisała się niesamowitym tempem, biorąc pod uwagę ogrom projektów, które już prowadzą

  16. djdjffjffjf

    Pogratulować tempa rozwoju różnych konstrukcji, nasz Borsuk będzie pewnie rodzil się 10 lat, kiedy będzie już 10 generacji BTR4

    1. Dzejson

      Przecież borsuk był zademonstrowany na tegorocznym MSPO

  17. Davien

    Ciekawy pojazd, najlepsza chyba wersja BTR na świecie.

    1. KornelPL

      Zwlaszcza z ta genialna jakoscia wykonania....

  18. gru

    Cos nie widac na tej wiezy zadnej optyki.

  19. eugen

    Jak ta zabawka okratowana , ani wronki - no ale teraz taka moda by uzbrojenie jeżdziło z ogrodzeniem ! Malunek super bo to chyba zachodnia farba hammarayt , coś kombinują ale to jeszcze nie to co my mamy ???????

    1. TT

      U was w Rosji jeszcze nie montuje się ogrodzeń przeciwko RPG? Spokojnie, wasi "inżynierowie " raz dwa skopiują.

  20. bubu

    ha, i w dodatku pływa !

  21. Koski

    Hmmmm kogos on mi przypomina... xD

  22. tagore

    Działania wojenne znakomicie skracają "dialogi techniczne".

  23. Łuki

    No trzeba przyznać, że Ukraińcy wzięli się ostro do roboty.