Siły zbrojne

„Arktyczne” systemy przeciwlotnicze trafiły do Floty Północnej

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

W listopadzie do Floty Północnej trafi pierwszy dywizjon systemów przeciwlotniczych Tor-M2DT. Jest to wariant przeznaczony do eksploatacji w warunkach arktycznych, w bardzo niskiej temperaturze i w trudnym terenie. W tym celu wyrzutnia została umieszczona na podwoziu dwuczłonowego pojazdu gąsienicowego DT-30M, przeznaczonego do użycia w ekstremalnych warunkach zimowych.

Jak poinformował gen. Aleksander Leonow, naczelny dowódca wojsk obrony powietrzne sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, pierwszy dywizjon Tor-M2DT ma w drugiej połowie listopada trafić do żołnierzy Floty Północnej. Będą oni szkolić się w obsłudze nowego sprzętu w 726 centrum szkolenia obrony przeciwlotniczej w Eisku nad Morzem Azowskim. Po zakończeniu cyklu szkolenia personel wraz ze sprzętem trafi do Floty Północnej, która jest pierwszym użytkownikiem systemów tego typu.

Rosjanie podają, że system Tor-M2 jest zdolny do przetwarzania danych o 48 celach i jednoczesnego śledzenia dziesięciu z nich. Autonomiczna wyrzutnia, wyposażona we własny system naprowadzania i 16 pocisków w pionowych wyrzutniach przeznaczona jest do niszczenia samolotów, śmigłowców, pocisków manewrujących, bomb i pojazdów bezzałogowych. Zakres zwalczania celów to dystans do 12 km, na pułapie od 10 do 10 000 m.

image
Wyrzutnia Tor-2DT podczas testów ogniowych na poligonie Kapustin Jar. Fot. mil.ru

Wariant arktyczny Tor-M2DT został umieszczony na specjalnym podwoziu transportera DT-30M Witiaź, który jest maszyną dwuczłonową przeznaczoną do użycia w ekstremalnych warunkach terenowych. Pojazdy tego typu stosowane są m. in. w rosyjskich bazach arktycznych i antarktycznych, oraz w wojskach stacjonujących na szczególnie niedostępnych obszarach. Nacisk jednostkowy gąsienic DT-30M z pełnym obciążeniem to poniżej 0,5kg/cm2, czyli mniej od idącego człowieka. Dzięki temu maszyna może poruszać się po głębokim śniegu, po lodzie oraz w terenie podmokłym z prędkością do 37 km/h jak również brodzić i pływać. Pierwszy człon pojazdu mieści w sobie ogrzewaną kabinę załogi, silnik o mocy 710 KM oraz systemy zasilające i pomocnicze. W drugim członie, połączonym przegubowo, znajduje się sama wyrzutnia i stacja radiolokacyjna oraz jej oprzyrządowanie.

Zestaw przeciwlotniczy w tej konfiguracji jest w stanie pracować skutecznie w bardzo trudnych warunkach pogodowych, takich jak temperatury do -60 stopni Celsjusza, czy zamieć śnieżna i wiatr o sile ponad 35 m/s.

Komentarze (12)

 1. Davien

  Rafał zapytaj sie pilotów tych rosyjskiej produkcji maszyn co mieli pecha spotkac sie z tymi 11 AMRAAM-ami o te twoje wysnione ćwiczenia. Tor zaliczył całe 8 dronów z balsy i tasmy klejacej, no istotnie sukces stulecia dla tego zestawu:))

 2. Rafal

  @Davien "NASAMS wykorzystuje pociski AMRAAM które w przeciwieństwie do rosyjskich udowodniły swoja skuteczność 11x na 17 odpaleń" rzeczywiscie skuteczne na polgonie, TOR w Syrii 8 celow 9 rakiet.

 3. fan_club_Daviena

  Davienku ich skuteczność jest taka sama jak żelaznej kopuły która nie potrafi zestrzelić rakiet robionych przez sandalarzy w garażu z rury kanalizacyjnej. Do S300/S400 ma się nijak bo nie dorasta tym systemom do pięt.

 4. Davien

  Funku, SPYDER to system izraelski, wiec nieraz zapewne widział akcje bojowe, natomiast ten tak zachwalany TOR jak widac jedynie do dronów strzela bo na reszte jest za stary:)) No to wg ciebei funku wartośc bojowa S-300/400 jest zerowa bo tez ani razu akcji bojowej nie widziały:) Powodzenia w dalszym kompromitowaniu sie na całego:) PS NASAMS wykorzystuje pociski AMRAAM które w przeciwieństwie do rosyjskich udowodniły swoja skuteczność 11x na 17 odpaleń;)

 5. obalaczmitow

  @Davien kogo i co biją chyba w wikipedii. Bije to na głowę wszystko pijar USA z ich piramidalnymi bzdurami. Ostatnio był wiwiad dotyczący su57 i co powiedział jeden z konstruktorów : The new Su-57’s mileage will be two times shorter than that of the Su-35, which allows it to be used from short lanes without special devices. This was announced by Mikhail Strelets, Chief Designer-Director of the Sukhoi Design Bureau, in a new release of the Military Acceptance program to the film crew of the Zvezda TV channel. The plane must land on a shortened lane without special means . I can’t give exact figures, because this is a secret thing, but they are two times smaller than those of the Su-35, said Sagittarius. Więc skoro nawet takie dane jak długość startu czy lądowania są tajne a ty bredzisz o RCS-ach, zasięgach radarów, dokładnych danych systemach przeciwlotniczych - przecież to wszystko to piramidalne bzdury napisane na ulotkach i forumach, które z realnymi parametrami mają tyle wspólnego co podawane spalanie w samochodach do realnych wartości Tyle w temacie bajek i bajarzy.

 6. Cichanos

  Od kiedy Rosja ma wojska na Antarktydzie ?! Trzeba to poprawić.

 7. fan_club_Daviena

  NASAMS i SPYDER to sa fajne samochody pewnie, że Tor'a bija na głowę bo są od niego szybsze na autostradzie i to by było tyle w temacie bicia na głowę a jak ktoś chce je inaczej porównywać to chyba sam na głowę upadł bo te systemy nigdy wojny nie widziały i ich skuteczność to tylko dobre chęci i niepotwierdzona teoria.

 8. Davien

  Do baca i madry Buba: transportery wieloczłonowe sa uzywane od dawna chocby w WB i krajach skandynawskich. Istotnie nikt nie pakuje na cos takiego OPL bo i po co, a co do alternatywy to NASAMS/SPYDER/MICA VL bija TOR-a na głowę.

 9. Mądry Buba

  @Buba chętnie poczytamy o zachodniej alternatywie, napisz nam tutaj, nie bądź taki pochwal się.

 10. Rafal

  16 rakiet a nie przypadkiem 8?

 11. baca

  @ Buba - ciekawe rozwiązanie nie stosowane w żadnej armii na świecie o naszym wojsku już wypowiedziałem się w poprzednich artykułach PO 89r. likwidowano systematycznie wojsko jak i nasz przemysł ? Ale potrzeba o przypominaniu dokonań naszych minionych władz jest nadal aktualna ! Dobrze że chociaż istniejemy jako naród w POLSCE ?

 12. Buba

  Pewnie takie same badziewie jak Pancyr.Fun funów zgadzasz się z moją tezą.