Reklama

Siły zbrojne

Argentyna zainteresowana okrętami podwodnymi z Francji i Niemiec

Autor. Naval Group

Argentyna ma wyrażać zainteresowanie zakupem nowych okrętów podwodnych dla swojej marynarki wojennej. Wśród rozważanych konstrukcji mają być tylko te niemieckie oraz francuskie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Według coraz częściej pojawiających się informacji publikowanych na portalach informacyjnych jak Defence News, Argentyna ma obecnie prowadzić rozmowy na temat pozyskania ie nowych okrętów podwodnych, które pozwolą na zastąpienie przestarzałej jednostki Salta. Jest to niemiecki okręt podwodny Typu 209, który obecnie ma nie nadawać się do o wykorzystania innego niż szkolenie statyczne (w doku). Poza nim do niedawna służyła jeszcze jednostka Santa Cruz (niemiecki TR-1700), która w roku 2020 została wycofana z eksploatacji. Zakończenie służby tego okrętu było związane z zatonięciem bliźniaczego San Juan w 2017 roku,efekcie  którego zginęła cała załoga. Obecnie Argentyna ma prowadzić zaawansowane rozmowy w celu zakupu następców wymienionych okrętów z potencjalnymi dostawcami, czyli francuskim Naval Group oraz niemieckim ThyssenKrupp Marine Systems.

Czytaj też

Mowa tutaj potencjalnym nabyciu francuski okrętów podwodnych typu  Scorpene/Barracuda lub niemieckich Typu 214/Typ 209/1400. Według raportu przesłanego do parlamentu argentyńskiego w minionym tygodniu planuje się nabycie trzech jednostek o napędzie klasycznym. Zakup tych okrętów miałby kosztować ć 1,3 mld USD, jednak lokalny analityk Luis Piñeiro stwierdził, że koszta mogą wzrosnąć do 1,5 miliarda dolarów lub więcej z powodu dostosowania konstrukcji do wymogów technicznych zamawiającego, dodatkowego wyposażenia okrętu czy zakupu uzbrojenia. Zważywszy na ceny wspomnianych typów okrętów podwodnych, można typować zakup jednostek tańszych, jak Scorpene (które i tak przekraczają budżet) lub Type 209/1400.

Reklama

Argentyna z racji na swoje zasoby finansowe nie jest w stanie zakupić tego typu uzbrojenia za własne środki, jednak zarówno rząd Francji, jak i Niemiec ma być chętny do udzielenia kredytów na sfinansowanie tego zakupu, stając się niejako gwarantem wypełnienia kontraktu. Jest to ważne, ponieważ z racji na wartość przedsięwzięcia Argentyna mogłaby bez kredytu z czasem mieć duże problemy w spłacie zobowiązań.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (4)

  1. MiP

    Tylko niech nie biorą przykładu z "polskiego" nieudolnego rządu który całkowicie zlikwidował nasz jedyny dywizjon OP. Po wielu latach szkolenia nasi podwodniacy mogą się przesiąść na traktory

    1. Darek

      Taaaaa za to ich Argentyński udolny rząd już od 30 lat myśliwców kupić nie może to op ,,kupi” na pewno, chyba w twojej bajce.

    2. Anty 50 C-cali

      POpatrz no na Tadka Kościuszko, obok fregaty hiszpańskiej. Inny internauta woli - Ślązaka - SZTANDAROWY PRZYKŁAD POLSKI "w budowie". I co, Donek nie "kupił" tego "niemca", który zdaniem Greka zbyt "szumny" był. Przy prędkości zawrotnej (ponad) 5 węzłów, pod wodą

    3. xdx

      @anty nie ściemniaj bajkami 212 maja oficjalna max 20 węzłów w zanurzeniu, a operacyjnie używa się nie 5 a 4 węzłów. Poczytaj trochę to może wpadniesz na to - dlaczego ( chociaż wątpię )

  2. Flaczki

    A gdzie Polskie OP? orki?

    1. Paweł P.

      Chciałbym aby coś się szykowało, dobrego ale /lub pomostowego, może z nowymi partnerami w NATO. Trzymam kciuki.

  3. Endres

    A przed kim, Argentyna che się bronić tymi OP, bądż też atakować nimi kogoś? Drugie pytanie,, Za CO to kupią, skąd wytrzasną na to górę pieniędzy, jak ich gospodarka ledwo dyszy, a budzet też nie wygląda najlepiej? Czyżby była to transakcja na zasadzie barteru, choćby za surowce? Skoro nie można za bardzo czerpać obecnie z tego ( przynajmniej oficjalnie) co kryje ziemia w FR, to trzeba znależć inną bazę surowcową. Co takiego mają argeńtyńczycy? Jakieś minerały, metale?

  4. GB

    To nie kupują niemających analoga rosyjskich Op projektu 636, czy 677?

Reklama