Reklama

Siły zbrojne

Argentyna kupuje brazylijskie transportery opancerzone

VBTP-M- Guarani. Fot: Andre Gustavo Stumpf Filho/wikipedia.com/CC BY 2.0

Argentyński minister obrony Jorge Taiana poinformowała o zakupie na potrzeby tamtejszych wojsk lądowych brazylijskich transporterów opancerzonych Guarani 6x6. Argentyna ma prowadzić negocjacje dotyczące produkcji tych pojazdów u siebie lub chociaż jej częściowego montażu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Konstrukcja została wybrana po przeanalizowaniu trzech testowanych kołowych transporterów opancerzonych, które argentyński MON chciał zakupić. Wśród nich był amerykański Stryker (General Dynamics), chiński VN-1D1 (Norinco) oraz właśnie brazylijski Guarani 6x6 (IDV). Podczas prób konstrukcja amerykańska okazała się najlepsza, jednak przegrała pod kątem kwestii pozamilitarnych, jak zaangażowanie lokalnego przemysłu. Kołowe transportery opancerzone Guarani były testowane już w połowie 2021 roku przez argentyńskich żołnierzy przez okres miesiąca. Zakup tych brazylijskich pojazdów pozwoli argentyńskiej armii na wycofanie części dotychczas używanych transporterów piechoty jak AMX-VCPC czy M113A1.

Czytaj też

Guarani 6 × 6 to brazylijski kołowy transporter opancerzony opracowany i produkowany przez koncern Iveco Defence Vehicles w kooperacji z brazylijskim przemysłem zbrojeniowym na podstawie KTO Iveco SuperAV. Jego załoga składa się z dwóch osób (kierowcy i operatora uzbrojenia) i może przewozić do dziewięciu żołnierzy desantu. Napęd w postaci silnika wysokoprężnego Iveco Cursor 9 o mocy 383 KM z automatyczną skrzynią biegów zapewnia przy masie bazowej ok. 16,7 tony maksymalną prędkość do 110 km/h i maksymalny zasięg 600 km. Dodatkowo pojazd dysponuje także zdolnością do samodzielnego pływania z prędkością do 10 km/h, oraz przerzutu drogą powietrzną w wojskowych samolotach transportowych takich jak C-130 Hercules czy KC-390. Wóz występuje w wielu różnych wariantach, które mogą być dostosowane do wymagań zamawiającego.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama