Reklama

Siły zbrojne

Antydronowy laser wysokiej mocy HEL gotowy do działań

Autor. Raytheon/Defence24.pl

Koncern Raytheon opublikował film prezentujący możliwości zestawu laserowego zamontowanego na lekkim pojeździe taktycznym. Ma to być skuteczny i tani w użyciu środek do zwalczania nie tylko niewielkich dronów, ale również granatów moździerzowych i rakiet.

Reklama

Artykuł sponsorowany, przygotowany we współpracy z Raytheon

Reklama

HEL (High Energy Laser) to zestaw uzbrojenia laserowego dużej mocy opracowany przez koncern Raytheon Intelligence & Space. Ma on być uzupełnieniem najniższej warstwy obrony przeciwlotniczej i może z nią zintegrowany. W ten sposób do zestawu laserowego HEL będzie można przekazywać w trybie automatycznym dane o zbliżających się celach z rozstawionych w innych miejscach radarach obserwacji sytuacji powietrznej. Z drugiej strony cały system przeciwlotniczy będzie miał większą swobodę w wyborze optymalnego efektora dla danego celu, dobierając go z uwzględnieniem szacunku „koszt-efekt".

Zostało to już zresztą sprawdzone w marcu 2022 roku na poligonie White Sands w Nowym Meksyku, gdzie zestaw jeszcze pod nazwą HELWS (High Energy Laser Weapon System) połączono z rakietowym systemem przeciwlotniczym krótkiego zasięgu NASAMS (National Advanced Surface-to-Air Missile System), a właściwie z jego stanowiskiem kierowania ogniem FDC (Fire Distribution Center). Dzięki temu w czasie testów zestawem laserowym udało się zestrzelić dziewięć dronów Grupy 1 i Grupy 2 (o wadze do 25 kg) z wykorzystaniem całego spektrum zewnętrznych sensorów: optoelektronicznych i radiolokacyjnych (radar Sentinel).

Reklama

Czytaj też

Systemy laserowy HELWS został opracowany w zakładach RI&S w Teksasie. Jest to zestaw dookólny, przygotowany do działania na lądzie, w powietrzu i na morzu. Jest to rozwiązanie dobrze sprawdzające się do ochrony baz, lotnisk, stadionów i innych ważnych obiektów wojskowych lub cywilnych.

Producent zwraca uwagę na najważniejsze zalety prezentowanego rozwiązania:

  • Trafienie w cel z prędkością światła;
  • Brak skutków ubocznych po zestrzeleniu celu, jakie mogą być po upadku szczątków wykorzystanej rakiety przeciwlotniczej;
  • Kompaktowość pozwalająca na montowanie zestawu na bardzo różnych platformach i łączenie go z różnymi sensorami przy działaniu autonomicznym lub w ramach systemu wieloefektorowego.
  • Praktycznie zerowe koszty oddania strzału;
  • Niewielkie wymogi w zakresie napraw
  • Uproszczona logistyka związana z  brakiem potrzeby przechowywania i dostarczania amunicji;

Szczególnie ważny jest szybkość reakcji i niski koszt strzału. Dzięki tym dwóm cechom jest bowiem możliwość zwalczania zestawem laserowym koncernu Raytheon: nie tylko pojedynczego dronu, ale również roju dronów – szybko przerzucając się z jednego celu na drugi. Amerykańskie rozwiązanie może być jednak wykorzystywany również przeciwko innym celom.

Autor. Raytheon Intelligence and Space

Skuteczność systemu laserowego zamontowanego na transporterze opancerzonym Stryker i oznaczonego już jako HEL sprawdzono bowiem z powodzeniem również w odniesieniu do granatów moździerzowych. Testy w tym zakresie trwały przez cztery tygodnie w maju 2022 roku na poligonie White Sands. W ich trakcie sprawdzano skuteczność lasera o mocy 50 kW w odniesieniu do dużych dronów i wielu granatów moździerzowych kalibru 60 mm.

Artykuł sponsorowany, przygotowany we współpracy z Raytheon

Reklama

Komentarze (5)

  1. mh

    To teraz Gwiazda Śmierci i na wschodzie pozamiatane.

  2. Mireq

    Ciekawe czy dał by radę z żołnierzami i innymi celami takimi jak celowniki/ wizjery w wozach opancerzonych, cysterny itp.

    1. Al.S.

      Dalby.

    2. PGR

      Na YT sa filmy jak taki laser radzi sobie z pociskami moździerzowymi czy salwa z Katiuszy MTHEL THEL Mobile Tactical High Energy Laser

    3. Allah|1435

      Na pewno. Problem jest inny - zasilanie, chłodzenie no i nadal trochę za wolny (jest to zwykły klasyczny laser, tylko bardzo silny). Czekam na przełom w technologii laserowej i stworzenie lasera, którego wiązka będzie opierać się na połączeniu dwóch specjalnych czynników przechowywanych oddzielnie (ne mogę powiedzieć o tym nic więcej), a moc osiągnięta wtedy będzie taka, że wiązka laserowa przeleci kilkadziesiąt kilometrów i na swojej drodze spopieli dosłownie wszystko w linii prostej. To będzie zupełnie nowa generacja laserów, posłuży także jako broń, ale na to jeszcze poczekamy.

  3. DRB

    Ech, jedynie pozazdrościć takiego systemu, bo przydałby się u nas.

    1. X

      W PMT z 2013 była mowa o broni o skoncentrowanej energii i sposobach obrony przed nimi (prawie cytat). Może tu chodzić o mikrofale i lasery. Niedawno napomknął o tym ktoś (chyba) z WATu. Może jednak okaże się, że "sukcesywnie" budujemy zdolności także i w tych obszarach ;)))

  4. Negatyw

    Wyobrażacie sobie to na Ukrainie? Powinni w warunkach mocno asekurowanych pobawić się tam z tym sprzętem.

  5. BadaczNetu

    Trolle jeszcze nie napisały, że Peresviet był pierwszy ?

Reklama