Reklama

Siły zbrojne

Antonow zmodernizował indyjskie transportowce An-32

Indyjski An-32RE podczas testów na Ukrainie. Fot. Oleg V. Belyakov/CC BY-SA 3.0
Indyjski An-32RE podczas testów na Ukrainie. Fot. Oleg V. Belyakov/CC BY-SA 3.0

Koncern Antonow zakończył realizację kontraktu obejmującego modernizację do standardu An-32RE i wydłużenie eksploatacji 40 lekkich samolotów transportowych An-32 Indyjskich Sił Powietrznych. Wartość umowy przekraczała 400 mln dolarów. 

Ukraiński koncern przekazał indyjskiemu lotnictwu ostatnią, ósmą transzę maszyn, złożoną z pięciu samolotów An-32RE. Zmodernizowano w nich awionikę, łączność i układ nawigacyjny. Zastosowano również unowocześnione silniki AI-20D Series 5M (AI-20DM) produkcji zakładów Motor Sicz w Zaporożu. Dzięki tym zmianom oraz remontowi struktury płatowcowej, An-32RE posiada maksymalną masę startową podniesioną do 28,5 tony, zabierając ładunek o masie do 7,5 tony.

Umowa podpisana w czerwcu 2009 roku pomiędzy koncernem Antonowa i Indiami obejmuje nie tylko modernizację na Ukrainie 40 samolotów An-32 do standardu An-32RE, ale również prace o zbliżonym zakresie, które mają zostać zrealizowane w Indiach, obejmą one kolejne 65 maszyn. Remonty i modernizacje samolotów Antonowa mają zrealizować zakłady BRD-1 w Kanupurze, należące do Indyjskich Sił Powietrznych, we współpracy z przemysłem ukraińskim. Prace ze strony Kijowa będą koordynowane przez SPETSTECHNOEXPORT, należący do  państwowego koncernu UKROBORONPROM.

Reklama

Komentarze (2)

  1. chorąży

    ... a te 5 AN 32 co poprzednio Hindusom na ukrainie "zniknęło" to już się znalazły ???

  2. Zxxc

    No proszę, udało się. A na początku roku hindusi mówili, że zrywają kontrakt, skończą modernizację u siebie w Kanpurze (błąd w tekście -nie Kanupurze!), bo w zakładach Antonowa zginęło... 5 sztuk indyjskich An-32. Nikt nie wiedział gdzie się zapodziały.

Reklama