Reklama

Siły zbrojne

Annegret Kramp-Karrenbauer nową minister obrony Niemiec

Nowa Minister Obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer (po lewej) i ustepująca - Ursula von der Leyen. Fot. Wikipedia/CC BY 2.0
Nowa Minister Obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer (po lewej) i ustepująca - Ursula von der Leyen. Fot. Wikipedia/CC BY 2.0

Przewodnicząca chadeckiej partii CDU Annegret Kramp-Karrenbauer odebrała w środę w siedzibie prezydenta RFN nominację na stanowisko ministra obrony. Zaprzysiężenie w Bundestagu ma odbyć się za tydzień. Dotychczasową szefową resortu była Ursula von der Leyen.

Kramp-Karrenbauer przyjęła nominację z rąk wiceprzewodniczącego Bundesratu, burmistrza Berlina Michaela Muellera, który zastępował prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, przebywającego na urlopie. Wcześniej, dotychczasowa minister von der Leyen otrzymała dokument zwalniający ją z tej funkcji. We wtorek została ona wybrana przez Parlament Europejski na przewodniczącą Komisji Europejskiej.  W uroczystości wzięła też udział kanclerz Angela Merkel, która w środę skończyła 65 lat. Uczestniczyła w niej na siedząco z powodu powtarzających się napadów drgawek.

Ogłoszona we wtorek decyzja, że szefowa CDU obejmie stanowisko w rządzie Merkel była sporym zaskoczeniem. Kramp-Karrenbauer nie ujawniała dotychczas takich ambicji. Podkreślała, że chce skoncentrować się na wyzwaniach, jakie stoją przed nią jako szefową partii. Jej głównym zadaniem jest odzyskanie konserwatywnego elektoratu, który w czasie kryzysu migracyjnego w 2015 roku odwrócił się od chadeków. Kramp-Karrenbauer, która pod koniec ubiegłego roku przejęła w CDU schedę po Merkel, ma być kandydatką chadeków na kanclerza Niemiec. Jak podkreślają komentatorzy, mało eksponowane stanowisko szefowej partii, brak teki ministerialnej, czy chociażby mandatu poselskiego utrudniały jej budowanie rozpoznawalności i poparcia w społeczeństwie. Doświadczenie międzynarodowe i w dziedzinie bezpieczeństwa nabyte na czele resortu obrony, będzie również zaletą w kampanii wyborczej do Bundestagu w 2021 roku. Najwyższym z dotychczasowych stanowisk we władzy wykonawczej jakie zajmowała AKK było premierostwo jednego z najmniejszych niemieckich landów - Kraju Saary.

Dziennik "Tagesspiegel" zwraca jednak uwagę, że ministerstwo obrony jest w RFN wyjątkowo trudnym resortem ze względu na nieustanne problemy Bundeswehry ze sprzętem i konieczność ciągłego spierania się o budżet z ministerstwem finansów. Przypomina, że to von der Leyen długo była wymieniana jako następczyni Merkel. Jej polityczny kapitał został jednak niemal całkowicie wyczerpany podczas niecałych sześciu lat na czele resortu obrony, które były znaczone kolejnymi skandalami finansowymi, obyczajowymi, czy politycznymi w wojsku.

Jest to stanowisko z którego rzadko wychodzą kandydaci na kanclerza, częściej przyczynia się ono do końca kariery.

Tagesspiegel o stanowisku ministra obrony RFN

Mimo to, szef bawarskiej CSU, która współtworzy koalicję rządową RFN, Markus Soeder z zadowoleniem zareagował na wiadomość o kandydaturze Kramp-Karrenbauer. "Jest to najmocniejsze rozwiązanie. Daje ono rządowi nową siłę" - powiedział premier Bawarii we wtorek w Monachium. Zupełnie odmiennego zdania jest z kolei opozycyjna FDP. "Kramp-Karrnebauer prze całe tygodnie zarzekała się, że nie wejdzie do rządu, a teraz zostaje ministrem obrony. Szkodzi to nie tylko wiarygodności szefowej CDU. Pokazuje też, że kanclerz i chadeków w najmniejszym stopniu nie interesują potrzeby Bundeswehry. Inaczej nie wykorzystywaliby jej do gierek personalnych" - oświadczyła w środę posłanka liberałów Marie-Agnes Strack-Zimmermann.

Kim jest Annegret Kramp-Karrenbauer? 

Ma 56 (za niecały miesiąc 57) lat. Ukończyła studia w dziedzinie prawa i nauk politycznych. Od dawna bierze czynny udział w polityce- do CDU zapisała się w wieku 19 lat, 3 lata później została radną. Pięła się powoli po ścieżkach kariery piastując stanowiska asystenckie. W 1998 roku otrzymała mandat po jednym z ustępujących członków Bundestagu, ale utraciła go w wyborach narodowych kilka miesięcy później. W 1999 roku została wybrana do Parlamentu Saary (Landtag des Saarlandes) gdzie pełniła rolę kolejno minister spraw wewnętrznych (jako pierwsza kobieta w historii Niemiec), potem edukacji i na końcu objęła resort kultury. W 2011 r. została premierem. W tym okresie CDU znacząco poprawiła swoje notowania w tym rejonie (ponad 10% wzrost liczby miejsc w parlamencie). W 2018 roku została sekretarzem generalnym CDU, potem przewodniczącą partii. Jest mężatką, ma troje dzieci.

Jakie są jej poglądy?

Głównym zadaniem AKK miało być zachęcenie konserwatywnego elektoratu do ponownego głosowania na CDU. Dlatego jej poglądy polityczne obejmowały m.in. bardziej restrykcyjną politykę fiskalną. Wspierała politykę migracyjną kanclerz Merkel, jednakże z zastrzeżeniem karania osób, które zniszczyły dokumenty, przeprowadzania testów wieku dla małoletnich, i odmowy prawa wjazdu do całej strefy Schengen dla imigrantów wydalonych dożywotnioz Niemiec. Annegret Kramp-Karrenbauer była przeciwniczką projektu "Nord Stream-2" określając go jako "nie projekt ekonomiczny, ale polityczny", z drugiej strony negatywnie odniosła się do słów ambasadora USA Richarda Grenella określając język jego wypowiedzi jako "zdecydowanie niedyplomatyczny". Negatywnie odnosiła się do zakazu eksportu broni do Arabii Saudyjskiej określając je jako atak SPD na niemiecki przemysł zbrojeniowy i twierdząc, że czyni go to "niewiarygodnym" oraz uniemożliwia realizację wspólnych, europejskich programów zbrojeniowych.

PAP/ Defence24.pl

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Ustawiator

    Ursula sama była zdziwiona jak PIS zakończył kupowanie czesci do Leopardow Az wreszcie cale 2A4 rozbebeszono w Bumarze

Reklama