Siły zbrojne

Amunicja dla egipskich Abramsów

Egipski M1A1 Abrams podczas protestów w 2011 r. /fot. Peter Macdiarmid/Getty Images
Egipski M1A1 Abrams podczas protestów w 2011 r. /fot. Peter Macdiarmid/Getty Images

Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż do Egiptu ponad 60 tys. sztuk amunicji czołgowej różnych typów. Pociski będą stanowiły uzbrojenie egipskich czołgów M1A1 Abrams. 

Umowa zakłada dostarczenie 46 tysięcy pocisków ćwiczebnych M831A1 i M865. Oprócz tego zamówiono też amunicję bojową - 10 tysięcy pocisków APFSDS-T  i 4,5 tys. sztuk amunicji typu IM HE-T (Insensitive Munitions High Explosive with Tracer), wraz z obsługą techniczną, badaniami przed dopuszczeniem do użytkowania oraz koniecznymi naprawami

Przypomnijmy - M831A1 wykorzystuje się do symulowania zachowania w lufie i po wystrzale przeciwpancernego pocisku M830 HEAT-MP-T (High Explosive Anti-Tank-Multi Purpose-Tracer). Natomiast M865 są to ćwiczebne naboje z pociskiem podkalibrowym, które mają imitować zastosowanie zamówionej także amunicji  APFSDS-T.  APFSDS-T (czyli 120mm 4th-Generation Kinetic Energy-Tungsten (KE-W) A4 Armor-Piercing Fin-Stabilized Discarding Sabot with Tracer Przeciwpancerny -Stabilizowany Płetwowo- Z Odrzucanym Sabotem i Rdzeniem Wolframowym 4. Generacji kalibru 120 mm) jest pociskiem przeznaczonym do niszczenia czołgów i pojazdów opancerzonych. Natomiast pociski IM HE-T są przeznaczone do niszczenia budynków lub siły żywej przeciwnika. Amunicja przeznaczona będzie do czołgów M1A1 Abrams, których w Egipcie posiada obecnie ponad 1000 egzemplarzy. Czołgi są produkowane częściowo przez egipski przemysł zbrojeniowy. 

Wartość całego kontraktu ma wynieść 201 mln USD, w jego obsługę ma być zaangażowanych 6 podmiotów z USA (widoącym będzie  General Dynamics Ordnance and Tactical Systems), jego wykonanie ma zająć 5 lat.  Celem umowy ma być ułatwienie Egipcjanom obrony własnej infrastruktury krytycznej oraz umożliwienie prowadzenia działań przeciwko IS na półwyspie Synaj. 

Komentarze (8)

 1. Davien

  Panie Cichanos, Egipt ma Abramsy w takiej wersji jak amerykańskie, nowsze wersje jak np M1A1 SA mają pancerz lepszy niz amerykańskie podstawowe M1A2, Australia jakby chciała to miałaby pancerz jak w USA ale zrezygnowali. Pancerz specjalny , tzw eksportowy ma np Arabia Saudyjska czy Irak dość łatwo się domyślić dlaczego:)

 2. Cichanos

  Wszystkie Abramsy sprzedawane poza Siły Zbrojne USA mają konwencjonalny pancerz, tj. bez wzmocnienia zubożonym uranem. Nie słyszałem aby jakiekolwiek państwo NATO miało Abramsy w wersji, nazwijmy to amerykańskiej.

 3. Ernst Junger

  Do Covax. M1A1 występuje w wielu wersjach (w tym dla Piechoty Morskiej i Gwardii Narodowej) i żadna z nich nie jest tak licha jak pt-91.

 4. Davien

  Panie Covax egipskie M1A1 mają ten sam pancerz co amerykańskie wiec sa lepiej opancerzone od T-72B3 a co dopiero mówic o naszej przeróbce T-72M. SKO tez jest sporo lepsze wiec jak zwykle panie Covax...

 5. Covax

  Panie Polakko i Rafal M1A1 to taka bieda wersja nawet nie wiem czy nie gorsza od PT91

 6. Mony

  Ponieważ na terytorium Polski już są Abramsy.

 7. Polakko

  Ale my jesteśmy zacofani. Polak nawet na błędach nie potrafi się uczyć. Egipt ma Abramsy....

 8. Rafal

  Pytanie do ekspertow.Dlaczego Polska nie ma Abramsow? Egipt,Maroko,cyba nawet Irak ma