Reklama

Siły zbrojne

Egipskie Abramsy z nowoczesną amunicją

Fot. Staff Sgt. Michael Battles/USAF.
Fot. Staff Sgt. Michael Battles/USAF.

Departament Stanu USA wyraził zgodę na zakup przez Egipt pakietu amunicji dla czołgów M1A1 Abrams, o wartości 99 mln dolarów. W jego skład wchodzą nowoczesne pociski przeciwpancerne KEW-A4, pociski odłamkowo-burzące używane w walkach z bojownikami ISIS na Synaju, a także amunicja szkolna.

Zgodnie z komunikatem agencji DSCA pakiet amunicji zatwierdzony przez amerykański Departament Stanu obejmuje 10 tys. przeciwpancernych pocisków podkalibrowych KEW-A4  i 4,5 tys. pocisków odłamkowo-burzących bazujących na amunicji mało wrażliwej (IM HE-T). Pakiet obejmuje także 46 tys. pocisków szkolnych typu M831A1 i M865 oraz elementy wsparcia.

W uzasadnieniu podkreślono, że realizacja tej transakcji zwiększy zdolności Egiptu, jeśli chodzi o zwalczanie „obecnych i przyszłych” zagrożeń, a także ochronę infrastruktury krytycznej. Zwrócono uwagę, że pociski odłamkowo-burzące są przez tamtejsze siły zbrojne używane bojowo na Synaju, przeciwko bojownikom ISIS. Naboje szkolne są już współprodukowane w Egipcie od prawie 15 lat i służą do treningu załóg.

Z kolei bojowe pociski podkalibrowe KEW-A4 posłużą egipskim siłom zbrojnym do zastąpienia posiadanych naboi KEW-A1 i KEW-A2, zwiększając możliwości zwalczania celów pancernych i opancerzonych. Widać więc wyraźnie, że Kair cały czas chce podnosić możliwości swoich czołgów Abrams do działań w warunkach konfliktu o dużej intensywności, choć ich podstawowym zadaniem są dziś działania antyterrorystyczne i przeciwpartyzanckie.

KEW to rodzina podkalibrowych pocisków przeciwpancernych, wytwarzanych przez General Dynamics Ordnance and Tactical Systems. Są one przeznaczone dla użytkowników eksportowych i mają rdzenie wolframowe (w odróżnieniu od pocisków rodziny M829, ze zubożonego uranu, produkowanych przez Northrop Grumman). Również ten ostatni producent ma w swojej ofercie "eksportowy" pocisk KET z rdzeniem wolframowym. Nie jest tajemnicą, że jednym z podstawowych kierunków rozwoju podobnych pocisków jest penetrowanie „ciężkich” pancerzy reaktywnych, w jakie wyposażane są czołgi pochodzenia sowieckiego/rosyjskiego.

Egipt ma na wyposażeniu ponad 1000 czołgów Abrams, finansowanych przynajmniej w części z amerykańskiej pomocy wojskowej i montowanych w zakładach na terenie kraju. Pojawiają się informacje o tym, że Kair chce pozyskiwać – również w ramach współpracy przemysłowej – także rosyjskie czołgi T-90. Obecnie zarówno T-90, jak i Abramsy są używane przez w Iraku. Plan zakupu nowoczesnej amunicji jest dowodem, że Egipt chce rozwijać swoją flotę Abramsów, stanowiących podstawę wyposażenia tamtejszych wojsk pancernych.

Opublikowanie notyfikacji przez agencję DSCA nie jest równoznaczne z podpisaniem kontraktu na dostawy amunicji. Należy pamiętać, że zgodę musi jeszcze wyrazić Kongres, a wspomniany dokument zawiera maksymalną kwotę i wartość transakcji.

Reklama

Komentarze (13)

 1. KAR

  200 Abramsów dla Maroka... No comment.

  1. mmiks

   W wersji M1A1... nie M1A2.

 2. bender

  na podstawie ulubionego rocznika statystycznego online PKB Polski za 2017 to to 525 mld USD (oficjalny kurs wymiany) a Egiptu to tylko 237 miliardów. Ale w metodologii siły nabywczej egipski PKB to już 1200 mld USD a nasz \'tylko\' 1120 mld USD. Nadal mamy ponad dwa razy mniej ludności, co czyni nas ponad dwukrotnie bogatszymi wg. wskaźnika PKB na głowę. Nie wiem czy Egipt stać na wyposażanie swoich sił zbrojnych w Abramsy, ale zdecydowanie nie stać go na płacenie swoim żołnierzom i funkcjonariuszom. Taki egipski stójkowy z pod hotelu zarabia raptem 30 EUR miesięcznie. Egipskie państwo nie dotuje rodzenia dzieci premia 500+. Egipt jako państwo rozwijające się (trzeci świat - słuchaj @ADRIAN, to dla Ciebie) jest beneficjentem różnych programów pomocowych, a Polska jako państwo rozwinięte i uprzemysłowione (pierwszy świat) takim beneficjentem już nie jest i być nie powinna. Mam nadzieje, że powyższe porozjaśniało w gorących głowach domagających się więcej pomocy od bogatych. To my jesteśmy Ci \'bogaci\'.

  1. DialogTechniczny

   Tak bogaci, że armia gorsza niż tych biednych.

 3. zzz

  @ciekawy Złoże Zohar 1bln m3 gazu. Coroczny dochód z obsługi kanału Sueskiego 5,3mld $.

 4. andrzej.wesoly

  bo nie finansują spraw społecznych, ubezpieczenia, emerytur, ZUSu, 500+, wyprawek dla dzieci, KRUS-U, a kulturę , służbę zdrowia tylko w bardzo ograniczonym zakresie. Nie mają nierentownych kopalń i górników i nierentownych państwowych zakładów stoczniowych, zbrojeniowych itp. Nie mają związków zawodowych i wielkoprzemysłowej klasy robotniczej. A dochód na 1 mieszkańca niski...

 5. ciekawy

  jak to jest: polski PKB za 2016 to 469,5 mld USD, egipski PKB 2016 = 336 mld USD Egipt ma 1000 Abramsów, a Polska kupuje stare Leopardy.... dlaczego Egipt stać na lepiej wyposażoną armię?

 6. Davien

  Panie Konrad, do tej pory pociski z rodziny KEV były odpowiednikami amunicji M829A1/A3 a Rheinmetall nie ma nic powyzej odpowiednika M829A3 wiec dla pocisku KEV-A4 nie mógłby dostarczać rdzenia. Zreszta cała amunicja produkcji Orbital ATK jest wytwarzana w USA bez rdzeni Rheinmetalla. Amunicja KEV jest jedynie na eksport USA jej nie uzywa, Jurgen jak zachowano kolejnośc to jest to odpowiednim M829A4 czyli pocisk zdolny penetrować każdy pancerz obecnych czołgów

 7. Saracen

  @ADRIAN Egipt ma Kanał Sueski, pamiętaj o tym.

 8. Konrad

  Ernst Junger: General Dynamics Ordnance and Tactical Systems w amunicji serii KEW używa penetratorów od Rheinmetall.

 9. bubu

  u nas będzie Fort Trump z 400 Abramsami w wersji US + 4 - 6 systemów Aegis + 100 F35 + 64 AH-64 i mucha nie siada

 10. ADRIAN

  Egipt ma na wyposażeniu ponad 1000 czołgów Abrams, finansowanych przynajmniej w części z amerykańskiej pomocy wojskowej i montowanych w zakładach na terenie kraju CZY WY TO WIDZICIE MONTOWANE ABRAMYSY W EGIPCIE AMERYKA PO CZESCI JE SFINANSOWAŁA I POPATRZEI NA NASZ KRAJ JAKIE USA MA DONAS PODEJSCIE ZADNE JESTESMY DLA NICH FRAJEREM

 11. Ernst Junger

  Czy ktoś wie jaka jest penetracja Kew-a4? Dorównuje/ wyprzedza Dm-63a1?

 12. Rzyt

  Świetnie każdy kraj jest wspierany przez USA...i jest 1 kraj który za to płaci. Dlaczego litwa Łotwa i Estonia nie weźmie sobie baz amerykańskich. Przecież to oni 1 padną jak co. Zapomniałem z republik tak szybko się nie wycofa w razie W. Za to u nas ciach na A2 bramki otwarte będą i po 15 h jesteśmy już w berlinie

 13. Eckard Cain

  Za to nasz MON od lat próbuje coś wyprodukować w krajowych zakładach, a \"od niemca\" to za nic nie kupi nowoczesnej amunicji do naszych Leopardów :(

Reklama