Siły zbrojne

Amerykańskie transportery przeciwlotnicze w Niemczech

Fot. US ARMY
Fot. US ARMY

Pierwsze przeciwlotnicze Strykery M-SHORAD przerzucono do Niemiec, gdzie weszły na wyposażenie 5. batalionu z 4. Pułku Artylerii Obrony Powietrznej (tzw. 5-4 ADA), podporządkowanego 10. Dowództwu Obrony Powietrzno-Rakietowej US Army. Tam przejdą kolejne testy użyteczności operacyjnej.

Przeciwlotniczy Stryker oznaczony jako IM-SHORAD (Interim Maneuver-Short-Range Air Defense — Wstępna Manewrowa Obrona Przeciwlotnicza Krótkiego Zasięgu) jest odpowiedzią na palące zapotrzebowanie US Army na samobieżne przeciwlotnicze zestawy artyleryjsko-rakietowe do bezpośredniego wsparcia pododdziałów brygadowych zespołów bojowych w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Te pojazdy wejdą na wyposażenie batalionów (dywizjonów) obrony powietrznej US Army i będą wspierać brygady pancerne lub zmotoryzowane na KTO Stryker według potrzeb.

Pierwsze cztery egzemplarze z 144 zamówionych Strykerów M-SHORAD zostały w kwietniu 2021 roku dyslokowane do 5. batalionu z 4. Pułku Artylerii Obrony Powietrznej (tzw. 5-4 ADA), który obecnie stacjonuje w niemieckim Baumholder. Rozlokowanie tam nowych zestawów przeciwlotniczych jest dowodem na to, że Amerykanie dostrzegają potrzebę wzmocnienia własnej obrony powietrznej, w tym krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu, w szczególności na teatrze europejskim, licząc się z zagrożeniem ze strony rosyjskich śmigłowców, dronów czy samolotów szturmowych.

Ponadto 5-4 ADA był pierwszym batalionem SHORAD aktywowanym przez US Army od prawie 13 lat. Sformowano go ponownie w 2018 roku i wyposażono w systemy obrony przeciwlotniczej Avenger. Przekazanie nowych pojazdów rozpoczyna tym samym transformację z batalionu opartego na Avengerach w pierwszy w pełni operacyjny batalion M-SHORAD w armii amerykańskiej.

Amerykanie w tym przypadku zastosowali strategię szybkiego prototypowania, aby przyspieszyć o cztery lata termin osiągnięcia przez IM-SHORAD wstępnej zdolności operacyjnej. Dzięki temu prototyp systemu dostarczono w ciągu około jednego roku. W 2020 r. 18 członków załóg z 5-4 ADA zostało wybranych do przejścia 6-miesięcznej wstępnej oceny operacyjnej z prototypowymi systemami w White Sands Missile Range w Nowym Meksyku. A teraz pojazdy trafiają na etatowe stanowiska w batalionie.

System IM-SHORAD umieszczono na zmodernizowanej platformie Stryker A1 wyposażony w wielozadaniowy system wieżowy firmy Moog typu RiWP (Reconfigurable Integrated-weapon Platform). To właśnie na nim zostały zintegrowane różnorodne efektory takie jak 4 przeciwlotnicze pociski rakietowe FIM-92 Stingeroraz prowadnice na kierowane pociski rakietowe AGM-114L Longbow Hellfire. Pozostałe systemy uzbrojenia tworzą armata automatyczna M230 kal. 30 mm i karabin maszynowy kal. 7,62 mm.

Docelowo do US Army zostaną wprowadzone systemy M-SHORAD o szerszych możliwościach w stosunku do obecnej konfiguracji (Interim), czyli wstępnej, z pociskami rakietowymi o większym zasięgu, a także o systemy energii skierowanej. Wprowadzenie IM-SHORAD pozwala jednak na szybkie odtworzenie zdolności manewrowej obrony powietrznej, jeszcze zanim będą zbudowane docelowe rozwiązania.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

 1. Stary Grzyb

  Na podwoziu wielkości "Rosomaka" mamy nowoczesny. dookolny system radarowy wykrywania i śledzenia celów, głowicę optoelektroniczną, poczwórną wyrzutnię rakiet Stinger, 2 prowadnice dla rakiet Longbow Hellfire, armatę 30 mm (tej wprawdzie na zdjęciu nie widać, może to modułowa opcja zamienna) i kaem 7,62? Jak to się ma do różnych Popradów i Pilic, zwłaszcza, że Piorun podobno jest zdecydowanie lepszy od Stingera?

  1. Davien

   Pilica to 2 działka 23mm ze skomputeryzowanym SKO zdolne do automatycznego działania i wyboru celów, dzielenia celów pomiedzy działka baterii, wysyłania danych pozyskanych z głowc optronicznych działek i radaru baterii do centrum dowodzenia i innych systemów. Aha kazde działko ma tez 2 Gromy/Pioruny. Poprad to system VSHORAD o całkowicie pasywnym działaniu z 4-ema Gromami/piorunami. Jest tez opracowany moduł Amur z 6x Grom, 4x Spike LR i chyba WKM-em.

 2. pytajnik

  To niemożliwe! Na jednym niedużym pojeździe wszystko co potrzeba do obrony p/lot na bardzo niskim pułapie. My też tak potrafimy?

 3. patriota

  Może warto zaprosić jakiegoś eksperta, aby porównał ten system z polskim "Popradem"? Jak słyszę wnioski nie byłyby wcale tak jednoznaczne, a może i zaskakujące...