Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie transportery przeciwlotnicze w Niemczech

Fot. US ARMY
Fot. US ARMY

Pierwsze przeciwlotnicze Strykery M-SHORAD przerzucono do Niemiec, gdzie weszły na wyposażenie 5. batalionu z 4. Pułku Artylerii Obrony Powietrznej (tzw. 5-4 ADA), podporządkowanego 10. Dowództwu Obrony Powietrzno-Rakietowej US Army. Tam przejdą kolejne testy użyteczności operacyjnej.

Przeciwlotniczy Stryker oznaczony jako IM-SHORAD (Interim Maneuver-Short-Range Air Defense — Wstępna Manewrowa Obrona Przeciwlotnicza Krótkiego Zasięgu) jest odpowiedzią na palące zapotrzebowanie US Army na samobieżne przeciwlotnicze zestawy artyleryjsko-rakietowe do bezpośredniego wsparcia pododdziałów brygadowych zespołów bojowych w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Te pojazdy wejdą na wyposażenie batalionów (dywizjonów) obrony powietrznej US Army i będą wspierać brygady pancerne lub zmotoryzowane na KTO Stryker według potrzeb.

Pierwsze cztery egzemplarze z 144 zamówionych Strykerów M-SHORAD zostały w kwietniu 2021 roku dyslokowane do 5. batalionu z 4. Pułku Artylerii Obrony Powietrznej (tzw. 5-4 ADA), który obecnie stacjonuje w niemieckim Baumholder. Rozlokowanie tam nowych zestawów przeciwlotniczych jest dowodem na to, że Amerykanie dostrzegają potrzebę wzmocnienia własnej obrony powietrznej, w tym krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu, w szczególności na teatrze europejskim, licząc się z zagrożeniem ze strony rosyjskich śmigłowców, dronów czy samolotów szturmowych.

Ponadto 5-4 ADA był pierwszym batalionem SHORAD aktywowanym przez US Army od prawie 13 lat. Sformowano go ponownie w 2018 roku i wyposażono w systemy obrony przeciwlotniczej Avenger. Przekazanie nowych pojazdów rozpoczyna tym samym transformację z batalionu opartego na Avengerach w pierwszy w pełni operacyjny batalion M-SHORAD w armii amerykańskiej.

Amerykanie w tym przypadku zastosowali strategię szybkiego prototypowania, aby przyspieszyć o cztery lata termin osiągnięcia przez IM-SHORAD wstępnej zdolności operacyjnej. Dzięki temu prototyp systemu dostarczono w ciągu około jednego roku. W 2020 r. 18 członków załóg z 5-4 ADA zostało wybranych do przejścia 6-miesięcznej wstępnej oceny operacyjnej z prototypowymi systemami w White Sands Missile Range w Nowym Meksyku. A teraz pojazdy trafiają na etatowe stanowiska w batalionie.

System IM-SHORAD umieszczono na zmodernizowanej platformie Stryker A1 wyposażony w wielozadaniowy system wieżowy firmy Moog typu RiWP (Reconfigurable Integrated-weapon Platform). To właśnie na nim zostały zintegrowane różnorodne efektory takie jak 4 przeciwlotnicze pociski rakietowe FIM-92 Stingeroraz prowadnice na kierowane pociski rakietowe AGM-114L Longbow Hellfire. Pozostałe systemy uzbrojenia tworzą armata automatyczna M230 kal. 30 mm i karabin maszynowy kal. 7,62 mm.

Docelowo do US Army zostaną wprowadzone systemy M-SHORAD o szerszych możliwościach w stosunku do obecnej konfiguracji (Interim), czyli wstępnej, z pociskami rakietowymi o większym zasięgu, a także o systemy energii skierowanej. Wprowadzenie IM-SHORAD pozwala jednak na szybkie odtworzenie zdolności manewrowej obrony powietrznej, jeszcze zanim będą zbudowane docelowe rozwiązania.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (4)

  1. PRS

    Wnioski są takie - odpuścili sobie masowo stosowane (u nich ) działko 25 mm na rzecz 30 mm z co prawda mniejszym zapasem amunicji ale z możliwością wykorzystania amo programowalnej. Każdy pojazd dysponuje wystarczającą mocą energetyczną by zasilić 4 nieruchome radary i system wieżowy z głowicą OPTO. Jeden pojazd może ,,ostrzelać" czterośmigłowcowy klucz np. rosyjskich wiropłatów wysyłając na każdą maszynę 2 rakiety - bo ma 2 x 4 Stingery. Potrzebują na to 2 krotnie mniej żołnierzy bo nasz projekt ,,Poprad" to tylko 4 rakietki i tylko głowica OPTO. Amerykanie umieją liczyć kasę i umieją liczyć ludzi.

  2. Stary Grzyb

    Na podwoziu wielkości "Rosomaka" mamy nowoczesny. dookolny system radarowy wykrywania i śledzenia celów, głowicę optoelektroniczną, poczwórną wyrzutnię rakiet Stinger, 2 prowadnice dla rakiet Longbow Hellfire, armatę 30 mm (tej wprawdzie na zdjęciu nie widać, może to modułowa opcja zamienna) i kaem 7,62? Jak to się ma do różnych Popradów i Pilic, zwłaszcza, że Piorun podobno jest zdecydowanie lepszy od Stingera?

    1. Davien

      Pilica to 2 działka 23mm ze skomputeryzowanym SKO zdolne do automatycznego działania i wyboru celów, dzielenia celów pomiedzy działka baterii, wysyłania danych pozyskanych z głowc optronicznych działek i radaru baterii do centrum dowodzenia i innych systemów. Aha kazde działko ma tez 2 Gromy/Pioruny. Poprad to system VSHORAD o całkowicie pasywnym działaniu z 4-ema Gromami/piorunami. Jest tez opracowany moduł Amur z 6x Grom, 4x Spike LR i chyba WKM-em.

  3. pytajnik

    To niemożliwe! Na jednym niedużym pojeździe wszystko co potrzeba do obrony p/lot na bardzo niskim pułapie. My też tak potrafimy?

  4. patriota

    Może warto zaprosić jakiegoś eksperta, aby porównał ten system z polskim "Popradem"? Jak słyszę wnioski nie byłyby wcale tak jednoznaczne, a może i zaskakujące...

Reklama