Siły zbrojne

Amerykańskie fregaty dla Ukrainy?

Fregata ORP Gen. K. Pułaski. Fot. Andrzej Nitka
Fregata ORP Gen. K. Pułaski. Fot. Andrzej Nitka

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez ukraińskie media, rząd USA zaproponował przekazanie marynarce wojennej Ukrainy wycofanych już z US Navy fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry. 

Według lokalnych mediów, rząd USA za pośrednictwem ambasady w Kijowie złożył propozycję przekazania marynarce wojennej Ukrainy nieokreślonej liczby fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry. Okręty miałyby trafić na Ukrainę w ramach amerykańskiego programu pomocy wojskowej (EDA), czyli jako darmowy grant. Strona ukraińska miałaby zapłacić za remonty, szkolenie, przebazowania i ewentualne doposażenie okrętów.

W podobny sposób na początku wieku do polskiej floty trafiły dwie fregaty tego typu ORP Gen. K. Pułaski i Gen. T. Kościuszko. USA dysponują jeszcze kilkoma jednostkami tego typu, które mogą zostać przekazane zaprzyjaźnionym flotom, jeżeli się tak nie stanie będą musiały zostać złomowane lub zostaną zatopione podczas ćwiczeń z użyciem uzbrojenia np. RiMPAC na Pacyfiku.

image
Fregata ORP Gen. T. Kościuszko. Fot. Andrzej Nitka

Pozwala nie tylko na wykorzystanie wycofanego ze służby okrętu do celów szkoleniowych, ale także umożliwia zaoszczędzenie znacznych środków finansowych, bowiem przygotowanie okrętu do zatopienia podczas ćwiczeń morskich uchodzi za rozwiązanie tańsze niż zezłomowanie takiej jednostki.

Komentarze