Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie bombowce ćwiczą wykonywanie długotrwałych misji

  • Fot. Crown Copyright
    Fot. Crown Copyright

USAF prowadzą ćwiczenia lotnictwa bombowego w zakresie wykonywania długotrwałych misji. W ich ramach samoloty B-2A i B-52H wykonują loty o długości sięgającej 8000 mil (ok. 12 800 km).

Zakres przeprowadzonych niedawno ćwiczeń objął loty dwóch bombowców strategicznych B-52 z bazy lotniczej Barksdale oraz dwóch B-2 stacjonujących w bazie Whiteman. Ich celem był poligon lotniczy na Hawajach, gdzie zrzuciły one ćwiczebne ładunki bombowe. Powrót do miejsc stacjonowania odbył się bez międzylądowań, a łączny czas pozostawania każdego z bombowców w powietrzu wynosił ponad 20 godzin.

Celem ćwiczeń tego typu jest nie tylko sprawdzenie zdolności załóg bombowców do prowadzenia długotrwałych lotów, ale także umiejętności koordynacji i planowania jednostek wspierających samoloty bombowe. Charakter działań lotnictwa strategicznego wymaga, aby bombowce były wspierane przez samoloty tankowania powietrznego, a przestrzeń powietrzna na trasie lotu pozostawała pod kontrolą systemów wczesnego ostrzegania.

Samoloty bombowe pozostają istotnym elementem sił odstraszania strategicznego Stanów Zjednoczonych. Prowadzenie ćwiczeń ma na celu nie tylko sprawdzenie zdolności bojowej, ale także utrzymanie wiarygodności  amerykańskiego systemu odstraszania. Obecnie dyżury bojowe w ramach sił strategicznych są pełnione przez bombowce B-2A i B-52H.

(JP)

Reklama

Komentarze

    Reklama