Reklama

Siły zbrojne

Amerykański samolot rozbił się w Afganistanie

Fot. Capt. Keenan Kunst/U.S.A.F.
Fot. Capt. Keenan Kunst/U.S.A.F.

Amerykański samolot wsparcia łączności Bombardier Global Express E-11A BACN (Battlefield Airborne Communications Node) należący do U.S.A.F. rozbił się w Dih Yak w Ghazni we wschodnim Afganistanie. 

Według pierwotnych informacji rozbić miał się samolot pasażerski Boeing należący do państwowych linii lotniczych Ariana Afghan Airlines (AAN). Informacja ta została jednak zdementowana przez afgańskie władze. Maszyna została ostatecznie rozpoznana jako amerykański samolot wojskowy z 430. Ekspedycyjnej Eskadry Walki Elektronicznej stacjonującej w bazie lotniczej U.S.A.F. w Kandaharze w Afganistanie.

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i materiały wideo z miejsca katastrofy, na których widać rozbity wrak maszyny o numerze bocznym 11-9358 z zachowaną częścią ogonową i silnikami oraz spalonym najprawdopodobniej już po rozbiciu kadłubem i kokpitem. Nikt z załogi maszyny nie przeżył.

We wspomnianej bazie lotniczej stacjonują łącznie 4 egzemplarze Bombardierów E-11A BACN. Samoloty te są wykorzystywane do wsparcia wymiany informacji taktycznych w powietrzu na rzecz innych maszyn U.S.A.F. Zaangażowanie E-11A związane jest nie tylko z zapewnieniem kompatybilności różnych systemów łączności używanych na poszczególnych platformach, ale też z faktem, że stosowanie klasycznych środków łączności radiowej jest utrudnione w górzystym terenie Afganistanu. 

Reklama

Komentarze (20)

 1. Niuniu

  Wczoraj wieczorem „ The Washington Post” podał, że odnaleziono ciała dwóch pilotów E-11A. Urzędnik obrony USA potwierdził dla Air Force Magazine, że na pokładzie samolotu w chwili katastrofy były tylko 2 osoby, pomimo wcześniejszych doniesień, że E-11 miał większą obsadę. „Szczątki zostały znalezione w pobliżu miejsca katastrofy, traktowane z godnością i szacunkiem przez lokalną społeczność afgańską, zgodnie z ich kulturą” podały w oświadczeniu Siły Zbrojne USA-Afganistanu. To sprawia wrażenie, że wrogami USA nie jest ludność afganistanu lecz teroryści nieznanego pochodzenia. Pewnie ufo ludki.

  1. Davien

   Niuniu, zobacz sobie kim sa talibowie a potem pisz takie kwiatki jak teraz:)

 2. klawiatura

  Dziwna blokada informacji na ten temat :-)

 3. aktualizator

  Dzisiaj w Iraku rozbił się kolejny amerykański samolot wojskowy --- na razie jeszcze nie ma dalszych informacji co i jak .... Coś mi się zdaje, że Iran wydał zestawy MANPADS różnym grupom działającym ba bliskim wschodzie ...

 4. Niuniu

  Jeśli to rzeczywiście Bombardierów E-11Aa nie samolot dla vipów to pojawiają się informacje, że koszt takiej maszyny morze przekraczać miliard dolarów a jej załoga w zależności od wykonywanych zadań liczy od 2 do 10 osób. Na szczątkach maszyny podobno jest napis Air Combat Command, oraz numer 11-9358 i okrąg USAF. W rozmowie z dziennikarzami szef sztabu sił powietrznych USA gen. David Goldfein podobno potwierdził katastrofę E-11 w poniedziałek rano, ale powiedział, że nie ma szczegółowych informacji na temat statusu załogi lotniczej. Talibowie podają, że zestrzelili również w tym rejonie śmigłowiec armii afgańskiej biorący udział w akcji ratunkowo poszukiwawczej. Amerykanie to dementują. Ogólnie tym razem amerykanie mają problem z uzgodnieniem oficjalnej wersji wydarzenia co wskazuje na poważne zamieszanie. Ale bez względu czy to salonka czy E-11a strata jest bardzo bolesna. ciekawe jak zareaguje Trump - ostatnio po skutecznych atakach Talibów wstrzymywał rozmowy o wycofaniu się USA z tego kraju.

 5. yaro

  Starszy oficer CIA USA, który nadzorował amerykańskie operacje wywiadowcze na Bliskim Wschodzie, w tym operację mającą na celu wyeliminowanie irańskiego IRGC, Kassem Suleimani, zginął w katastrofie amerykańskiego samolotu wojskowego w Ghazni w Afganistanie. Poinformowała o tym irańska agencja Mehr, powołując się na rosyjski wywiad. Według publikacji, w wyniku katastrofy amerykańskiego samolotu wojskowego w Afganistanie, zabity został wysoki rangą oficer CIA Michael D'Andrea, który jest kuratorem wszystkich amerykańskich operacji specjalnych w tym regionie świata. ------ czy ktoś jeszcze ma jakieś wątpliwości co do zestrzelenia tego samolotu ? Davien co Ty na to ????

  1. Davien

   Yaro, biorac pod uwagę żródła jakie sobie wybrałes to jedyne co zostaje to zwykły śmiech z twoich "rewelacji" . Czyli norma u Yaro:)

  2. klawiatura

   Amerykanie sami nie mogą się zdecydować co im się stało w ich ostrzelanej bazie w Iraku, a chcesz się dowiedzieć co z tym samolotem ? Już to widzę..

  3. yaro

   tak Davienku to O2 .....

 6. Niuniu

  Talibowie oświadczyli, że ten samolot zestrzelili a nie, że się rozbił. Brak informacji o ofiarach a prawdopodobnie może to być kilku amerykańskich żołnierzy. Szanse przeżycia katastrofy takiej maszyny są niewielkie. Ciekawe ile osób liczy normalnie załoga i obsługa takiej maszyny. Interesujący jest też koszt takiej maszyny. Zapewne idzie setki milionów USD. Na zdjęciu jest pokazany zwykły Bombardier a nie wersja E11A. E-11A ma duże osłony aerodynamiczne pod i nad kadłubem samolotu kryjące anteny i czujniki łączności i nadzoru elektronicznego. Amerykańska armia posiadała tylko 4 takie samoloty prawdopodobnie specjalnie opracowane do wspierania i koordynowania operacji w górzystym terenie Afganistanu. Szczątki samolotu znaleziono ok. 10 km od terenu amerykańskiej bazy co może wskazywać, że maszyna została zestrzelona przy lądowaniu lub starcie na niewielkiej wysokości. Niedawno omawiając jak Iran może zareagować na zabicie przez amerykanów ich generała pisano, że jedną z możliwości może być dostarczenie ręcznych wyrzutni rakiet przeciwlotniczych powstańcom afgańskim. Czyżby te przewidywania były prawdziwe?

  1. fcuk

   Internety już wyszukały, że samolot z numerem 308 na ogonie, to zwykły Bombardier bez zasobnika z antenami. A więc salonka pasażerska. Są do wyszukania zdjęcia, włącznie ze zdjęciami dokumentów z samolotu.

  2. Davien

   Talibowie twierdzili tez ze zestrzelili B-52 wieć naprawde ich 'rewelacje" maja zerowa wartość:) Aha a co do anten to polecam ładne zdjecie maszyny o numerze 12-9506:)

  3. Davien

   Tyle ze rozbił sie zupełnie inny samolot z innym numerem :358 wiec neizła wtopa:)

 7. Robert W.

  To był Bombardier czy Gulfstream?

  1. Davien

   Bombardier 6000 a dokładneij jego wojskowa wersja-retranslator E-11A.

  2. Nie.

 8. Veritas

  W dniu 6 sierpnia 2011 roku podczas akcji przeciwko Talibom w rejonie Jaw-e-Mekh Zareen, w dolinie Tangi, w prowincji Wardak, około. 40 km od Kabulu zestrzelony został amerykański śmigłowiec Boeing CH-47D Chinook. Maszyna spadła niedaleko pacyfikowanej miejscowości i doszczętnie spłonęła. Na miejscu zginęło 22 żołnierzy formacji specjalnej US Navy SEAL, 5 członków załogi, 3 innych żołnierzy amerykańskich, 7 afgańskich komandosów i tłumacz - łącznie 38 osób...

  1. Davien

   Veritas, pacyfikowała to twoja Rosja więc wg ciebie to znowu Rosjanie napadli Afganistan i współpracuja z talibami w pacyfikacjach Afgańczyków?

  2. A co ta historia ma wspólnego z tym zdarzeniem? Od tego czasu spadło już sporo maszyn.

  3. wiosna

   Przebiśniegu, ostatnie to USA napadły na Afganistan. Kupę lat po ZSRR. Wiem, że to boli ale przecież ty nie myślisz. Ty przeż do przodu.

 9. fcuk

  W internetach już krążą zdjęcia nadpalonych dokumentów, przewożonych w tym samolocie.

 10. Echo

  Wcale nie wygląda na samolot wsparcia. Bardziej jak VIP gablotka dla wyższych rangą oficerów bądź pracowników CIA. Coś czuję, że parę znanych nazwisk poszło do piachu.

  1. Marek1

   Jak z CIA to NIEZNANYCH. Ale może faktycznie parę gwiazdek na ścianie w Langley przybyło. Taka robota ...

 11. prorok

  Davien zaraz nam objaśni, że zderzył się z ptakiem jak izraelski F-35.

  1. Davien

   I popatrz F-35I po ty zderzeniu spokojnie poleciał dalej a wasz Su-30 po kontakcie z mewa spadł tak szybko że załoga nie zdarzyła sie katapulkowac.

  2. Ja ci objaśniam że ten samolot został zestrzelony i że izraelski F-35 zderzył się z ptakiem, jest po naprawie i znajduje się w służbie.

 12. Niuniu

  Uzupełniając wcześniejszy wpis: powstańcy afgańscy mogli wejść w posiadanie ręcznych wyrzutni np ze zrabowanych składów Libijskiej armii. Kadafi dysponował co najmniej kilkuset rosyjskimi strzałami a po "rewolucji" większość zniknęła. W Yemenie na co dzień chłopaki w sandałach strzelają do saudyjskich samolotów i helikopterów jak do kaczek z różnych wyrzutni i to całkiem skutecznie. Jak Oni mimo morskiej blokady i kontroli lądowych szlaków dostaw dysponują taką bronią to Afgańczycy też pewnie ją mają. Irańczycy też mogli im taką broń dostarczyć bo mimo różnic i wzajemnej wrogości maksyma - wróg naszego wroga to nasz przyjaciel jest uniwersalne. No ale od dawna nad Afganistanem amerykańskie śmigłowce i samoloty ulegają masowym awarią a nie są zestrzeliwane. Jak by to wyglądało gdyby po kilkunastu latach amerykańskiej okupacji i wydanych trylionach dolarów afgańscy wieśniacy nadal zestrzeliwali samoloty i helikoptery swych dobroczyńców? No i kojarzy się to fatalnie z radziecką okupacją Afganistanu co propagandowo jest nie do akceptacji.

 13. kierowca bombowca

  Ten samolot wygląda, jak salonka do wożenia generałów, a nie jak samolot wsparcia łączności... Od kiedy samoloty bojowe są malowane w kolory "cywilne"? Z paseczkami w "talii"?

  1. Odpowiedź

   Od kiedy? Odtąd jak najemnicy amerykańscy są w amerykańskiej propagandzie nazywani cywilami i partyzantów, którzy ich likwidują nazywa się terrorystami.

  2. asf

   A jednak ma na silnikach oznaczenia sił powietrznych Stanów Zjednoczonych (ta gwiazdka w kółeczku ze skrzydełkami)

  3. fcuk

   Może to być kamuflaż, dzięki któremu samolot może lądować na cywilnych lotniskach, bez wzbudzania zainteresowania.

 14. jaszczomb

  Według najnowszych doniesień w katastrofie samolotu w Afganistanie miał lecieć główny szef CIA Michael D’Andrea. Był podejrzewany o zlecenie zabójstwa generała Sulejmaniego, brał także udział w akcji pojmania Osamy bin Ladena.

 15. yaro

  Reuters, powołując się na swoje źródła, donosi, że na pokładzie rozbitego E-11A było 6 osób, z których 2 przeżyły. Talibowie szukali ich w sąsiedniej wiosce. Być może operacja ratowania ich trwała cały czas, a informacje o cywilnym samolocie były „kaczką”, która odwracała uwagę bojowników.

 16. Przedstawiciel handlowy

  Zemsta Sulejmana z zzaswiatow :-)

 17. aktualizator

  Powód przestały działać oba silniki, ten samolot został zestrzelony. Talibowie już się do tego przyznali. Wczoraj trzy rakiety w Iraku uderzyły w ambasadę USA, dziś spadł samolot. Sulejmani zaczyna się USA odbijać się czkawką ....

  1. Ehe

   Czym talibowie zetrzelili ten samolot?? Procą??

  2. Davien

   Panei aktualizator, po pierwsze talibowie nie bardzo maja czym zestrzelić E-11A, no chyba ze podrzuciliscie im z Rosji jakiegoś Buk-a:) A po drugie dla Talibów smierc Sulemaniego to wielkie swieto ale jak widac...

  3. Komentator

   A może Stingerem? Sięga trochę wyżej niż proca.

 18. yaro

  Afgańscy talibowie przyznali się do zniszczenia i katastrofy samolotu amerykańskich sił powietrznych. Według doniesień mediów światowych, kilku ocalałych amerykańskich żołnierzy zostało schwytanych przez talibów.

  1. Davien

   A niby czym mieli go zestzrelić? Bo E-11A nie lata 200m nad zienmia, no chya ze im z Rosji jakiegos Buk-a podrzucili:) A cała załoga zgineła wiec naprawde bajki AMAK-u czy Sputnika...

  2. Rhotax

   Twoje informacje są tak samo wiarygodne jak to co wypisywałeś po zestrzeleniu nad Teheranem czy tym razem jeszcze mniej mają wspólnego z realem ?

  3. BUK z Kurska

   To oznaczałoby towarzyszu, że ruskie systemy potrafią zestrzeliwać tylko samoloty pasażerskie. Rzeczywiście wielki powód do dumy macie. Nadal będziesz w takim razie brnął w swoją legendę?

 19. ktos

  Alez wy sie znacie normalnie jak wikileaks jestescie. Jeszcze samolot sie dopala a wy juz wiecie co bylo przyczyna. Az dziwne ze nie podaliscie nazwisk ofiar i ich ulubionego napoju.

 20. Ormo

  Kadłub przed silnikami wygląda jak po nagłej dekompresji. Czym spowodowany?

Reklama