Siły zbrojne

Amerykański batalion w Orzyszu?

Fot. Spc. Marcus Floyd/US Army.
Fot. Spc. Marcus Floyd/US Army.

„Lokalizacja w północno-wschodniej Polsce w rejonie Poligonu Orzysz, który swym zasięgiem obejmuje również część województwa podlaskiego” – to jedno z rozważanych miejsc gdzie może stacjonować amerykańska grupa batalionowa NATO. Taką odpowiedź przesłał sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki na interpelację złożoną przez posła Adama Andruszkiewicza (Kukiz’15).

Rejon poligonu w Orzyszu "posiada wiele zalet, do których należy zaliczyć posiadaną infrastrukturę koszarową oraz możliwości i dostępność poligonowej bazy szkoleniowej. Niemniej jednak decyzja w sprawie konkretnego miejsca stacjonowania sił USA nie została jeszcze podjęta" – zaznaczył w odpowiedzi sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki. Wśród czynników od jakich będzie zależała decyzja należy wymienić kwestie operacyjne, preferencje USA oraz możliwości zapewnienia wsparcia państwa-gospodarza i dostępności do infrastruktury szkoleniowej.

Czytaj także: Amerykański batalion w Polsce "na kołach"

Poligon w Bemowie Piskim, o którym jest mowa w interpelacji, leży w odległości około 55 km na północ od Łomży i zajmuje powierzchnię ponad 16 tys. ha. Na poligonie mogą się szkolić żołnierze różnych rodzajów wojsk. Znajduje się na nim m.in. strzelnica artyleryjska, strzelnica czołgowa i wozów bojowych z czterema ścieżkami do strzelań oraz lądowisko dla śmigłowców. Ośrodek szkoleniowy przeznaczony jest do zabezpieczenia: ćwiczeń taktycznych z wojskami, szkolenia ogniowego wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, szkolenia zgrywającego, doskonalącego pododdziałów rodzaju wojsk, ćwiczeń w kierowaniu ogniem pododdziałów, strzelań szkolnych, bojowych, sprawdzających i specjalnych oraz przeprowadzenia badań specjalistycznych środków bojowych przez wojskowe placówki naukowo-badawcze.

Jednym z ważniejszym postanowień szczytu NATO w Warszawie było ustanowienie czterech grup batalionowych mających stacjonować na wschodniej flance. Będą nimi dowodzić państwa ramowe: Wielka Brytania w Estonii, Kanada na Łotwie, USA w Polsce, a Niemcy na Litwie.

Czytaj także: Obama: "niezłomne zaangażowanie" NATO w obronę sojuszników. Wsparcie pod trudnymi warunkami

Grupy batalionowe NATO będą miały charakter ogólnowojskowy i działały w poszczególnych państwach jako samodzielne związki taktyczne. Zgodnie z zapowiedziami ministra Antoniego Macierewicza będą jednocześnie podlegać dowództwu dywizyjnemu, utworzonemu na podstawie dowództwa jednej z polskich dywizji. Prawdopodobnie będzie to 16. Dywizja Zmechanizowana ze sztabem w Elblągu.

W czasie Święta Wojska Polskiego dowódca US Army Europe generał Ben Hodges poinformował, że dowodzona przez Stany Zjednoczone grupa batalionowa NATO rozmieszczona w Polsce będzie uzbrojona w kołowe transportery Stryker. Zaznaczył również, że jednostka trafi do naszego kraju prawdopodobnie w kwietniu 2017 roku.

Czytaj także: Raport: Jak pokonać rosyjską blokadę NATO w rejonie Bałtyku? "Kluczowe OT, obrona powietrzna i zdolności ofensywne"

Warto zaznaczyć, iż rok temu pojawiła sie koncepcja wzmocnienia jednostek Wojska Polskiego rozlokowanych we wschodniej Polsce. Wśród objętych nią jednostek wymieniono także 15. Brygadę Zmechanizowaną z Giżycka, która miała otrzymać KTO Rosomak uzbrojone w wieże bezzałogowe z ppk Spike. Pojazdy miały stanowić wyposażenie dwóch batalionów zmotoryzowanych (stacjonujących w Orzyszu oraz Giżycku). Brygada zostanie także przypuszczalnie wzmocniona przez armatohaubice samobieżne Kryl, czy zestawy przeciwlotnicze Poprad. W pierwszej połowie 2015 roku zakładano, że omawiany związek będzie gotowy do uczestnictwa w siłach natychmiastowego reagowania NATO (VJTF, tzw. szpicy) w okresie 2019-2025. Będzie również mógł wystawiać pododdziały do grup bojowych Unii Europejskiej.

Zwiększenie potencjału 15. Brygady Zmechanizowanej a także przerzucenie w rejon Orzysza amerykańskiej grupy batalionowej wzmocni tzw. przesmyk suwalski leżący na połączeniu granic trzech sąsiadujących z Polską państw: Rosji, Białorusi i Litwy. Jest to o tyle istotne, że ewentualne zajęcie tego terenu przez obce siły byłoby równoznaczne z odcięciem jedynej drogi lądowej z państw bałtyckich do innych krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.