Reklama

Siły zbrojne

Amerykańska tarcza antyrakietowa z problemami, ale w planach nadal jest Polska

  • Bardzo ważnym komponentem systemu BND są okręty wyposażone w system AEGIS – fot. US Navy
    Bardzo ważnym komponentem systemu BND są okręty wyposażone w system AEGIS – fot. US Navy

Departament Obrony USA poinformował 19 lipca br. Kongres, że w planach Agencji Obrony Antyrakietowej jest m.in. uzupełnienie lądowej części systemu obrony antyrakietowej AEGIS poprzez inwestycje w Rumunii i w Polsce.



Dyrektor Agencji ds. obrony antyrakietowej MDA (Missile Defense Agency) wiceadmirał James Syring przekazał Kongresowi również informację, że ostatnie problemy z systemem obrony przed rakietami balistycznymi BMD (ballistic missile defense system) wymagają zorganizowania dodatkowych testów.

Problemy z pociskami kinetycznymi EKV

Pomimo wysiłków by uruchomić system obrony przeciwrakietowej, testy przeprowadzone 5 lipca wykazały, że nie działa on prawidłowo. Same antyrakiety zeszły w odpowiednim momencie z wyrzutni, ale nie zdołały dosięgnąć cel - a tym samym go zniszczyć.

Przyczyną ma być nieodłączenie się od antyrakiety w odpowiednim momencie przenoszonego przez nią ładunku - czyli pocisku kinetycznego EKV (exo atmospheric kill vehicle) zdolnego do niszczenia poza atmosferą wrogich głowic lub rakiet. Trwa obecnie dochodzenie, dlaczego dochodzi do tej awarii.



Więcej: Amerykanie redukują polski element tarczy antyrakietowej

EKV to najważniejszy element całej układanki. To ten pocisk własnymi sensorami na podczerwień ma odszukać nadlatujące obiekty, rozróżnić wabiki i cele fałszywe od głowic bojowych oraz tak sterować lotem by doszło do kolizji z tą głowicą bojową, z prędkością zbliżania przekraczającą nawet 25 000 km/h.

Nie wszystko działa źle

Wiceadmirał James Syring podkreślał, że o ile były problemu z EKV, tow czasie testów dobrze działał system wykrywania rakiet balistycznych, system AEGIS BMD oraz naziemny system śledzenia tych pocisków w środkowej fazie lotu. Ponadto w trzech poprzednich strzelaniach oddzielenie się ładunku od antyrakiety przebiegało prawidłowo.

Więcej: WGF 2013 – obrona antyrakietowa priorytetem NATO i Polski

Ponieważ trzeba będzie powtórzyć część badań, zwrócono się do kongresu o zagwarantowanie dodatkowych środków, które mogą być konieczne na przeprowadzenie dwóch testów w roku finansowym 2014 i jeszcze co najmniej jednego w latach następnych.

Dalsze plany -  BMD

Sprawa przedstawiona w Kongresie jest o tyle pilna, że w marcu br. Sekretarz Obrony Chuck Hagel polecił zwiększyć flotę antyrakiet z 30 do 44 do 2017 r. Ale to wymaga zakończenia z sukcesem testów nowej generacji EKV. Co więcej jak poinformował Syring rozpatruje się jeszcze dalsze zwiększenie liczba tych antyrakiet, jak również poszukuje się nowych miejsc na ich lokalizację.



Według informacji przekazanych Kongresowi europejska część system BMD ma być nastawiona głównie na zagrożenie, które może przyjść z Iranu. Dlatego agencja MDA będzie kontynuowała finansowanie pierwszego etapu działań polegających na ulepszaniu systemu, składającego się ze współdziałających lądowych i morskich sensorów oraz antyrakiet.

Więcej: Spór o system antyrakietowy trwa. Izraelska tarcza nie dla Polski?

Przewidywane jest również uzupełnienie lądowej części systemu obrony antyrakietowej AEGISBMD – tzw. „AEGIS Ashore”poprzez inwestycje w Rumunii (do 2015 r.) i w Polsce (do 2018 r.).

Radar AN/TPY-2

Agencja MDA poinformowała również Kongres o trwających rozmowach z Japończykami nad rozmieszczeniem w Japonii drugiego mobilnego radaru wykrywania rakiet balistycznych AN/TPY-2, co rozszerzyło by znacząco obszar nadzorowany przez system BMD.

Stanie się to możliwe dzięki zakończeniu przez koncern Raytheon 14 miesięcy przed terminem prac nad tą stacją radiolokacyjną, a przede wszystkim nad jej jednostką chłodzącą CEU (coolingequipment unit). Dzięki temu radar ten jest gotowy do wysłania go do wskazanego miejsca, tym bardziej, że udowodnił on już swoje operacyjne możliwości w czasie ostatnich testów.

Więcej: Debata o Tarczy Polski. Krajowy przemysł liderem strategicznego programu?



AN/TPY-2 to trójwspółrzędny radar ścianowy na pasmo X, którego głównym zadaniem jest wykrywanie, identyfikacja i śledzenie rakiet balistycznych. Ten sam radar jest również wykorzystywany do wykrywania i śledzenia celów oraz kierowania ogniem dla systemu antyrakietowego THAAD (Terminal High AltitudeAreaDefense), który ma za zadanie niszczyć głowice bojowe rakiet balistycznych w ich ostatniej fazie lotu.

Kmdr por. rez. Maksymilian Dura

 
Reklama

Komentarze

    Reklama