Reklama

Siły zbrojne

Amerykańska tarcza antyrakietowa odpala pocisk Standard SM-3

Departament Obrony przeprowadził pierwsze w historii strzelanie pociskiem Standard SM-3 z naziemnego systemu Aegis Ashore, jaki ma być rozmieszczony w Polsce i Rumunii.  

Zakres próby obejmował wykrycie, śledzenie i rażenie symulowanego celu o parametrach pocisku balistycznego przez system Aegis Ashore oraz odpalenie pocisku Standard SM-3 Block IB z wyrzutni naziemnej. Podczas testu nie przewidywano strzelania do realnego celu, a w trakcie jego trwania przećwiczono szereg czynności związanych z przeprowadzeniem sekwencji strzelania.

Według komunikatu Pentagonu, głównym celem próby miało być potwierdzenie zdolności naziemnego systemu obrony przeciwrakietowej do odpalania pocisków Standard SM-3. Aegis Ashore składa się z pionowych wyrzutni rakietowych, stacji radiolokacyjnych SPY-1 oraz systemu kierowania ogniem, skonfigurowanych w podobny sposób, jak na okrętach wyposażonych w system Aegis BMD.

Warto pamiętać, że pociski Standard SM-3 Block IB zostały niedawno wprowadzone do służby przez US Navy. Według obecnych planów, system Aegis Ashore rozmieszczony w Rumunii osiągnie gotowość bojową w 2015 roku, natomiast jego elementy rozlokowane w Polsce – trzy lata później. Zgodnie z informacjami Missile Defense Agency, system obrony przeciwrakietowej w bazie w Redzikowie będzie wyposażony zarówno w pociski w wariancie Standard SM-3 Block IB, jak i SM-3 Block IIA.

Reklama

Komentarze

    Reklama