Siły zbrojne
Amerykańska kawaleria już w Europie
Jak poinformowało US Army, pierwszy rzut ciężkiego sprzętu wojskowego kolejnego pancernego brygadowego zespołu bojowego (ABCT) armii amerykańskiej wylądował w Europie. Po rozładowaniu amerykańskie wozy bojowe wyruszą na wschodnią flankę NATO, w tym do Polski.
W ramach jesiennej rotacji do Europy trafiła 1 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa "Iron Horse" 1 Dywizji Kawalerii "First Team", która zastąpi 2 Pancerną Brygadową Grupę Bojową "Spartans" 3 Dywizji Piechoty "The Rock of the Marne". Wycofywana obecnie brygada przybyła do Europy wiosną br., zastępując z kolei 2 Pancerną Brygadową Grupę Bojową 1 Dywizji Kawalerii "First Team" i wzięła udział m.in. w ćwiczeniach "Defender-Europe 20".
You want to project Combat Power halfway across the world, where everything rolls and can fight? Send #IRONHORSE and #GARRYOWEN!#CAVLethal #PhantomLethal #IRONHORSE #GarryOwen #IIICorps #FirstTeam #AlwaysAttack #Europe #LethalityStartsHere #TroopersFirst pic.twitter.com/YzaToeV0QY
— 1st Squadron, 7th Cavalry Regiment (GARRYOWEN) (@1stSQDN7thCAV) November 16, 2020
1 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa "Iron Horse" jest częścią struktury 1 Dywizji Kawalerii "First Team", która na co dzień stacjonuje w bazie w Fort Hood w stanie Teksas w USA. Grupa ma typową strukturę typu ABCT i składa się z trzech batalionów pancerno-zmechanizowanych, batalionu (szwadronu) rozpoznawczego oraz pojedynczych batalionów: artylerii polowej, saperów i wsparcia. Jej podstawowym uzbrojeniem są czołgi podstawowe M1A2B Abrams (wg danych zamieszczonych przez US Army Europe w rotacji ma uczestniczyć ok. 60 czołgów, przy czym jeden z batalionów brygady pobierał już sprzęt w ramach Army Prepositioned Stock, następnie wrócił on do USA), bojowe wozy piechoty M2A3 Bradley (ok. 120 wraz z wozami rozpoznawczymi) oraz haubice samobieżne M109A7 Paladin (ok. 18).
Czytaj też: Amerykańskie bataliony dłużej na Litwie
Planowe rotacje brygad pancernych i lotnictwa bojowego US Army do Europy odbywają się od 2017 roku. Obecność tych jednostek ma wesprzeć zdolność wojsk USA do szybkiego reagowania na zagrożenia w Europie Środkowo-Wschodniej. Podpisane przez prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę porozumienie przewiduje budowę infrastruktury, pozwalającej na "utrwalenie" obecności rotacyjnych brygad w Polsce. Jednostki pancerne są od początku dowodzone z Żagania, ale na razie mogą osiągać odpowiedni poziom gotowości jedynie w niemieckim kompleksie Grafenwöhr-Hohenfels. Rozbudowa Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim ma umożliwić certyfikację brygad również w Polsce.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie