Reklama

Siły zbrojne

Amerykańscy spadochroniarze i kawalerzyści znów w Polsce

Fot. Spc. Marcus Floyd/13th Public Affairs Detachment
Fot. Spc. Marcus Floyd/13th Public Affairs Detachment

Pododdziały powietrznodesantowy i zmotoryzowany US Army rozpoczęły wspólne szkolenie z jednostkami 6 Brygady Powietrznodesantowej. Zostały wydzielone przez 173 Brygadę Powietrznodesantową i 2 Pułk Kawalerii amerykańskich wojsk lądowych, stacjonujące na stałe w Europie.

Przez trzy miesiące będą razem szkolić się polscy żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz amerykańscy z 2 Regimentu Kawalerii i 173 Powietrznodesantowej Brygadowej Grupy Bojowej Piechoty – podaje kpt. Marcin Gil z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Obydwie amerykańskie jednostki już wcześniej brały udział w ćwiczeniach w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

2 Pułk Kawalerii uczestniczył bowiem w szkoleniu z 12 Brygadą Zmechanizowaną oraz operacji Dragoon Ride, czyli przerzucie marszem drogowym z Europy Środkowo-Wschodniej do miejsca stałego stacjonowania, a 173 Brygada jako pierwsza wysłała do Polski i krajów bałtyckich jednostki lądowe w 2015 roku.

Szkolenie podzielone zostało na trzy etapy, z których każdy będzie rozgrywany na innym poligonie. Przez pierwszy miesiąc Polacy i Amerykanie będą doskonalić swoje umiejętności w Nowej Dębie, następnie przeniosą się do Wędrzyna, a na koniec zawitają do Drawska Pomorskiego.

Plan zgrupowania wypełniają zajęcia taktyczne oraz strzelania amunicją bojową. W tym roku oprócz amerykańskich spadochroniarzy żołnierze „Czerwonych Beretów” będą mogli także doskonalić zasady współdziałania z sojuszniczymi wojskami zmotoryzowanymi – podaje kpt. Gil. Kompania 2 Pułku jest wyposażona w 20 kołowych transporterów Stryker.

Reklama

Komentarze (6)

 1. GPAS

  Oprócz 6 brygady , Świętoszowa są inne jednostki. Może MON zacznie również je wysyłać na ćwiczenia ?

  1. Tyberios

   Inne brygady nie są ukompletowane i "reprezentacyjne"...

 2. pytanie

  Czy ktoś może potwierdzić informację podaną przez Józefa Orła w "Przegląd Tygodnia w Klubie Ronina (29.06.2015) " https://www.youtube.com/watch?v=ewV8YNysTI8 że w Polsce jest obecnie 20000 (dwadzieścia tysięcy) amerykańskich żołnierzy

  1. jasio

   Panu Orłu upały zaszkodziły....

  2. pytanie

   Z tego co znalazłem wg. danych z http://www.defense.gov/home/features/2014/0514_atlanticresolve/ W Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii - w każdym kraju było po 150 żołnierzy 173 Powietrznodesantowej Brygadowej Grupy Bojowej Piechoty - w sumie wychodzi 600 żołnierzy 2 Pułk Kawalerii ćwiczył w ramach operacji "Dragoon Ride" https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Dragoon_Ride w sumie 500 żołnierzy. Razem wychodzi 1100 żołnierzy + amerykańskie lotnictwo z F16, F15, A10, Osprey, C130 - ale tutaj nigdzie nie pada jakie są składy osobowe, trochę brakuje do tych 20 tysięcy...

  3. Jerry

   Ją się zastanawiano ile tysięcy ruskich sołdatów przejechało już granicę w Kaliningradzie?

 3. dfdf

  Dali by se już siana...to już zaczyna być nudne...

  1. hp7

   Coraz trudniej jakiś dobry hejcik wymyślić ??

 4. hehehe

  I co z tych 12,7mm ckm-ów na Strykerach Amerykanie chcą ustrzelić? Rosjanie śmieją się z tego.

  1. kolo

   może i Rosjanie a nawet sami amerykanie śmieją się z tych wycieczek Strykerami, ale za to w Polsce u niektórych zachwyt i ekstaza co najmniej jakbyśmy dostali w pakiecie 10 baterii patriot na własność. A tak przy okazji jak tam bracia amerykanie już wyrazili zgodę na uzbrojenie polskiego OP tomahawkami ?

  2. Taki ło

   Zielone ludziki. Btw. przygadał kocioł garnkowi. Większość ruskich transporterów kołowych uzbrojona jest w WKM'y. Nie wspominam już o różnicy w jakości w systemach celowniczych i obserwacyjnych.

  3. KrzysztofO

   Bardziej chodzi o to ze gdyby cos sie stalo z tymi pojazdami uzbrojonymi w CKMy, w bardzo krotkim czasie moga przyjechac czolgi uzbrojone w dzialo 120mm i wsparcie z powietrza. Te pojazdy to ma byc taka polisa ubezpieczeniowa.

 5. rapid

  zauważyłem iż amerykańce noszą różnego koloru szelki ( tutaj żółty ) , czy to wynika z jakiegoś podziału zadań ?

  1. kobuz

   różnego koloru szelki ( tutaj żółty ) , To nie sa szelki tylko pas bezpieczenstwa, ropoznawczy (odblaskowy) w czasie transportu (zaladowania/rozladowania) sprzetu z lory. W Polsce, ale rowniez w Niemczech stosowane sa kamizelki rozpoznawcze bezpieczenstwa. Co kraj, to obyczaj. Tak wiec nic specjalnego

 6. kriss

  Niech ćwiczą jak najwięcej :)

Reklama