Siły zbrojne

Amerykanie zbombardowali fabrykę broni chemicznej Daesh

Fot. Sgt. Cecilio M. Ricardo Jr/USAF.
Fot. Sgt. Cecilio M. Ricardo Jr/USAF.

Lotnictwo Stanów Zjednoczonych przeprowadziło bombardowanie fabryki, która była wykorzystywana przez terrorystów do produkcji broni chemicznej w Iraku.

Jak poinformował dowódca US Central Command generał Jeffrey Harrigian, połączone jednostki lotnicze sił powietrznych i US Marine Corps przeprowadziły serię nalotów na instalacje, wykorzystywane przez Daesh do produkcji broni chemicznej. Według generała trafionych zostało ponad 50 celów punktowych, co przyczyniło się do wyeliminowania znacznego zagrożenia.

W nalocie wzięło udział 12 samolotów, w tym strategiczne bombowce B-52H, szturmowce A-10, myśliwce USAF F-15E i F-16 oraz należące do US Marine Corps F/A-18D Hornet. Zastosowanie tak dużej liczby platform świadczy o skali ataku, jaki został przeprowadzony.

Z danych wywiadowczych wynikało bowiem, że zakład farmaceutyczny w rejonie Mosulu został przebudowany na fabrykę broni chemicznej. Na razie nie określono, czy był w niej wytwarzany chlor, czy też gaz musztardowy.

Według dostępnych informacji terroryści z Daesh wykorzystywali już chemiczne środki bojowe, zarówno gaz musztardowy, jak i chlor. Przytaczane przez informacje BBC wskazują, że terroryści mogą przygotowywać się do użycia pocisków moździerzowych 120 mm z gazem musztardowym.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.