Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie rozpoczęli testy mobilnego działka laserowego

High Energy Laser Mobile Demonstrator na poligonie White Sands Missile Range – fot. DVIDS
High Energy Laser Mobile Demonstrator na poligonie White Sands Missile Range – fot. DVIDS

Amerykańskie wojska lądowe poinformowały o rozpoczęciu testów poligonowych, demonstratora mobilnego systemu laserowego dużej energii HEL-MED (High Energy Laser Mobile Demonstrator).

Testy rozpoczęto na poligonie wojsk lądowych White Sands Missile Range w Nowym Meksyku. Mają one pokazać gotowość przemysłu do dostarczenia taktycznej, mobilnej platformy wyposażonej w wysokiej energii działko laserowe. Zakłada się przy tym różnego rodzaje scenariusze, począwszy od zwalczania celów powietrznych, przez niszczenie pocisków artyleryjskich, granatów moździerzowych i pocisków rakietowych do zwalczania nieopancerzonych, mobilnych i stacjonarnych celów lądowych.

System został zamontowany na standardowej ciężarówce wojskowej klasy HEMETT (heavy expanded mobility tactical truck). Poza laserem składa się on z różnego rodzaju kamer obserwacyjnych, systemu śledzenia i kierowania ogniem.

Zbudowanie HEL-MED było możliwe, ponieważ udało się opracować laser wysokiej energii na ciele stałym. Wcześniejsze lasery chemiczne miały bowiem duże rozmiary i były niebezpieczne dla środowiska. Teraz HEL-MED może być zasilany przez mobilne, standardowe generatory, które są na wyposażeniu amerykańskich wojsk lądowych.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (8)

  1. Pan z Polski

    Z laserem będzie jak z bronią prochową. Na początku duże, drogie i ciężkie w użytku oraz mało skuteczne a w przyszłości podstawa nowoczesnych wojsk. Czyli Szwedzi w XVIIw. i RON. Kto nie inwestuje będzie w przyszłości kupował starocie za podwójna cenę. Jest jeszcze broń elektromagnetyczne 8 machów leci pocisk na 300km, amerykanie wprowadzają to do floty od 2017r. Rosjanie pracują ponoć aby metalowy pocisk z elektromagnetycznego działa pod wpływem temperatury i ciśnienia zmienić w plazmę (wtedy jest nie do zestrzelenia). Kiedy US i FR będą miały już taką broń u nas jakiś reformator uzna że czas najwyższy na zmianę karabinu Beryl na nowszy model.

    1. Przemo

      Laserami rządzą prawa mechaniki kwantowej ( sprawdź sobie ma Wikipedii zasadę działania lasera ), dlatego lasery zawsze będą bardzo dużą część pobranej energii zmieniać na ciepło. A skoro laser musi wytwarzać dużą ilość ciepła, to potrzebuje solidnego chłodzenia, im potężniejszy laser tym mocniejsze musi być chłodzenie i większe objętościowo. Nie zanosi się na jakąś skokową miniaturyzację broni laserowej, ani na poprawę wydajności energetycznej. Jedyne co da się poprawić to skupienie wiązki , co pozwoli zwiększyć zasięg skuteczny. Broń plazmowa to bajka, plazma to po protu atomy obrane z elektronów, mają dodatni ładunek, więc się wiązka plazmy bardzo szybko rozejdzie. Poczytaj o palnikach plazmowych to ci da jakieś pojęcie.

    2. Osama

      " Na początku duże, drogie i ciężkie w użytku oraz mało skuteczne a w przyszłości podstawa nowoczesnych wojsk." Wyjaśnij dlaczego laser miałby przestać być absurdalnie drogi i unikatowy w porównaniu do systemnow lufowych, ze swoją g... szybkostrzelnością kilia sekund na cel i gigantyczną, nieusuwalną zależnością od pogody.

    3. kzet69

      "Rosjanie pracują ponoć aby metalowy pocisk z elektromagnetycznego działa pod wpływem temperatury i ciśnienia zmienić w plazmę" Nad nową wersją gwiazdy śmierci Rosjanie też pracują... A teraz objaśnij mi mistrzu jak uzyskać energię potrzebną to tego celu, nie podpinając się pod elektrownię i nie pozbawiając zasilanie kilku sąsiednich guberni, jak spowodować by taki pocisk po wystrzeleniu zachował stan plazmy (bo powietrze go schłodzi i zniszczy w momencie) i jak czymś takim sterować do celu skoro nie istnieje żaden materiał stosowany w łączności i mogący funkcjonować w tak ekstremalnych warunkach? Lepiej jednak niech zajmą się Gwiazdą Śmierci 2.0 ....

  2. Wojmił

    I to się nazywa postęp... USA i Niemcy prowadzą w tej technologii...

    1. gosc

      Chinczycy tez testuja bron laserowa.

  3. nabuchodonozor@toja

    Lotnicze mocniejszy efekt

  4. Ignaś Propolski

    Mam nadzieje że u nas chlopacy dawno juz takie w kieszeniach noszą.świetlaną przyszłość widzę.

  5. hp7

    Laser za miliardy kontra lustro za 2 złote. Kto wygra ??

    1. Wojmił

      zamontuj takie lusterko na dronie albo na pocisku którym atakujesz aby był odporny na laser.... nie uda ci się... to co się Tobie wydaje na twój prosty rozumek nie jest takie proste w praktyce...

  6. Wojsko Paradne

    Takiego jodka to można pod konia podpiac i jechac a taki laser podepniesz?

    1. logiu2dn

      Koń może i nie , ale z 50 przygłupów popchnie na pewno .......

  7. muminek

    chyba dalsze testy http://www.defence24.pl/news_90-zniszczonych-celow-rekord-dziala-laserowego-do-zwalczania-dronow

  8. Ciekawy

    Proszę o wypowiedź zorientowanych jak wygląda praktyczne zastosowanie? Czytałem gdzieś, że wszystko świetnie ale: 1) niebo musi być przejrzyste 2) ,,strzelając" do celu wyśmienicie wskazuje się lokalizację laseru. Te dwie cechy chyba mocno zawężają stosowanie. Choć pewnie w wielu sytuacjach będzie ono niezastąpione.

    1. Tyberios

      1) Nie, niebo nie musi być przejrzyste 2) Laser działa w spektrum światła niewidzialnego dla ludzkiego oka, przy odpowiedniej aparaturze oczywiście widać go ale to się tyczy wszystkiego.

    2. mw

      Jeśli przeciwnik ostrzeliwuje Twoją pozycję to znaczy, że już Cię wykrył.

    3. z prawej flanki

      oceniając jakieś ew. minusy tej broni - już raczej brałbym pod uwagę "szybkostrzelność" owego "działa" ; czyli zdolność źródła zasilania do odtwarzania mocy szczytowej impulsu. Czy zanieczyszczenia powietrza tak bardzo ograniczają jego skuteczność rażenia? Raczej wątpię ,aby projektując ten bez wątpienia arcykosztowny system liczono potem tylko cały czas na dobrą pogodę i wysokogórską przejrzystość powietrza.

Reklama