Siły zbrojne

Amerykanie modernizują przeciwpancerne Javeliny

Fot. US Army.
Fot. US Army.

Spółka Javelin Joint Venture otrzymała kontrakt na dostawę ponad 2 tys. przeciwpancernych pocisków kierowanych w nowej wersji FGM-148F.

Według komunikatu Lockheed Martin, jednego z udziałowców joint venture (drugim jest Raytheon) kontrakt wyznacza rozpoczęcie wstępnej fazy dla umowy na produkcję masową (pełnoskalową) pocisków w nowym wariancie FGM-148F, zastępujących wcześniejsze FGM-148E (Javelin Block 1).

Głównym elementem, jaki podlegał modernizacji w tej wersji jest część bojowa. Nowa, wielozadaniowa głowica MPWH wykorzystuje technologię ładunku kumulacyjnego najnowszej generacji, pozwalając – według koncernu – na zwalczanie „zarówno obecnych, jak i przyszłych zaawansowanych celów opancerzonych”. Jednocześnie zastosowano stalową, odłamkową obudowę głowicy, co poprawia zdolność zwalczania celów miękkich i lekko opancerzonych. Pierwsze dostawy pocisków Javelin w wariancie F są planowane na początek roku 2020 i za zgodą rządu USA rakiety tego typu będą dostępne dla użytkowników eksportowych.

Ponadto, zapewniono finansowanie na dalszy rozwój systemu. Chodzi o rozwój pocisku w wersji FGM-148G, który według informacji Departamentu Obrony ma m.in. otrzymać nową, niechłodzoną głowicę naprowadzającą, a także dalsze prace nad nową wyrzutnią (jednostką Command Launch Unit CLU), która ma być lżejsza, a jednocześnie zapewniać lepsze parametry.

Pociski Javelin są używane przez Amerykanów i sojuszników od drugiej połowy lat 90. XX wieku, podlegają ciągłym modernizacjom. Są wykorzystywane operacyjnie, w warunkach bojowych odpalono więcej niż 5 tys. rakiet, m.in. w Iraku i Afganistanie. Łącznie powstało ponad 45 tys. pocisków i więcej niż 12 tys. CLU.

Obecnie pociski Javelin znajdują się na wyposażeniu takich państw, jak USA, Francja, Tajwan, Jordania, Katar, Turcja, Litwa, Czechy, Indonezja, Irlandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Oman, Ukraina, Gruzja, Australia, Estonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Wielka Brytania. Pociski są oferowane również Polsce, w ramach programu Pustelnik.

Javelin to system przeciwpancernych pocisków kierowanych, funkcjonujący na zasadzie „odpal i zapomnij”. Może zwalczać cele opancerzone zarówno z przedniej, jak i z górnej półsfery. Rakiety naprowadzane są z wykorzystaniem termowizyjnej głowicy samonaprowadzającej. Maksymalny zasięg jest zależny od wersji, i wynosi od 2,5 do ponad 4 km.

Javelin powstał jako system przenośny, ale niedawno zintegrowano go ze zdalnie sterowanymi stanowiskami strzeleckimi Kongsberg CROWS-J, używanymi na transporterach Stryker. Jako pierwsze taki sprzęt – w ramach pilnej potrzeby operacyjnej – otrzymają wozy stacjonującego w Niemczech 2 Pułku Kawalerii, często pełniącego służbę na wschodniej flance NATO. Do tej samej jednostki trafiają także Strykery z wieżami z armatami 30 mm.

Komentarze