Reklama

Siły zbrojne

Algieria: udaremniono atak separatystów

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Mass Communication Specialist Steven Harbour/U.S. Navy
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Mass Communication Specialist Steven Harbour/U.S. Navy

Algierskie siły bezpieczeństwa udaremniły spisek mający na celu przeprowadzenie zbrojnego ataku przez separatystów wspomaganych przez „jednostkę syjonistyczną” na jeden z północnoafrykańskich krajów — podała w środę telewizja Ennahar.

Poinformowano, że później w środę stacja wyemituje zeznania członków "komórki terrorystycznej" mającej związek ze spiskiem. Aresztowano 17 członków separatystycznego Ruchu Samostanowienia Kabylii (MAK), uznanego za organizację terrorystyczną, wspieraną, według algierskich władz, przez Izrael i Maroko. Skonfiskowano też dokumenty świadczące o stałym kontakcie z organizacjami z "państwa syjonistycznego", a także broń. W sierpniu MAK i inna organizacja terrorystyczna — islamski ruch Rachad — zostały przez Algierię obwinione o pożary lasów w północnej części kraju, w których zginęło kilkadziesiąt osób.

Ruch MAK walczy o niepodległość położonego na północnym zachodzie kraju regionu Kabylia. Algieria zerwała swe stosunki z Marokiem pod koniec sierpnia, tłumacząc to "wrogim postępowaniem" swego sąsiada. Oskarżyła m.in. Rabat o posługiwanie się szpiegowskim oprogramowaniem Pegasus do inwigilacji algierskich polityków. Zarzucono też władzom Maroka, że poza wspieraniem regionalnych separatystów, nie dopełniają "dwustronnych zobowiązań", między innymi w spornej kwestii Sahary Zachodniej.

image
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama