Reklama

Siły zbrojne

"Aktywny pancerz" dla tureckiego czołgu Altay

Fot. Karaahmet/wikipedia.org/CC BY-SA 4.0
Fot. Karaahmet/wikipedia.org/CC BY-SA 4.0

Koncern Aselsan poinformował o podpisaniu umowy, w myśl której do tureckich sił zbrojnych za pięć lat trafi System Aktywnej Ochrony Akkor.

Koncern Aselsan poinformował o podpisaniu umowy z tureckim Podskretariatem ds. Przemysłu Zbrojeniowego o wartości 54 mln EUR. W myśl porozumienia producent zobowiązał się do dostarczenia siłom lądowym armii tureckiej do roku 2020 Systemu Aktywnej Ochrony. Chodzi o system znany pod nazwą Akkor, prezentowany na targach IDEF 2015. Ma on być wykorzystywany na tureckim czołgu Altay.

Umowa obejmuje zaprojektowanie, rozwój i przeprowadzenie prób czterech prototypów dwóch różnych wersji systemu.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami producenta, system ma chronić przed wszystkimi rodzajami pocisków naprowadzanych za pomocą systemów laserowych i termicznych, a bezpieczeństwo ma zapewniać zasłona dymna działająca w szerokim spektrum fal, zakłócając wszystkie systemy celownicze wymienionych rodzajów.

Według informacji producenta AKKOR dysponuje możliwościami zwalczania zagrożeń zarówno poprzez zakłócanie działania sensorów wrogiego sprzętu, jak i niszczenie nadlatujących pocisków. Opracowanie systemu odbyło się w ramach programu prowadzonego przez Podsekretariat ds. Przemysłu Zbrojeniowego.

Reklama

Komentarze (4)

  1. Hammer

    Zmodernizować Leo i Twardego. Potem Bumar niech pomyśli o współpracy z Turkami o produkcji Altaya w Polsce.

    1. war is coming

      Jeśli już myśleć o własnym czołgu to w ramach grupy wyszehradzkiej oraz Ukrainy. Altay w warunkach Tureckich może być ok ale Europa środkowa to inny teatr walk inne warunki, wymagania. W momencie gdy Rosja ma już pojazdy kolejnej generacji wprowadzane do służby to strata czasu i pieniędzy, w tym momencie trzeba przygotować odpowiedz na tę konstrukcję a nie oglądać się za siebie. Co jeśli za kilka lat nowa konstrukcja stanie się już nie perspektywiczna ze względu na postęp w zakresie czołgów?? Jeśli wprowadzanie, opracowanie nowego pojazdu ma mieć sens trzeba uwzględnić fakt że lada chwila wszyscy zaczną opracowywać czołgi kolejnej generacji.

    2. Boruta

      Produkcji czego? Składaka, którego nie są w stanie uruchomić? Jak na razie Turcy biegają jak kot z pęcherzem kombinując skąd by tu silnik wziąć. Ostatnio chcieli z o połowę lżejszego Type 10 (to już byłaby lepsza opcja, o ile dalibyśmy radę z produkcją pancerzy ze stali nanokrystalicznej), tez nie wyszło.

  2. OnetowaPisanina

    Zasłona dymna działa w obie strony. Celowniczy broni przeciwpancernej jest ślepy, ale załoga czołgu również nic nie widzi. Chyba że dysponują radarem, albo mikrofonami częstotliwości akustycznych bądź sonarem. Cóż pozostaje bieg wsteczny w wersji francuskiej.

  3. Wafel

    Proponuje Turkom aktywny wykrywacz dalmierzy Na podczerwien A jak juz ich wykryja to pelna moc I w nogi

  4. motorist

    Czy aby nie jest to zbyt późno ? Rosjanie od ponad roku produkują przedseryjne T-14 (czyli pewnie ~30 sztuk corocznie do 2017) a więc pojazd 4 generacji, Niemcy i Francja pracują nad czymś ala Leo 3, USA także wchodzą w nową fazę rozwoju techniki pancernej. Tymczasem Turcy będą wydawać miliony na czołgi które za kilka lat trzeba będzie modernizować ze względu na nieperspektywiczną konstrukcję. Altay w mojej opinii to nic innego jak pojazd na poziomie zmodernizowanych T-80 i T-90 czyli Opłota i T-90MS.

    1. Szyk Cech

      Spoko. Układ "wszyscy bojsi w kadłubie" to raczej ślepa uliczka. I najlepszy układ jest ten z T-72. Poniżej 3 członków załogi też się raczej nie da zejść z uwagi na bogactwo zadań dla załogi czołgu.

    2. Lord Godar

      No ale już może podwozie Altaya , było by dla nas dobrą bazą do powstania czołgu nowej generacji , opartego na koncepcji Andersa czyli bez tradycyjnej wieży i z załogą w kapsule w kadłubie ...

    3. xxx

      Cyt: "Rosjanie od ponad roku produkują przedseryjne T-14 (czyli pewnie ~30 sztuk corocznie do 2017)". Czy można prosić o źródło tej informacji?

Reklama