Reklama

Siły zbrojne

Akceptowalny poziom ryzyka dla polskiego kontyngentu w Libanie

Polscy żołnierze w Libanie. Jak konflikt Hamasu z Izraelem wpłynie na bezpieczeństwo misji UNIFIL?
Polscy żołnierze w Libanie. Jak konflikt Hamasu z Izraelem wpłynie na bezpieczeństwo misji UNIFIL?
Autor. UNIFIL/Twitter

Mimo wzrostu napięcia w regionie, poziom ryzyka dla polskiego kontyngentu w Libanie jest akceptowalny

Oceny wskazują, że na chwilę obecną nie ma konieczności ewakuacji kontyngentu. Główne decyzje dotyczące reakcji na eskalację podejmować będą dowództwa międzynarodowe w ramach ONZ w koordynacji z odpowiednimi organami narodowymi poszczególnych państw.
ppłk Jacek Goryszewski z Dowództwa Operacyjnego RSZ dla PAP
Reklama

Na pograniczu Libanu i Izraela stacjonuje Polski Kontyngent Wojskowy (PKW) UNIFIL w Republice Libańskiej, realizujący misję pokojową w ramach sił ONZ. Kontyngent zajmuje się też ochroną ambasady RP w Bejrucie; liczy ok. 250 żołnierzy i pracowników. W ostatnich dniach nasiliły się wzajemne ostrzały Izraela i Hezbollahu, działającego z graniczącego z Izraelem Libanu. Od wybuchu wojny w Strefie Gazy w październiku ub.r. kontrolujący południe Libanu Hezbollah ostrzeliwuje Izrael, na co siły izraelskie odpowiadają kontratakami. W ostatnich dniach wzajemne ostrzały znacząco się nasiliły. W izraelskich nalotach na Liban zginęło przez trzy dni ponad 600 osób, w tym co najmniej 50 dzieci, a ponad 2 tys. zostało rannych. Izraelscy dowódcy ogłosili już przygotowania do operacji lądowej w południowym Libanie, co budzi obawy o dalszą eskalację konfliktu. Izraelskie lotnictwo prowadzi od poniedziałku zmasowane naloty na Liban. Wojsko i rząd Izraela deklarują, że celem jest zniszczenie arsenału Hezbollahu oraz zlikwidowanie dowódców i bojowników tego szyickiego ugrupowania.

Czytaj też

Decyzje dotyczące działań Polskich Kontyngentów Wojskowych, w tym również PKW UNIFIL podejmuje szczebel polityczno-wojskowy, w szczególności minister obrony narodowej, po analizie rekomendacji Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, przygotowanych na bazie analiz wywiadowczych i rozpoznawczych, zarówno narodowych jak i sojuszniczych. Jednak ostateczna decyzja o ewentualnej ewakuacji lub zmianie zaangażowania zależy zawsze od decyzji narodowej podjętej na szczeblu politycznym.T o oznacza, że na chwilę obecną nie ma konieczności ewakuacji kontyngentu. PKW UNIFIL pozostaje w gotowości do kontynuowania swoich zadań mandatowych, z zachowaniem wszystkich procedur bezpieczeństwa określonych przez dowódcę misji UNIFIL oraz Dowódcę Operacyjnego RSZ
ppłk Jacek Goryszewski Dowództwo Operacyjne RSZ
Reklama

Wszytko pod kontrolą

Oficer podkreślił, że ostatnie ataki na cele w Libanie nie stanowiły bezpośredniego zagrożenia dla polskich żołnierzy.

Polscy żołnierze uczestniczący w misji UNIFIL stacjonują w bazach i posterunkach przygotowanych do zapewnienia fizycznego bezpieczeństwa żołnierzy. Każdorazowo w razie konieczności podnoszony jest poziom bezpieczeństwa poprzez stany alarmowe wpływające na kod ubiorczy czy procedury przemieszczania się. Prowadzone są regularnie szkolenia przygotowujące do działania w sytuacjach zagrożenia, zgodnie z obowiązującymi procedurami bezpieczeństwa. W ramach tych przygotowań systematycznie przeprowadzane są treningi i ćwiczenia doskonalące reakcje na potencjalne zagrożenia, w tym działania w strefie konfliktu oraz współpracy z sojusznikami.
ppłk Jacek Goryszewski DGRSZ
Reklama

Nie będzie ewakuacji...na razie

PKW za granicą ma przygotowane na wszelki wypadek plany ewakuacji.

Obecnie żadne z państw członkowskich misji UNIFIL nie podjęło decyzji o ewakuacji swoich żołnierzy z misji UNIFIL. Zatem decyzja o ewentualnym wycofaniu PKW UNIFIL z misji będzie uzależniona od oceny sytuacji bezpieczeństwa w regionie oraz rekomendacji dowództw i sojuszników. (...) PKW UNIFIL pozostaje w gotowości do kontynuowania swoich zadań mandatowych, z zachowaniem wszystkich procedur bezpieczeństwa określonych przez dowódcę misji UNIFIL oraz Dowódcę Operacyjnego.
ppłk Jacek Goryszewski

PKW Liban

Polski Kontyngent Wojskowy w Libanie działa od listopada 2019 roku. Wcześniej polscy żołnierze stacjonowali w tym kraju między 1992 a 2009 rokiem. Obecnie, zgodnie z postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, kontyngent liczy do 250 żołnierzy i pracowników.

Głównymi zadaniami PKW Liban jest ochrona ludności cywilnej i monitorowanie zawieszenia broni oraz niestosowania wrogich działań, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji przy „Blue Line” - linii demarkacyjnej wyznaczającej granicę libańsko-izraelską - w ramach rejonu odpowiedzialności batalionu IRISHPOLBATT. Istotną rolę w działaniach żołnierzy odgrywają też programy pomocowe prowadzone w ramach CIMIC (współpracy z władzami cywilnymi w Libanie), a także wspieranie Sił Zbrojnych Libanu.

PKW LIBAN
PKW LIBAN
Autor. por. Marzena Rozenkiewicz #10KPanc

Żołnierze z PKW Liban stanowią część batalionu sił ONZ, którego liderem jest Irlandia. Aktualnie po stronie irlandzkiej zadania realizuje 124. Infantry Battalion , który wraz z kontyngentem polskim, węgierskim i maltańskim tworzą IRISHPOLBATT. Trzon obecnej 9. zmiany PKW tworzą żołnierze wydzieleni z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.

Misja UNIFIL funkcjonuje od 1978 roku; ONZ zdecydowała o jej rozpoczęciu w związku z atakami przeprowadzanymi na Izrael z terenu Libanu przez Organizację Wyzwolenia Palestyny, na co Izrael zareagował wkroczeniem własnych wojsk na teren Libanu. Siły ONZ od tego czasu tworzą swego rodzaju strefę buforową na granicy izraelsko-libańskiej, co jednak nie zapobiegło konfliktom w latach 1982-1985 i w 2006 roku.

Obszar odpowiedzialności operacji UNIFIL wynika z zapisów Rezolucji ONZ Nr 1701; obejmuje południowy obszar Libanu od tzw. „Blue Line” – linii demarkacyjnej wyznaczająca granicę izraelsko – libańską (południowa granica strefy) do rzeki Litani (północna granica strefy). W skład misji wchodzą m.in. żołnierze z Włoch (największy kontyngent), Francji, Niemiec, a także Chin czy Indii.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Alibi

    Żydzi nie mają zahamowań. A Polscy żołnierze na Bliskim Wschodzie mają systemów przeciwrakietowych.

  2. Vixa

    I co robi ten kontyngent ostatnio? Żymianie nie pozwalają?