Reklama

Siły zbrojne

65 lat ITWL

Fot. ITWL.
Fot. ITWL.

W tym roku minęło 65 lat od powołania, 17 czerwca 1953 r. przez Ministra Obrony Narodowej, Instytutu Naukowo-Badawczego Wojsk Lotniczych (dzisiejszy Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych). Z tej okazji na terenie ITWL, 15 czerwca 2018 r., odbyły się uroczystości jubileuszowe. Patronat honorowy nad nimi objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Jak podaje ITWL, obchody rocznicowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej na Boernerowie, którą koncelebrował biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek. Dyrektor Instytutu prof. dr hab. inż. Ryszard Szczepanik został uhonorowany przez biskupa polowego medalem Militio Pro Christo. Po mszy, już na terenie ITWL, Dyrektor Szczepanik oficjalnie powitał pracowników oraz zaproszonych gości. Następnie Dyrekcja i przybyłe na uroczystości oficjalne delegacje złożyły wieńce przy tablicy upamiętniającej lotnictwo polskie oraz twórców polskiej lotniczej myśli technicznej.

W Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych im. Ryszarda Kaczorowskiego odbyło się jubileuszowe posiedzenie Rady Naukowej ITWL, podczas której dyplomy droktora habilitowanego otrzymali: dr hab.inż. Przemysław Drożyner i dr hab.inż. Grzegorz Peruń, natomiast dyplomy doktora: dr inż. Witold Lewandowski oraz dr inż. Maciej Dorczuk. 

image
Fot. ITWL.

Uroczystości przeniosły się następnie na plac przed Instytutem, gdzie Dyrektor raz jeszcze powitał gości, przyjaciół i pracowników ITWL. Przedstawił także historię i wpływ rozwiązań Instytutu na bezpieczeństwo i rozwój Sił Zbrojnych RP. 

Zasłużeni pracownicy zostali odznaczeni orderami i medalami od Prezydenta RP i Ministra Obrony Narodowej. Medale wręczył Sekretarz stanu w MON Sebastian Chwałek, który wziął także udział, w kończącej oficjalną część obchodów, ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Nowoczesnych Konstrukcji Lotniczych im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Podczas uroczystości Posłanka Małgorzata Gosiewska odczytała list Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do Dyrektora Instytutu, w którym Prezes podkreślił zasługi i wkład ITWL w rozwój polskiej myśli technologicznej, życząc Dyrekcji i pracownikom dalszych sukcesów.

image
Fot. ITWL. 

Po części artystycznej uroczystości, która obejmowała występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, goście i pracownicy Instytutu mieli okazję spotkać się i porozmawiać podczas plenerowego przyjęcia zorganizowanego na terenie ITWL.

  • ITWL
Reklama

Komentarze (1)

  1. Zenon

    Jubileusze to mamy przerobione do perfekcji. O niczym nie zapomnimy. Inna sprawa pamiętać o wymianie przestarzałego uzbrojenia. Ale rocznice to inna sprawa

Reklama