Reklama

Siły zbrojne

25 tys. godzin lotu niemieckich Heronów w Afganistanie

Fot. Airbus D&S
Fot. Airbus D&S

Wykorzystywane przez Luftwaffe bezzałogowce Heron 1 wylatały już nad Afganistanem ponad 25 tys. godzin - poinformowała firma Airbus Defence and Space, odpowiedzialna za wsparcie ich działań w tym kraju. Wynik osiągnięto podczas 410. lotu realizowanego w bieżącym roku przez te maszyny. 

Liczbę 25. tys. godzin lotu (wszystkich bezzałogowców) osiągnęła używana przez Luftwaffe maszyna Heron lądująca dnia 16 listopada w bazie lotniczej Mazar-e-Sharif. Airbus Defence and Space odpowiada za eksploatację Herona 1 i gwarantuje jego gotowość operacyjną w Afganistanie w modelu operatora. W tym celu firma oddelegowała do regionu około 40 inżynierów, pilotów i specjalistów UAS, którzy serwisują system i przeprowadzają loty próbne.

Bezzałogowce Heron dostarczają przez całą dobę danych wywiadowczych i obserwacyjnych niemieckim siłom zbrojnym (Bundeswehrze) na potrzeby misji „Resolute Support” w Afganistanie. Satelitarne łącze danych samolotu umożliwia monitorowanie całej północnej części kraju, która liczy ponad 300 000 kilometrów kwadratowych, niemal tyle, co Republika Federalna Niemiec.

Do zadań systemu Heron 1 należy wykrywanie pułapek z powietrza, towarzyszenie konwojom i patrolom, wspomaganie żołnierzy w sytuacjach bojowych, zwiad i dozór tras, określanie profilów ruchu wojsk, monitorowanie długoterminowe, wspieranie ocen sytuacyjnych oraz ochrona mienia i obozów wojskowych. UAS służy też do wspierania misji humanitarnych oraz do zapewnienia bezpieczeństwa narodowego użytkujących go krajów.

Heron 1, produkowany przez izraelską firmę IAI, to bezzałogowy system powietrzny klasy MALE (medium altitude long endurance – średni pułap, długi czas trwania lotu). Jego rozpiętość skrzydeł wynosi 17 metrów, a typowy czas trwania misji przekracza 24 godzin. Systemy Heron 1 zostały wyleasingowane przez Bundeswehrę specjalnie w celu wsparcia operacji w Afganistanie.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama