Reklama

Siły zbrojne

21 Black Hawków dla polskiej armii? Macierewicz przedstawił plan zakupów

Fot. P. Tracz/KPRM
Fot. P. Tracz/KPRM

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz poinformował, że w 2016 roku dostarczone mają zostać co najmniej dwa śmigłowce Black Hawk, natomiast w przyszłym roku – osiem. Z deklaracji ministra wynika, że łącznie prawdopodobnie na tym etapie może zostać zakupionych 21 maszyn, jednak sposób zakupu i koszt nie są nadal znane. Prace serwisowe będą realizowane w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi.

Szef MON poinformował, że pierwsze dwa Black Hawki mają być dostarczone jeszcze w tym roku, w 2017 roku ma zostać przekazanych osiem śmigłowców. Zapewnił, że maszyny będą serwisowane w Łodzi, a ustanowienie takich zdolności będzie częścią umowy zawartej z PZL Mielec.

Podjęliśmy decyzję o tym, że już w tym roku są dostarczone przynajmniej pierwsze dwa helikoptery z Mielca, a w przyszłym roku osiem helikopterów. A równocześnie częścią umowy z Mielcem będzie porozumienie gwarantujące, że tutaj w Łodzi powstanie centrum serwisowe tych wszystkich prac, tych wszystkich helikopterów które dostarczy Mielec.

szef MON Antoni Macierewicz

Minister obrony stwierdził też, że centrum w Łodzi będzie „integralnym elementem” kontraktu na śmigłowce dla polskiej armii. Zaznaczył, że po dostarczeniu 10 maszyn w latach 2016-2017 potem ma być przekazanych jedenaście. Oznacza to prawdopodobnie, że MON w pierwszej kolejności chce zakupić 21 Black Hawków. Na razie jednak nie został określony sposób w jaki będą pozyskane śmigłowce, nie jest też znany ich koszt. We wtorek 11 października rozpoczęły się negocjacje, dotyczące pozyskania maszyn Black Hawk, z Mielca przybył zespół, który wcześniej brał udział w rozmowach z szefem MON podczas wizyty w zakładach.

A więc centrum w Łodzi, centrum serwisowe w Łodzi będzie integralnym elementem kontraktu na nowe helikoptery które zasilą polską armię, w liczbie, w najbliższych latach. Bo w roku 2016 będzie ich dwa, w roku 2017 będzie ich osiem, potem jedenaście i sukcesywnie następne, dostarczane zarówno przez Mielec, jak i przez Świdnik. To sprawia, że Łódź ma zagwarantowaną i pracę, i trwałe miejsce w polskim systemie obronnym dotyczącym śmigłowców.

szef MON Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz zaznaczył podczas wizyty w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi, że następne śmigłowce będą dostarczane „sukcesywnie” - „zarówno przez Mielec, jak i przez Świdnik”. Poinformował też, że działalność polegająca na remontach śmigłowców Mi-8, Mi-24 i Mi-17 ma być kontynuowana, również poprzez rozmowy z ukraińską firmą Motor Sicz dotyczące dostaw silników dla tych śmigłowców.

Dzisiaj tutaj w Łodzi są remontowane i modernizowane Mi-8, Mi-24, i Mi-17. Do 2020 roku jest zagwarantowana praca w oparciu o dotychczasowe kontrakty. Będziemy rozwijali tę działalność, także poprzez rozmowy z Motor Siczą, z silnikami Motor Siczy które będą montowane na tych helikopterach, ale istota rzeczy to rozmowa i zamówienia które są przygotowywane w kooperacji z Mielcem.

szef MON Antoni Macierewicz

Zarówno szef MON, jak i premier Beata Szydło zapewnili, że WZL nr 1 będą odgrywać istotną rolę we wsparciu eksploatacji śmigłowców Sił Zbrojnych RP. W pierwszej kolejności w tych zakładach ma powstać 100 dodatkowych miejsc pracy.

Ministerstwo Obrony Narodowej traktuje zakłady lotnicze tutaj w Łodzi jako (…) te zakłady, które gwarantują bezpieczeństwo przemysłowe i obronne jeśli chodzi o polskie helikoptery. Liczymy i będziemy negocjowali i rozstrzygali zamówienia zarówno w Świdniku, jak i przede wszystkim w Mielcu.

szef MON Antoni Macierewicz

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.