Reklama

Siły zbrojne

2021 rokiem zbrojenia się Indii

Fot. Cell105 (CC BY 2.0)
Fot. Cell105 (CC BY 2.0)

W tym roku Indie wydadzą na obronność 66,5 mld USD co postawi je na czwartym miejscu na świecie. Daleko za Stanami Zjednoczonymi i Chińską Republiką Ludową i tuż za wydającą krocie Arabią Saudyjską, ale zdecydowanie przed potęgami europejskimi czy Japonią i Republiką Korei. Kwota ta oznacza wzrost finansowania, szczególnie nowych zakupów.

Wzrost nakładów finansowych jest niewielki i wynosi około 3 procent. To niewiele, jednak biorąc pod uwagę, że nastąpił on pomimo kryzysu, i że w dziedzinie samych zakupów nowego sprzętu finansowanie wzrosło o 16 proc – jest to sygnał znaczący. Na co wydadzą dodatkowe środki indyjscy wojskowi?

Wojska lądowe dostaną na zakupy 4,9 mld USD czyli o 8,17 proc. więcej niż w roku 2020. Oficjalnie pieniądze te mają posłużyć do „kupna dodatkowych pojazdów bojowych i poprawy floty bezzałogowców”. Co warto podkreślić jedne i drugie środki będą mogły zostać wykorzystane do wzmocnienia obecności na himalajskiej granicy. Szczególnie jeśli „dodatkowymi pojazdami” będą np. rosyjskie lekkie czołgi, o których kupnie w Indiach wspomina się co najmniej od czasu kryzysu w Ladakh.

Reklama
Reklama

Marynarka Wojenna ma otrzymać na zakupy 4,55 mld USD, czyli aż o 22 proc. więcej środków. Mówi się o tym, że środki te mogły by pójść na zakup 10 amerykańskich bezzałogowców klasy MALE MQ-9 Reaper wraz z niezbędną infrastrukturą.

Z kolei lotnictwo ma otrzymać na zakupy 7,2 mld USD, o 19 proc. więcej. Pieniądze te mają iść na spłaty dostarczanych już z Francji samolotów bojowych Rafale (36 sztuk), ale także zatwierdzony niedawno program zakupu 83 lekkich myśliwców krajowej produkcji LCA Mk1A Tejas, jak również systemów obrony powietrznej S-400, których Indie planują kupić pięć pułków (20 baterii).

Nieco większe środki niż rok wcześniej – 1,55 mld USD w stosunku do 1,47 mld USD – otrzyma też agencja badawczo-rozwojowa DRDO (Defence Research and Development Organisation). Te stosunkowo niewielkie nabytki dodatkowego sprzętu w stosunku do 16-procentowego zwiększenie finansowania wynikają prawdopodobnie ze złożenia przez Indie wielkich zamówień zakupowych jeszcze w ubiegłym roku. Nowy budżet ma przede wszystkim za zadanie umożliwienie ich realizacji.

Reklama

Komentarze

    Reklama