Siły zbrojne

20 tys. terytorialsów w służbie

Minister Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Gliwicach /Fot. MON
Minister Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Gliwicach /Fot. MON

– Chciałbym ogłosić, że Wojska Obrony Terytorialnej przekroczyły stan 20 000 żołnierzy. To bardzo dobra wiadomość, to świadczy o tym, że swoje zadania świetnie wykonują dowódcy. To świadczy o tym, że świetnie wykonują swoje zadania również instruktorzy, którzy na co dzień szkolą żołnierzy WOT, ale to świadczy także o tym, że cały program tworzenia WOT cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony żołnierzy – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty w Gliwicach.

Jak informuje MON, w środę, 15 maja br. szef resortu odwiedził 131. batalion lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Gliwicach, gdzie spotkał się z dowódcami Brygad Obrony Terytorialnej oraz zapoznał się z planami rozwoju piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP. Ministrowi towarzyszył dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Formowanie 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęło się w styczniu 2018 roku. Już po 10 miesiącach, brygada przekroczyła planowany stan ukompletowania przeprowadzając szkolenia podstawowe i wyrównawcze. Budowa Wojsk Obrony Terytorialnej jest, obok modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP oraz  zaangażowania sojuszniczego, kolejnym ważnym elementem w rozwoju potencjału naszej obrony i odstraszania.Jak podkreślił minister Mariusz Błaszczak, jednym z elementów  rozwoju potencjału obronnego i potencjału odstraszania Wojska Polskiego jest rozbudowa Wojsk Obrony Terytorialnej.  

Ten proces przebiega bardzo dynamicznie. Miałem przed chwilą sposobność zapoznania się z meldunkami złożonymi zarówno przez pana generała Wiesława Kukułę dowódcę WOT, jak i przez dowódcę 13. Śląskiej Brygady WOT. Bardzo się cieszę z tego, że ten proces tak dynamicznie przebiega

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak o formowaniu WOT

 Jak zaznaczył minister, formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej to proces, który musi być wspierany także doświadczeniami innych żołnierzy, w tym żołnierzy wojsk sojuszniczych.  - Cieszę się również z tego, że WOT korzystają z doświadczeń innych wojsk – wojsk sojuszniczych. (…) To są doświadczenia, które są przekładane na grunt Polski, z których korzystają dowódcy i żołnierze WOT – mówił minister Błaszczak. Przypomniał także, że Wojska Obrony Terytorialnej mają uzupełniać i wspierać wojska operacyjne. Jako przykład podał niedawne ćwiczenia przeprowadzone w woj. podlaskim i lubelskim, gdzie wojska operacyjne ćwiczyły razem z żołnierzami WOT. 

Szef MON mówiąc o zadaniach żołnierzy WOT przypomniał o jednej z ostatnich akcji, w którą zaangażowani byli „terytorialsi”. Kilka dni temu uczestniczyli w poszukiwaniu osób zaginionych. Są także angażowani w niesienie pomocy ofiarom klęsk żywiołowych. - To jest misja Wojsk Obrony Terytorialnej. Motto WOT-u „Zawsze gotowi, zawsze blisko” jest tego doskonałym przykładem i doskonałym dowodem – dodał szef MON.  Minister Błaszczak podziękował wszystkim żołnierzom ze 131. batalionu z  śląskiej brygady za ich codzienną służbę.  - Gratuluję służby, gratuluję podejścia i zaangażowania, którym się odznaczacie na co dzień. Jestem o tym przekonany, że możecie z satysfakcją powiedzieć, że dobrze służycie Polsce – powiedział minister. 

Obecnie wszystkie Brygady Obrony Terytorialnej są w różnych stopniach procesów formowania, ale żadna nie odbiega od założeń określonych w naszych planach tworzenia WOT. Wojska Obrony Terytorialnej są dobrze dostosowane zarówno do potrzeb naszych Sił Zbrojnych RP, jak i zapotrzebowania społeczeństwa na tego typu służbę Ojczyźnie. Wraz z powstającymi jednostkami WOT polski potencjał obronny realnie przekłada się na wzmocnienie potencjału wschodniej flanki NATO i całości Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Dowódcą 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej (13.ŚBOT) jest płk Tomasz Białas, który wywodzi się z wojsk specjalnych. Pułkownik był dowódcą zespołu bojowego oraz szefem pionu szkolenia Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Według planów brygady do końca roku przeszkolonych zostanie kilkuset „terytorialsów”. W weekendy prowadzone będą szkolenia rotacyjne, a od września rozpoczną się na poligonach dwutygodniowe szkolenia zintegrowane. 13. Śląska Brygada  Obrony Terytorialnej wprowadza w tym roku także pilotażowy program tworzenia w WOT Grup Poszukiwawczo – Ratowniczych K9, gdzie służyć będą psy. Do tej pory żaden rodzaj wojsk w Polsce nie miał psów wyszkolonych do ratowania zaginionych. W 2019 roku rozpocznie się formowanie drugiego batalionu lekkiej piechoty, który mieścił się będzie w Cieszynie.

Komentarze