Reklama

Siły zbrojne

Minister Mariusz Błaszczak z nowo nominowanymi oficerami / Fot. www.gov.pl/web/obrona-narodowa

19 Brygada Zmechanizowana z dowódcą. Nominacje na stanowiska oficerskie

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wręczył nominacje na nowe stanowiska służbowe generałowi i pułkownikom Wojska Polskiego.

Generał brygady Zbigniew Powęska z dniem 15 lipca 2019 r. wyznaczony został na stanowisko szefa Zarządu Logistyki – P4 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Generał jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (1988) i wielu kursów w ówczesnej Akademii Obrony Narodowej. Po studiach został wyznaczony do służby w 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej na stanowisko Dowódcy Plutonu Zmechanizowanego. W latach 199-2015 pełnił służbę w Żandarmerii Wojskowej (był m.in. dowódcą Oddziału Specjalnego ŻW). W 2007 r. objął stanowisko Szefa Sztabu – Zastępcy Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej. W latach 2015-16 pełnił obowiązki Dyrektora Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji. W kwietniu 2016 roku został wyznaczony na stanowisko Zastępcy Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – Szefa Sztabu.

Jak informuje MON, ponadto nominacje otrzymali:

- płk Robert Woźniak z dniem 15 lipca 2019 r. został wyznaczony na stanowisko Dyrektora Departamentu Infrastruktury. Płk Woźniak ukończył Wojskową Akademię Techniczną. Od początku swojej kariery związany był z powietrznym komponentem sił zbrojnych. Najpierw służył w 16. Batalionie Budowy Lotnisk w Jarocinie, potem pełnił służbę w sztabie - najpierw w Dowództwie Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej, później w Dowództwie Sił Powietrznych - jako specjalista, starszy specjalista, konsultant, zastępca szef oddziału czy szef oddziału.  Ostatnio był szefem Zarządu Logistyki P4.

- płk Artur Jakubczyk z dniem 15 lipca 2019 r. został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej. Płk Jakubczyk wcześniej dowodził 2. Pułkiem Rozpoznania. Jest absolwentem ówczesnej Wyższej Szkoły Wojsk Lądowych (kierunek: rozpoznanie) i Wojskowej Akademii Technicznej (kierunek: bezpieczeństwo narodowe). Był wielokrotnie nagradzany. Za swoje zasługi o trzymał m.in. Army Commendation Medal.

- płk Jarosław Górowski z dniem 15 lipca 2019 r. wyznaczony został na stanowisko szefa sztabu 18. Dywizji Zmechanizowanej. Pułkownik dotychczas był Szefem Szkolenia 34. Brygady Kawalerii Pancernej. Ma za sobą m.in. kursy w Canadian Forces College. Za wzorową współpracę z dowódcą w czasie działań bojowych przeciwko aktom terroryzmu podczas użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa w czasie pokoju został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego.  W czasie VIII zmiany PKW Afganistan był dowódcy Zgrupowania Bojowego "Alfa".

- płk Michał Rohde z dniem 15 lipca 2019 r. został wyznaczony na stanowisko dowódcy 19. Brygady Zmechanizowanej. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej w Poznaniu, kursu w Akademii Wojsk Lądowych w Fort Knox w USA, studiów w poznańskim Uniwersytecie Adama Mickiewicza oraz podyplomowych studiów operacyjno-taktycznych i kursu dowódców batalionów w Akademii Obrony Narodowej. Pięć razy służył w polskich kontyngentach wojskowych – w Kosowie, (oraz dwukrotnie) w Iraku  i Afganistanie. Zajmował stanowiska w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej oraz 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. W latach 2010-2015 był najpierw zastępcą dowódcy, a następnie dowódcą batalionu zmechanizowanego w 10 BKPanc. Później m.in. kierował Połączonym Centrum Operacyjnym Dowództwa Generalnego RSZ.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Polsk

    Po co ? Skąd ludzi ? W tych JW które są brakuje a tworzy się kolejną !!!

  2. KLP wms

    Kiedy sprzęt? Ta Brygada potrzebuje batalion czołgów i dwa bataliony ciężkich BWP. Nie ma nic. To samo z 1 Warszawską. W tej także brakuje BWP. Nie kupiono nowych AHS Krab, Langust i Raków. Nie ma rozpoznania. Za etatów oficerskich. przybyło, że hej. Rozbudowa jednostek powinna zacząć się od dołu. Najpierw po dodatkowej drużynie w plutonie, dodatkowej kompanii w batalionie itd. Przecież te awanse oficerskie w żadnym stopniu nie zwiększają wartości bojowej jednostek.

    1. Xaoc

      Rozbudowa jednostek nigdy nie zaczyna się od dołu.Najpierw organizuje się górę a potem dół.Inaczej to po prostu mię działa.

    2. JDa

      Ale na papierze wszystko gra a zwykli obywatele to kupią jest nowa DZ i BZ

    3. Grygori SZAKASZWILI

      Szczera prawda

  3. gady

    A jakie posiadają wyposażenie ? Kadry pewnie jest tyle co szeregowców, na uzbrojeniu są pewnie tylko armaty salutowe !

Reklama