Reklama

Siły zbrojne

188 mln dolarów na wsparcie greckich F-16

Fot. stefq74/flickr/CC 2.0.
Fot. stefq74/flickr/CC 2.0.

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż do Grecji pakietu wsparcia technicznego i eksploatacyjnego dla myśliwców F-16, używanych przez siły powietrzne tego państwa.

Zakres ewentualnego kontraktu obejmuje między innymi przekazanie wsparcia dla wyposażenia i oprogramowania myśliwców F-16, części zamiennych, a także wzięcie przez Grecję udziału w międzynarodowych programach związanych z eksploatacją silników, systemami walki elektronicznej czy utrzymaniem struktur kadłuba samolotów. Szacowana wartość prac wynosi 188 mln USD.

Siły powietrzne Grecji eksploatują samoloty F-16C/D w wariantach Block 30, Block 50 i Block 52. Według raportu serwisu Flightglobal na rok 2014 w służbie pozostaje łącznie 166 myśliwców tego typu. Część maszyn wyposażona jest w stacje radiolokacyjne APG-68(V)9 i konforemne zbiorniki paliwa.

W komunikacie agencji DSCA podkreślono, że realizacja transakcji przyczyni się do realizacji celów polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych przez wzmocnienie sił zbrojnych państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego. Głównymi wykonawcami prac mają być koncerny Lockheed Martin i Northrop Grumman. Należy pamiętać, że opublikowanie komunikatu agencji DSCA nie jest równoznaczne z podpisaniem kontraktu.

Reklama

Komentarze (4)

 1. wojt

  Grecja ma aż 166 "jaszczębi"a Polska tylko 48?

 2. marek

  patrzac od strony wartosci wyglada TO na glupi zart, natomiast co sie za tym kryje - nie mam pojecia. Nie chce tez wiedziec i zdaje sobie sprawe, ze sprzet profesjonalny niestety kosztuje i w Biedronce sie nie kupi.......przy okazji, gdzie w necie mozna znalezc tlumacza kodu z obrazka, bo kawalek kreski moze byc fragmentem prawie kazdej litery, chyba,ze nie zalezy wAM na komentarzach, a wkurzajace posty pisane przez analfabetow tematycznych podbudowuja Was psychicznie i daja obraz glupoty motlochu wyborczego- smacznych parowek na Helu.

 3. wódz indian

  No proszę bracia Grecy za 188mln $ dostają pakiet na 166 maszyn a u nas 150mln $ kosztować będzie "pakiecik" na 48 maszyn. Amerykańscy bracia chyba nas nie lubią.

  1. VfV

   "Pakiet", "pakiecik"... niezwykle precyzyjne określenia dla celów porównawczych. Na poziomie memów.

  2. gosc

   Bo pomoc Grecji to "realizacja transakcji przyczyni się do realizacji celów polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych przez wzmocnienie sił zbrojnych państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego." A Polsce jak widac nie trzeba pomagac. Polske sie tylko doi z kasy.

 4. Damian

  Nasz offset przeszedł na konto Grecji ?

  1. Oj

   Nie nie kolego - Izraela.....

Reklama