Reklama

Siły zbrojne

18 udanych lotów zmodernizowanego Tu-22M3M

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony przekazało mediom informację na temat trwających prób w locie pierwszego egzemplarza zmodyfikowanego samolotu Tupolew Tu-22M3M. Samolot wykonał dotychczas osiemnaście udanych lotów.

W informacji stwierdzono też, że do programu fabrycznych prób w locie przystąpi wkrótce drugi zmodernizowany egzemplarz bombowca, nastąpi to jeszcze przed końcem roku. Obie maszyny traktowane są jako prototypowe.

W przypadku pomyślnego zakończenia prób fabrycznych, zmodernizowane bombowce mogą rozpocząć państwowe próby odbiorcze pod koniec następnego roku.

Pierwszy lot zmodernizowanej wersji Tu-22M3M miał miejsce 28 grudnia 2018 r. W trakcie dziewiczego, trwającego 37 minut lotu, samolot nie przenosił uzbrojenia, osiągnął wówczas wysokość 1500 metrów.

Producent samolotu informuje, że podczas modernizacji wymieniono ok. 80% awioniki, dzięki czemu znacznie zmalało obciążęnie zadaniami załogi. W ramach modernizacji samolot otrzymał kompleks celowniczo-nawigacyjny SWP-24-22 współpracujący z GPS i GLONASS, a także nowe urządzenia komunikacyjne i oprzyrządowanie służące do walki elektronicznej. Sprzęt radioelektroniczny został przy tym ujednolicony z tym stosowanym w większych bombowcach Tu-160M. Maszyna otrzymała też nowe systemy do kontrolowania pracy silnika i przepływu paliwa. Tupolew deklaruje, że w związku z modernizacją uległy poprawie podstawowe parametry lotu maszyny. Dodatkowo samoloty otrzymały instalację do pobierania paliwa w locie, co oznacza, że obecnie powinny być one klasyfikowane jako bombowce strategiczne.

Podstawowym uzbrojeniem Tu-22M3 są trzy pociski Ch-22 o zasięgu 500 km, które mogą przenosić głowice jądrowe. Po modernizacji samoloty Tu-22M3M będą mogły przenosić pociski manewrujące Ch-32, które są głęboką modernizacją Ch-22 o zasięgu zwiększonym do 1000 km i prędkości Mach 4. W latach 2019-2021 planowane jest podniesienie do standardu Ch-32 co najmniej 32 rakiet Ch-22. Pociski prawdopodobnie będą mogły przenosić głowice jądrowe.

Reklama

Komentarze (14)

 1. Pilot

  A ile nieudanych?

  1. red

   Nawet jak by było 1000 000 nie udanych to i tak jest sukces !!! Założenia się sprawdzają .....

  2. Faktycznie musi być sukcesem samolot który konstrukcyjnie pamięta czasy Breżniewa/Chruszczowa a mimo to zdołał się jeszcze 18 razy oderwać od ziemi :)

  3. A jakie czasy pamietaja konstrukcje typu B1B?

 2. Niuniu

  Śmiech jest zdrowy nawet taki bez sensu jak prezentowany na Tym forum. Rosjanie mają sprawnych coś ok. setki Tu22. Za małe pieniądze usprawnią je tak, że nadal będą mogły pełnić rolę nosicieli rakiet manewrujących. Nie zapominajmy również, że już teraz co najmniej kilka z tych samolotów przenosi rakiety hipersoniczne "kindżał". I to pełniąc bojowe dyżury. Jesli w wyniku modernizacji przywraca się im zdolność tankowania w powietrzu to Rosjanie za śmieszne pieniądze zyskują pokaźną ilość strategicznych bombowców zdolnych przenosić broń atomową. Z tego nie ma co się śmiać. A przecież nawet przed modernizacją Tu22 kilkukrotnie były użyte do działań bojowych w Syrii. Wtedy wymagało to międzylądowań w Iranie co niewątpliwie było kłopotliwe. Obecnie takie działania będą mogły być prowadzone przez Rosję znacznie dalej od granic FR. Śmiejecie się z rosyjskich Tu22 ale ile one kosztują i ile z nich nadal lata? A amerykańskie B1 stoją popsute, niezdolne do lotów. Obecnie tylko 5-6 spośród nich jest zdolnych do lotów w tym jeden to egzemplarz testowy. A koszt zaplanowanej modernizacji parku amerykańskich bombowców B52 i B1 to średnio ok. 94 milionów dolarów na samolot. Za taką kasę Rosjanie pewnie mogą zbudować kilka sztuk nowych Tu22. Rosja to oczywiście kraj olbrzymich zaległości infrastrukturalnych oraz problemów dnia codziennego zwykłych Rosjan. Ale coś próbują z tym robić i nie można tego nie widzieć. Przy dyskusji o rosyjskim wojsku i rosyjskiej armii odwoływanie się do ogólnej biedy i zacofania tego kraju jest po prostu prymitywną propagandą. W socjalistycznej Polsce wszelkie amerykańskie osiągnięcia były kontrowane stwierdzeniem: " ale u Nich biją murzynów" co dokładnie odpowiada obecnym argumentom kolegów na tym forum. Nie szkoda Wam czasu na pisanie takich bzdur?

 3. robo

  rosyjska odpowiedz na B-21 Rider !! Prawdziwy "стелтx" 6-tej generacji (a nawet 6+) aczkolwiek na miarę kremlowskich możliwości finansowych i technologicznych !!

 4. Fanklub Daviena

  Rosja zdemontowała sondę do tankowania i udawała, że Tu-22M to nie bombowiec strategiczny. USA wspawały gródź w komorze bombowej w B-1 i udawały, że B-1 to nie bombowiec strategiczny. Po tym jak USA zerwały wszelkie traktaty rozbrojeniowe i kontroli zbrojeń a teraz chcą zerwać traktat Otwarte Niebo, maski i rękawiczki opadły. Rosja zamontowała sondę do tankowania a USA usuwa przegrody w komorze bombowej B-1. Zadłużone USA chyba chce wywołać IIIWŚ, skoro przy 25% deficycie budżetowym i zadłużeniu prawie 6x większym niż dochody budżetowe, gigantycznie się zbroi, z drugiej strony Rosja jak szalona w Moskwie buduje nowe schrony atomowe i gdy USA nie przedłuży START chcą zwiększyć ilość głowic atomowych do 8000...

  1. kamyk

   Rosjanie schrony przeciwatomowe budują od końca lat 40-tych. W Moskwie ta funkcję dla ludności cywilnej pełni głębokie metro moskiewskie. Wszystkie budowle tego typu ulokowane w mieście na głębokości mniejszej niż 40 metrów od powierzchni to nie schrony tylko masowe groby na wypadek W. Dobrze schowane są tylko ZSD pod Moskwą. Oraz takie obiekty jak Jamantau pod Uralem.

  2. Davien

   Funku, USA nie zerwało żadnego traktatu rozbrojeniowego, ale zrobiła to Rosja( INF) USa sie oficjalnie i legalnie wycofało z ABM a teraz chca sie tez legalnie wycofać z Open Skies, ale jak widać w Rosji panika:) B-1B zostały pozbawione możliwości prenoszenia broni jadrowej na stałe , rosyjskei Tu nie wiec widac kto dalej bawi sie w szantaże atomowe:)

  3. Józek

   Czy to dobrze dla nas czy ich ???

 5. Ignorant

  Od paru lat w PL mozna kupic calkiem niezle rosyjskie ekologiczne proszki do prania. Robia sporo niezlych ekologicznych kosmetykow dobrej jakosci.

 6. Btikjh

  Na,50 lecie su22 poleci do kazania

 7. Stirlitz

  Ciekawe czy nadal rosyjscy piloci bardziej polegają na cywilnych systemach nawigacji gps niż na tej słynnej awionice rosyjskiej ;) w każdym kokpicie ruskiego samolotu jest wstawiony przez załogę takie nieduże urządzenie gps.

 8. janusz z passeratu

  Ładny??? toż to typowa sowiecka szkarada!

 9. Polish blues

  Czy Rosjanie potrafią dobrze robić coś co nie służy do zabijania? Coś co sprawia, że tzw. zwykłym ludziom żyje się lepiej a nie gorzej?

  1. Rusofil

   Potrafią np lornetki i sprzęt optyczny, obuwie baletowe Grishko najlepsze na świecie, sprzęt sportowy do gimnastyki i akrobatyki np firma Skakun oprogramowanie dotyczące eliminacji szumów z dźwięku itp

  2. AlMighty

   Próbowali, niestety w Czarnobylu nie wyszło i lepiej żeby tak zostało.

  3. Zezu

   Czy USA potrafi zrobić coś źle co nie służy do zabijania wydając na zbrojenia 15 razy więcej niż Roosja? A zwykłym ludziom żyje się w Rosji obecnie trochę gorzej niż Polakom (dzięki sankcjom) a jeszcze 5-6 lat temu dochód na głowe w Rosji był wyższy niż w Polsce.

 10. raKO

  Zmodernizowanie samolotu w taki sposób, że zachowuje on zdolność do latania faktycznie jest wybitnym osiągnięciem rosyjskiej inżynierii. Brawo!

 11. Ja tylko podpowiem

  to niebywały sukces 18 udanych lotów bez wypadku.

 12. Zbig gniew

  No i git. Ladny bombowiec. Niech sobie lata.

 13. Kiks

  W sumie to szkoda.

 14. janusz z passeratu

  Zaraz zaraz.... Ty poważnie stawiasz Rosję na równi z USA????

  1. mick8791

   To sobie sprawdź co mają Szwedzi. Bo gwarantuje Ci, że mają i fregaty i op. Zresztą sami konstruują i budują bardzo dobre i nowoczesne okręty podwodne. Poczytaj sobie również dlaczego Bałtyk jest tak doskonałym akwenem do operowania op (a jest).

  2. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Jaka obrona przeciw lotnicza na środku morza ? tylko dobrze wyposażone okręty wsparte lotnictwem mogą obronić linie żeglugowe czy uniemożliwić desant.

  3. Gustlik

   A kto ci powiedział o tym środku morza??? Chodzi o obronę przeciwlotnicze POLSKI!

Reklama